Destabilizace a prasárna, kritizovali poslanci kroky Rady České televize

19. 11. 2020

Sdílet

Česká televize - HD přenosový vůz Autor: Česká televize

Mediální výbor sněmovny se dnes v rychlém tempu mezi mimořádnými schůzemi dolní komory zabýval děním kolem Rady České televize. Poslanci chtěli vysvětlit náhlé odvolání dozorčí komise, která radě poskytuje ekonomické podklady, a také situaci kolem pozemků pod ostravským studiem České televize.

Končící předseda Rady ČT René Kühn poslancům popsal letitý majetkoprávní spor v Ostravě. Budova ostravského studia částečně stojí na cizích pozemcích, přičemž kořeny problémů sahají do roku 1967. S problémem se nepodařilo pohnout ani po sametové revoluci. „Celá léta pozemky patřily jiným majitelům, shodou okolností lidem, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, pak proběhla dědická řízení, majitelé se měnili. Česká televize se příležitostně pokoušela situaci řešit,“ nastínil Kühn.

Letos se naskytla příležitost pozemkovou situaci vyřešit, když se dosavadní majitelky rozhodly prodat pozemky obchodníkovi s nemovitostmi. Česká televize však mohla uplatnit předkupní právo na pozemek pod budovou a zároveň směnit pozemky okolo tak, aby neztratila přístup do budovy a k jejímu provozu. Takové řešení 11. listopadu doporučila také dozorčí komise Rady ČT.

Radní však postup neschválili a nadto se rozhodli dozorčí komisi odvolat. Radní Hana Lipovská poslancům řekla, že okopírovala postup při odvolání dozorčí komise v roce 2010. „Zpochybnění našeho kroku by vedlo ke zpochybnění všech usnesení dozorčí komise mezi 9. červnem 2010 a 11. listopadem 2020,“ tvrdí Lipovská. Dozorčí komise podle ní vedla Radu ČT k tomu, aby protizákonně hlasovala o něčem, o čem hlasovat nesmí. Komise navrhla radě schválit nákup pozemků, ta ho ale má pouze vzít na vědomí, generální ředitel její souhlas nepotřebuje.

Rada nakonec 18. listopadu 2020, den před vypršením předkupního práva, odsouhlasila směnu pozemků přiléhajících k ostravskému studiu, a nákup pozemku pod budovou vzala na vědomí. Letitý problém tím byl vyřešen – a paradoxně se nakonec rada rozhodla až na formulační úpravu postupovat v duchu toho, co jí doporučila odvolaná dozorčí komise.

Poslance Pirátů Tomáše Martínka nebo Martina Kolovratníka z ANO argumentace Hany Lipovské nepřesvědčila. Kolovratník se přiklání k názoru senátní mediální komise, podle které byl postup Rady České televize při odvolání dozorčí komise v rozporu se zákonem. „Dochází k destabilizaci, která je způsobena neprofesionálním a málo právně čistým postupem rady,“ prohlásil Kolovratník. Ten také upozornil, že hledal na Google Maps adresy obou žen, které prodávají České televize pozemky. Jedna má adresu v poušti na Floridě, druhá na policejním inspektorátu v Paříži. Kolovratník má proto vážné pochyby o kontrolní činnosti rady.

Odvolání dozorčí komise kritizoval rovněž Petr Dolínek z ČSSD, který krok doslova označil za „prasárnu“, pro kterou byla situace kolem ostravských pozemků jen záminkou.

Kvůli nedostatku času výbor jednání o tématu přerušil až do 8. prosince, kdy se sejde na další schůzi. Do té doby zřejmě poslanci požádají Radu ČT o písemné zdůvodnění odvolání dozorčí komise.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).