Průměrná měsíční útrata Čechů za placené televizní nabídky letos vzrostla na 419 Kč, protože hned několik operátorů přistoupilo ke zdražení služeb. Ve stejném období loňského roku byla průměrná útrata 391 Kč. Navzdory zdražování ale zájem o placenou televizi roste, zejména IPTV.
Podle průzkumu Atmedia Index je nejčastěji uváděným důvodem k pořízení placené nabídky možnost zpětného sledování televizních pořadů. Důležitou roli hraje také možnost sledovat televizní pořady na více zařízeních současně nebo možnost sledovat televizní stanice, které nejsou k dispozici v bezplatném DVB-T2.
Velké množství českých televizních diváků si však stále vystačí s volně šířenými stanicemi. „Z našeho výzkumu vyplývá, že téměř jedna třetina z nich nechce platit za příjem televizních stanic, případně je pro ně placená TV příliš drahá. Zeptali jsme se proto těchto cenově citlivějších diváků, kolik by za placenou TV byli ochotni platit,“ vysvětlil Pavel Müller, šéf výzkumu ve společnosti Atmedia.
„Za přijatelnou považují čeští televizní diváci sledující pouze bezplatné televizní vysílání cenu v rozmezí od 150 do 200 Kč,“ dodal Pavel Müller. Za tuto částku by si diváci přáli přístup ke službě, která nabízí více než 100 televizních stanic, více než 70 z nich v HD kvalitě, možnost zpětného sledování a nahrávání televizních pořadů či možnost sledování video obsahu na čtyřech zařízeních současně.
Parametry služby byly pro účely průzkumu modelovány tak, aby se přibližně shodovaly s parametry, které svým zákazníkům nabízejí zavedení operátoři placené TV na českém trhu. Výzkum pro mediální zastupitelství tematických televizních stanic Atmedia realizovala výzkumná společnost ResSOLUTION metodou CAWI. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 6024 respondentů z Českého národního panelu (internetová populace ve věku 15–69 let). Dotazování probíhalo ve třech vlnách za první až třetí čtvrtletí roku 2024 (5.–22. 4. 2024, 3.–23. 7. 2024, 4.–23. 10. 2024).