FINANCE.czFINANCE.cz

Pravidla pro síťovou neutralitu v USA skončila

11. 6. 2018

Sdílet

EU - Síťová neutralita

Pondělí 11. června je datem, ke kterému v USA skončila platnost dosavadních pravidel pro dodržování síťové neutrality, která operátorům zakazují blokovat a zpomalovat připojení nebo si nechat platit za prioritizaci konkrétních dat.

Tamní regulátor je původně přijal v roce 2015 za funkčního období prezidenta Baracka Obamy. S nástupem Donalda Trumpa ale do čela Federal Communications Commission (FCC) nastoupil odpůrce této regulace Ajit Pai, který pak prosadil její zrušení.

Podle Paie přísná pravidla telekomunikační operátory příliš svazovala a odrazovala je od investic do vysokorychlostních sítí. 

O co šlo? FCC se snažila pravidla pro dodržování síťové neutrality vynucovat už dříve, operátoři ale její opatření napadali u soudu a vítězili: FCC totiž nad nimi neměla regulační pravomoc. 

Regulátor proto rozhodl, že operátory přesune z kategorie „informační služba“ do kolonky „komunikační služba“, čímž si otevřel cestu k jejich přímé regulaci. A právě toto opatření Pai po svém nástupu do funkce zrušil (k 11. červnu 2018).

Jak se to v praxi projeví, zatím není jasné. Některé americké státy přijaly své zákony, které síťovou neutralitu chrání, připomínají New York Times. Bude také zajímavé sledovat, jak se bude lišit vývoj internetu v USA a v Evropě. EU totiž v roce 2015 přijala vlastní přísná pravidla. Více viz Jak operátoři dodržují síťovou neutralitu v Evropě? Nejvíc se řeší zero-rating.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).