Podvýbor pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku ve čtvrtek na svém neveřejném zasedání projednával situaci kolem chystané aukce kmitočtů. Schůze se účastnili zástupci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), případných zájemců o aukci a tří profesních sdružení.
Podle usnesení, které podvýbor v pátek zveřejnil na webu sněmovny, si poslanci vyžádali čtyři konkrétní materiály. Od Bezpečnostní a informační služby (BIS) chtějí zprávu, kterou BIS vypracovala o možných ekonomických vazbách mezi operátorem Nordic Telecom a firmou PPF (ta vlastní operátora O2 a infrastrukturní firmu CETIN).
„Výstupy ze zprávy BIS byly jedním z hlavních argumentů pro zastavení aukce a v těchto dnech nově připravovanou změnu nastavení podmínek a částečně tak souvisely i se změnou ve vedení ČTÚ. Zároveň obě firmy projevují i nadále zájem účastnit se aukce. Tato aukce bude definovat fungování trhu na další desetiletí a jako členové příslušného podvýboru cítíme určitý informační deficit, který chceme snížit,“ vysvětluje žádost předseda podvýboru Martin Jiránek (Piráti).
Jde tedy nejspíš o zprávu, kterou si už dříve objednal bývalý předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. "Výsledek, který mi byl prostřednictvím pana premiéra zaslán, nenaznačoval, že by se měl některý konkrétní subjekt vyloučit z aukce,“ komentoval zprávu už dříve Novák.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček při jeho odvolání argumentoval právě informacemi tajných služeb o tom, že aukce vykazovala nestandardní prvky, které zpochybňují její nezávislost. Konkrétní podrobnosti ale odmítl sdělit s odkazem na to, že vláda materiál projednala v režimu vyhrazené.
Podvýbor pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku si vyžádal také tři materiály od MPO. Jde o zápis z jednání zástupců ministerstva s ředitelem Generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG Connect) Roberto Violy. Jde nejspíš o reakci na rozhovor Havlíčka pro Deník N, ve kterém tvrdí, že s Violou jednal o podmínkách české aukce. „Říkal mi: Nastavili jste málo atraktivní aukci,“ tvrdí konkrétně český ministr.
Poslanci si od ministerstva vyžádali také zápisy z jednání se zahraničními operátory, se kterými měli úředníci řešit zájem o českou aukci 5G kmitočtů. A požadují také zaslání rozboru z Úřadu vlády, který podle MPO obhajuje postup vlády při změně na pozici předsedy Rady ČTÚ.
Jak Lupa už dříve informovala, způsob odvolání šéfa Rady ČTÚ Nováka totiž odporuje zákonu o elektronických komunikacích. Pochybné je i jmenování Novákovy nástupkyně Hany Továrkové. Novák později oznámil, že chce kvůli postupu vlády a MPO podat správní žalobu.
„V posledních týdnech došlo k zásadním změnám při přípravě aukce i ve vedení ČTÚ. A jelikož jde jak o miliardy do státního rozpočtu, tak o budoucí nastavení celého telekomunikační trhu na další desetiletí, chceme mít větší přehled a více jasno. Už třeba jen proto, abychom dokázali odpovídat na otázky kolegů poslanců, kteří je vzhledem k turbulencím okolo aukce zcela logicky mají. K tomu nám mají posloužit i tyto vyžádané materiály,“ dodává Jiránek.