Na Českou republiku se po invazi Ruska na Ukrajinu zvýšil počet kybernetických útoků vedených z čínských IP adres o 226 procent. Na země v rámci NATO je růst 116 procent. V analýze to uvedla izraelská kyberbezpečnostní společnost Check Point.
“V minulém týdnu byl týdenní průměr kybernetických útoků pocházejících z čínských IP adres na podnikové sítě v ČR o 226 procent vyšší než před invazí a o 133 procent vyšší než v prvních třech týdnech konfliktu. Nárůst těchto útoků je výrazně vyšší než je celosvětový růst útoků,” popisuje Check Point.
Tyto útoky se zatím nepodařilo spojit s žádným čínským subjektem ani hackerskou skupinou. IP adresy mohou být do jisté míry podvrženy. Policie ČR například nedávno podobně upozorňovala, že české IP adresy použité v rámci útoků na Ukrajinu byly podvrh.
“Rusko-ukrajinská válka je stále intenzivnější, v této souvislosti pozorujeme nárůst kyberútoků pocházejících z čínských IP adres. Zaznamenali jsme jejich výrazný nárůst, je ale důležité upozornit, že útoky nemůžeme připsat výhradně čínským subjektům, protože v oblasti kybernetické bezpečnosti je obtížné bez dalších dat a důkazů určit, kdo je skutečný útočník. Je ovšem zřejmé, že hackeři využívají čínské IP adresy ke kyberútokům po celém světě. Terčem jsou zejména země NATO. Tyto IP adresy pravděpodobně používají hackeři v Číně i v zahraničí, přičemž tento trend může mít řadu důvodů. Například to může naznačovat, kde je nyní snadné nebo levné zřídit a provozovat službu nebo kde je vhodnější skrýt skutečný původ útoku. Nebo to může naznačovat, jak je v daném okamžiku směrován globální kybernetický provoz,” informuje ředitel Check Pointu v Česku, Maďarsku a na Slovensku Miloslav Lujka.
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Lupy? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.