To je moc hezké prohlášení, ale trochu mi tam chybí jak naimplementují IPv6. Můj operátor má oficiálně IPv6 ale dává pouze /64, což pro více než jedno zařízení je obtížně použitelné. Navíc, díky "implementaci" si mohu vybrat buď public IPv4 adresu bez IPv6 nebo privátní IPv4 a /64 IPv6, což je nepoužitelné, pokud potřebuji provozovat některé selfhosted služby.
No naopak je to jednodussi, nez se sr*t s ip konfiguraci pro druhy bridge ;-) A prave proto to tak delaji. Jasne, je to bastl, ale to typicky domaci uzivatel taky neresi.
Nestačí, opravdu ne. Akorát to jsou technické detaily které 99 % uživatelů nepotřebuje řešit. BFU může chtít například přesunout ledničku do chlívečku kuchyně a vidět zelenou fajfku že zabezpečeno - pokud mu takovou funkci někdo chytře prodá. Jaká magie s podsítěmi, routami a firewallem se stane na pozadí je věcí lidí co tomu rozumí a to jsou lidi kteří musí řvát že nestačí.
Jenže běžný uživatel nic nikam přesouvat nebude. Já osobně mám podezření, že velká většina uživatelů ani nikdy neviděla administraci svého routeru a ani by nevěděli, jak se do ní dostat. Prostě jim to jednou někdo nastavil (nějaký známý nebo technik od poskytovatele), předal lístek s heslem na WiFi a hotovo
No ale to přesně píše. Je důležité aby až k tomu někdo, kdo je znalý, přišel a mohl to udělat a ne říct: "Bohužel to nejde, protože tvůj ISP z neznámého, nepochopitelného důvodu (spíš zmr....důvodu) uměle omezuje využití tvého připojení i když mu všichni říkají, že to nemá dělat a není to doporučeno.
Bohužel tohle je velká chyba IANA a regionálních správců, že tohle dovolili a nenastavili podmínky tak, aby se tohle nestalo. Dostaneš adresy, ale jenom za podmínek, že nebudeš koncovým zákazníkům dávat /64 ale minimálně /60 ale doporučujeme /56
Chyba IANA ci regionalnich spravcu? Je to jenon reflexe faktu, ze podobne veci v praxi beztak efektivne nevynutite. Aneb prikladu, kdy se i RFC implementovaly... kulantne receno nedusledne... pamatuje historie hromadu. Mimoto pravidla nepadaji z nebe, ono se na jejich tvorbe spolupodili i ti ISP. Takze se vam v tom procesu zakonite stretnou ruzne zajmy. Coz se v praxi projevuje prave tim, ze zadne takove striktni pravidlo neni - je to pouze doporuceni.
Ale IPv6 bylo navrženo tak, aby se každému dalo alespoň /56. Protože IPv6 adres neubyde, těm 99 % uživatelů to nijak nebude vadit a tomu 1 % to pomůže, zejména v případě, kdy teprve dodatečně zjistí, že potřebuje víc než /64.
To, že nějaký ISP dává /64, znamená hlavně to, že moc nepochopil IPv6 a neumí ho správně nasadit.
Chtělo by to nějaký přehled ISP, kde by byly informace „nepodporuje IPv6 / podporuje IPv6 částečně (v části sítě) / podporuje IPv6, ale špatně / podporuje Ipv6 správně“. Něco jako má CZ.NIC seznam registrátorů. Aby ti, co to dělají špatně, měli veřejnou ostudu a byli v seznamu vedle těch, kteří to dělají správně.
A na zaklade ceho? ;-) Tyhlety teorie... u kterych ale zapominate, ze urad smi cinit jen to, co mu zakon dovoluje. A regulace i tady nevznikne tak, ze se urednik rano osvicen probudi a vyda nejakou reguli. A samozrejme jakokouliv regulaci (velci) ISP tvrde pripominkuji... maji na to cele pravni oddeleni. Neni to tak jednoduche... jak se zda.