Karlovarská policie vydala tiskovou zprávu, ve které varuje před „hanlivými výroky na sociálních sítích“. Píše v ní, že se v souvislosti s epidemiologickými opatřeními na internetu objevuje zvýšený počet nesouhlasných vyjádření. Jejich autorům přitom podle zprávy mohou hrozit postihy:
„Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením, nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují. Svým hanlivým výrokem mohou naplnit skutkovou podstatu hned několik trestných činů a vystavit se tak trestnímu stíhání. Mohou se tak dopustit například Podněcování k trestnému činu, Vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci či Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Pachateli pak může ve většině případech hrozit až dvouletý trest odnětí svobody,“ píše karlovarská policie.
Vyjádření, které působí jako by nebylo možné postup vlády vůbec kritizovat, se vzápětí dočkalo zmírnění na oficiálním twitterovém účtu Policie ČR.
„Omlouváme se za nešťastně formulovanou tiskovou zprávu karlovarské policie, která bez znalosti kontextu působí nevhodně. V pozadí sdělení je vyšetřování závažného trestného činu nebezpečného vyhrožování předním ústavním činitelům, což ve zprávě chybí. Karlovarští kriminalisté dne 19. 4. 2020 sdělili obvinění 43 letému recidivistovi, který veřejně, prostřednictvím sociálních sítí, vyzýval k vraždě ústavního činitele podříznutím hrdla a dalšímu vyhrožoval usmrcením. Muž se k činu doznal, hrozí mu až 3 roky vězení,“ stojí v tweetu.
1/1 Omlouváme se za nešťastně formulovanou tiskovou zprávu karlovarské policie, která bez znalosti kontextu působí nevhodně. V pozadí sdělení je vyšetřování závažného trestného činu nebezpečného vyhrožování předním ústavním činitelům, což ve zprávě chybí.
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 22, 2020