Před pár dny oficiálně zahájila činnost evropská aliance polovodičových regionů neboli European Semiconductor Regions Alliance (ESRA). Jde o uskupení nejpokročilejších oblastí starého kontinentu v tomto oboru. Připojil se i Jihomoravský kraj s účastí Rožnova pod Radhoštěm ze Zlínského kraje.
ESRA byla iniciována německou spolkovou zemí Sasko, kde mimo jiné fungují čipové továrny firem jako Bosch, Infineon, Globalfoundries a brzy také Intel a TSMC. Cílem regionů je spojit se a mít silnější společnou pozici vůči USA, Číně a Jižní Koreji. Čerpat se má rovněž z evropského Chips Actu, který mimochodem vyjednal Čech.
Za Česko účast v ESRA řeší jihomoravský radní pro vědu, výzkum a IT Jiří Hlavenka, což více rozebral v našem rozhovoru. Brno a okolí mají klíčové firmy v polovodičovém byznysu, kromě jiných jsou to výrobci elektronových mikroskopů Thermo Fisher, Tescan a Delong Instruments. V připojeném Rožnově vyrábí čipy Onsemi, které chce investovat dalších 44 miliard korun, čeká se na schválení pobídky. Hlavenka chce do Brna získat evropské kompetenční centrum.
V ESRA jsou další vyspělé regiony. Třeba část Nizozemska, kde sídlí ASML, nebo belgická oblast s klíčovým institutem IMEC.
Česko bylo také nedávno přijato do evropské organizace Silicon Europe. I zde chce co nejvíce vytěžit Chips Act. I díky tomu jsme se mohli minulý týden prezentovat na Tchaj-wanu, kde probíhala akce Semicon Taiwan.