OMG... v první chvíli mě napadlo, že se to sem zatoulalo z nějakého satirického webu. Se vší vážností konstatuji, že Matochovi asi přeskočilo a pokud možno by neměl být v žádné veřejné funkci.
Je neuvěřitelné, jak se neustále posouvá hranice příčetnosti v politice.
Je uplne jedno zda se vybere primo ucelova dan, nebo se zvysi dane, aby se a castka vybrala a pak se da ceske televizi. jde videt, ze v tom kapku plaves.
Prave to, ze dan je extra a rozpocet CT neni zavisly na rozpoctu, muze si zachovat objektivitu, protoze nemusi lest konkretni vlade do zadku, aby dostala penize co potrebuje.
Pokud ma CT malo penez a potrebuje, tak proste zvysime koncesionarsky poplatek, tak jako se zvysuji i jine dane, kdyz maji maly vynos...
Provozování nezávislé televize je především v zájmu občanů – mimo jiné proto, aby televize hlídala právě ten stát. To, aby stát sám platil někoho, kdo ho má hlídat, je možné jen v zemích s vysokou politickou kulturou – tedy ne v ČR, bohužel. My stále potřebujeme, aby stát měl na peníze médií veřejné služby co nejmenší vliv. Chtělo by to naopak vliv státu na televizní a rozhlasové poplatky zmenšit – tedy dorovnat inflaci a pak zavést jejich automatickou valorizaci nezávislou na Parlamentu.
Předpokládám, že šílený nápad Matochy osloví část občanů, ale doufám, že za riziko, jaké by to mělo konce, to opravdu nestojí. Matocha by přispěl na nové zahraniční zpravodaje v exotických zemích. Na kolik minut provozu by těch jeho 500.-Kč stačilo, nebo kolik diváků by muselo určitou částkou měsíčně přispívat několik let? Opravdu to Matocha nemá v hlavě v pořádku.
Ono by úplně stačilo koncesionářské poplatky přizpůsobovat inflaci, jak se to samozřejmě děje i v jiných oblastech financování, nebo poplatků.
Od Matochy se mi to jeví spíše jako lákavá provokace, ve které jsou ukrytí čertíci.
Vhodnější je ovšem občany osvobodit od veřejnoprávní daně (poplatku), neboť je-li v zájmu státu provozování nezávislé a objektivní televize (rádia), spolu s dalšími funkcemi, které v čase přibývají (vzdělávání, péče o třetí generaci, ...), pak nechť ji platí stát a je financována přímo ze státního rozpočtu - ostatně daní se platí dost a stejně vždy končí ve společném měšci, o jehož přerozdělování stejně rozhodují občané prostřednictvím poslanců a vlády. Řeší to problémy s lidmi, kteří programově ČT nesledují, neboť je provokují tam protežovaný pohled na svět (nebo moderátoři, atd.), nebo s takovými, kteří TV nemají a musejí dokládat, že ji nemají, i když odebírají el. energii a celkově tento způsob odhalování neplatičů, který jistě nestojí 0,- Kč. Stejně jsou totiž VPM v rukou politiků, neboť kvůli náladě části občanů si již celá léta netroufají zvýšit poplatky za VPM tak, aby alespoň dorovnaly inflaci, natož aby pokryly nové funkce, které VPM za chodu poskytují.
Samozřejmě to chce předělat zákon o VP médiích, jejích funkcích a rozpočtu, dozorčích orgánech a inflační doložce.
Že vás to baví, tyhle nesmysly o rozpočtu psát zrovna začátkem ledna 2021. Zaznamenal jste alespoň vzdáleně, jak to vypadá s rozpočtem na rok 2021? Babiš sebral na přání KSČM 10 miliard armádě, pak tvrdil, že je vzápětí vrátí z rozpočtové rezervy, aby následně zjistil, že to tak snadno nejde. Pak byla schválena úprava daní, která sníží příjmy rozpočtu o 130 miliard. Myslíte, že se podle toho nějak upravuje rozpočet? Ne, proč, schválený rozpočet je přeci jen cár papíru. Ale vy se pořád dál tváříte, že se nic z toho nemůže stát.
Kdyz je nejaka platba urcena zakonem, tak je to mandatorni vydaj a adresat rozhodne nemusi nikomu lezt do zadku, aby penize dostal.
"Pokud ma CT malo penez a potrebuje"
Jestli muze vyhazovat penize za kraviny typu licenci na sportovni prenosy, tak ma ocividne na rozhazovani dost. (To je jen vtip, samozrejme chapu, ze kdyby na CT nebezela olympiada, nebo MS v hokeji, ze by to znamenalo konec demokracie.)
Vyhnout se tomu da jedine tak, ze si vypichnu oci, nebo vyhodim televizi(na ktere nebylo ani jednou naladene zadne televizni vysilani).
Ano, nekde se ty penize vzit musi, ale otravovat miliony lidi s dalsim pitomym poplatkem, vest seznamy platicu a neplaticu, rozesilat vyhruzne dopisy, platit exekutory - to je podle me hodne velky a nakladny opruz, ktery by stalo za to zrusit, protoze neplni zadnou uzitecnou funkci.
S Vaší první větou lze stoprocentně souhlasit. U druhé ve mně vyvolává pochybnost, jak měřit politickou kulturu - podle měho poněkud cynického názoru je to všude přibližně stejné, jen v těch "tradičních demokraciích" v tom umí darebáci podstatně lépe chodit (a když se průšvih proflákne, tak s pompou odstoupí, takže ještě získají u veřejnosti body). To podstatné je, že nakradli už jejich předci - Anglie s jejími koloniemi budiž příkladem.
Nezávislá televize by jistě byla skvělá věc, jenomže jak toho docílit? Televizi dělají lidé, a co když třeba běhají s plackami "Volím Karla"? Je to nezávislá televize? Komu pak vlastně slouží? Kamarádíčkům včetně všelijakých neziskovek, placených ze zahraničí, elfům apod.? Nevím, a to mně vadí - považuji to za horší, než kdyby byla státní. Ona totiž ČT vystupuje tak, jako by stát byl obecným nepřítelem, se kterým je třeba bojovat.
6. 1. 2021, 22:41 editováno autorem komentáře
Relativizací „všude je to přibližně stejné“ můžete shodit cokoli. Klidně takhle můžete tvrdit, že je vlastně jedno, zda je někde demokracie nebo diktatura, že v demokracii v tom prostě jen darebáci umí lépe chodit. Pokud to neumíte porovnat na úrovni vstupů, porovnejte si výsledky. Kde se mají lidé lépe, kde stát častěji zvládá krize (jako COVID, migrace, finanční krize), kterým směrem emigrují lidé? Řekl bych, že ty tradiční demokracie jsou na tom přeci jen lépe.
Nezávislost médií není věc typu ano/ne, je to škála. ČT na tom s nezávislostí není zas tak špatně, když to porovnáme třeba Polskem nebo Maďarskem, nebo třeba s Ruskem, Čínou. Ale zároveň by na tom mohla být lépe, když se podíváme třeba do Německa nebo Velké Británie. No a jak docílit nezávislosti televize je vlastně docela snadné – jiné mocenské skupiny musí mít co nejtěžší ji ovládat či manipulovat. Jeden způsob ovládání je přes peníze – takže musí být nezávislá televize nezávislá na státním rozpočtu a jiných veřejných rozpočtech, a musí být nezávislá na zadavatelích reklamy. To řeší TV poplatky – a kdyby byl v zákoně takový detail, jako je automatická valorizace, byla by ta nezávislost na státu ještě podstatně lepší. Další způsob, jak zajistit nezávislost, je omezení tlaku jiných mocenských skupin na řízení televize. V tom je dnes největší problém ČT – protože Rada ČT je volena čistě Poslaneckou sněmovnou, takže veškerý vliv má jedna mocenská skupina. Určité omezení představuje to, že PS volí Radu ČT, ta volí generálního ředitele, a generální ředitel vyjma výjimečných situací nemá pravomoc zasahovat do zpravodajství. Ale už ho může ovlivňovat dlouhodobými způsoby – financováním, personální politikou apod. Řešení je také známé, opět se stačí inspirovat v zemích, kde to funguje lépe. Radu ČT nemusí volit jen Poslanecká sněmovna, může se skládat ze zástupců volených různými institucemi. Jednoduché by bylo zahrnout do volby další politické instituce – Senát, prezidenta, kraje, třeba i velká města. Lepší by samozřejmě bylo ten okruh volitelů rozšířit – na univerzity, církve, kulturní organizace, zaměstnanecké organizace, podnikatelské organizace, občanské organizace. Tam už by zavedení samozřejmě bylo složitější, protože by byl problém se shodnout, kdo tedy má to právo volit.
Vy jste viděl někoho ze zpravodajství s plackou „Volím Karla“? Nebo je to jen klasický hoax? Jinak televize samozřejmě není jen zpravodajství, a pokud někdo z autorů pohádek nebo dabér přírodopisného dokumentu nosí placku „Volím Karla“, není to žádný problém a nijak to nesnižuje nezávislost ČT.
Zatím ČT pořád slouží veřejnosti, i když se ji teď zase skupina politiků snaží přes Radu ČT ovládnout.
ČT nevystupuje, jako by stát byl obecným nepřítelem. ČT odhaluje nepravosti současných představitelů státu – a to je naprosto v pořádku, to je úloha ČT. A je to jeden z výsostných úkolů ČT a ČRo, protože nikdo jiný k tomu nemá tak dobré podmínky. Mohou to dělat i soukromá média, ale tam to vždy závisí na osvícenosti majitelů. Známe to na příkladu Novy, Primy i Barrandova z minulosti i ze současnosti, že kopou za politické zájmy svých majitelů, nebo za jejich ekonomické zájmy, které jsou spojené s politiky.
Tento systém dlouhodobě funguje, jmenuje se jinak - koprodukce.
Jinak konkrétní projekty již jsou croudfundingově financované, např. Kuře - pomozte dětem
Sledovat úspěšnost a podporu diváků pořadů ČT také již dlouhodobě funguje bez toho, aniž by museli lidé něco dalšího přispívat. Systém se jmenuje - peoplemetry - sledovanost pořadů.
Radní ČT nemají pravomoc řídit financování veřejnoprávního media, pouze schvalovat rozpočet a výroční zprávy.
6. 1. 2021, 14:54 editováno autorem komentáře
If it ain't broken, don't fix it. Česká televize určitě není ideální, ale v rámci možností funguje a v našem geopolitickém okolí je jedna z těch lepších. Zaznamenal jsem kdesi prohlášení pana Matochy, že je ČT moc proti vládě. Už jen za to tam nemá co dělat, hlásnou troubu vlády v podobě veřejnoprávní televize má kdejaký režim a podle toho tam taky vypadá důvěra v její nestrannost
Stačí podat čestné prohlášení, že TV/rádio nevlastníte tak se tomu vyhnete.
Tak řekněte kde? Kde vezmete nějakých 9 mld. Kč ročně, když zvyšovat daně je nepopulární? Naopak budete mít ten mandatorní výdaj, který se bude každý rok objevovat při schvalování rozpočtu, každý rok bude propírán a každý rok se najde nějaká strana, která bude volat po jeho snížení. Takže každý rok bude tzv. nejdůležitější zákon roku rukojmím pro politický boj o ČT/ČRO. Právě z toho důvodu, je financování odděleno od rozpočtu, právě tím se stávají ty média "nezávislá".
Jestli vláda dělá objektivně prokazatelné a zásadní chyby v tom, co je její pracovní náplní, a TV na to upozorní, je proti vládě? Z politického hlediska IMO ne a takto ani být nemá. Z praktického hlediska zjevně ano a tak to má být - novináři mj. musí upozorňovat na věci, které dělá vláda špatně. (Mimo jiné, protože novináři dělají plno dalších činností.)
Pak jsou tu samozřejmě lidi, kteří budou ochotně ze všeho dělat politikum, čímž "dokážou", že TV není apolitická -- a to je je už samozřejmě argumentační faul par excellence.
Tady je shrnuty system vyberu: https://img.ceskatelevize.cz/boss/image/contents/rada-ct/vyrocni_zpravy/prilohy_03/4.11.pdf
Myslim, ze naklady na celou tu srandu pujdou do milionu.
No zrovna dlouhodobý crowdfunding by nebyla moc novinka. Například https://patreon.com myslím není úplně neznámý.
Crowdfunding pro konkrétní "vedlejší projekty" v ČT (nad rámec veřejného zájmu) bych si možná uměl představit, ale tak to radní asi nemyslel. A ostatně takové projekty taky mohou být jednorázové (například film).
Jedním ze zásadních účelů ČT a ČRo je právě být proti vládě. V tom je jejich role nezastupitelná. Takže pokud někdo kritizuje ČT, že je proti vládě, vůbec nerozumí úloze ČT. Samozřejmě že by teoreticky bylo možné, že by ČT byla proti vládě špatně – tvrdila by nepravdivé věci, kritizovala by zjevně správná rozhodnutí apod. Pak je ale potřeba kritizovat ty konkrétní prohřešky, ne to, že je „proti vládě“ – když je to její úkol.