V Praze se v pondělí rozjelo budování prozatím největšího projektu, které město označuje za Smart City. Jde o instalaci systému chytrých pouličních lamp v Karlíně, z čeho má do budoucna vzniknout „senzorická síť“ umožňující sběr dat, jako je kvalita ovzduší, hluk, prašnost, počítání průjezdu vozidel a zaplněnost ulice lidmi.
Praha tento týden začala instalovat první takzvané retrofity. Jde o nové vršky stávajících lamp, které disponují LED osvětlením s možností automatické regulace intenzity osvícení a také senzory. Aktuálně jsou takto upraveny čtyři lampy na Karlínském náměstí, ve finále se pokryje například také část ulice Sokolovská.
Hlavní město chce v první testovací fázi takto předělat 92 lamp. Provoz pak vyhodnotí a rozhodne se, zda má smysl koncepci rozšířit také do dalších městských částí. Roční testování má vyjít na 4,7 milionu korun.
Implementaci společně s městskou firmou Operátor ICT, která se o Smart City v Praze stará, řeší také společnost ALEF NULA. Ta konkrétně instaluje retrofit od firmy ICE Gateway, který data posílá do cloudu (odsud pak mají jít vytáhnout do vlastní datové platformy, kterou Operátor ICT chystá). ICE na partnerské bázi spolupracuje s firmou Cisco, stejně jako ALEF.
Na prvních lampách jsou využité Wi-Fi AP prvky od Cisca. Ty mají poskytovat bezplatný (ovšem datově omezený) internet zdarma, v rámci kterého chce město ideálně nabízet nějaké další vlastní služby. Platformu pro to zajistí česká firma Socifi, další z partnerů Cisca. Z 92 testovacích lamp má mít Wi-Fi pouze 27 z nich. V současné době Wi-Fi ještě nefunguje.
Více o celém projektu v našem předchozím článku. Chytré lampy se objevují také na dalších místech v Praze, jde ale o jiné projekty než ten karlínský. K vidění jsou rovněž chytré koše nebo lavičky. Psali jsme také, jak vypadá takové Smart City v Barceloně.
První fáze budování chytrého osvětlení v Karlíně: