Obhajoba operátorů nepřinesla nic nového. Premiér už s jejich asociací nechce jednat

26. 3. 2019

Sdílet

Vývoj ceníkových cen dat, pokles jednotkových cen, zvyšování jejich spotřeby nebo klesající průměrné výdaje na uživatele (ARPU). To jsou čísla, která Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) dodala premiérovi Andreji Babišovi jako slíbený podklad o reálných cenách dat v Česku. Vláda dnes šestistránkový materiál zveřejnila na svém webu.

Za poslední dva roky klesly ceny za 1 GB dat o více než polovinu, tvrdí v materiálu operátoři. Pokles ukazují na grafu vývoje ceníkových cen dat v tarifech napříč operátory. Do spočítaného průměru ale zahrnují všechny tarify s 200 MB a více a také zvýhodněné tarify pro rodiny a studenty, které mohou výsledek ovlivnit směrem výhodným pro operátory.


Autor: APMS

Přepočet ceny na 1 GB dat používají operátoři také na dalším grafu, kde se snaží dokázat, že je Česko v nominálních cenách pod průměrem EU.


Autor: APMS

Přepočet na 1 GB je pro operátory výhodný, protože v dvou posledních letech skutečně zvýšili velikost datových balíčků. Jak jsme na Lupě psali, došlo k tomu poté, co Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v roce 2017 oznámil, že začal zpracovávat tzv. třikriteriální test, který je jedním z kroků k případné regulaci trhu.

Začátkem letošního března ČTÚ zveřejnil další analýzu, která konstatuje, že je trh zablokovaný. Úřad tím činí další krok k možné tvrdé regulaci.

V dalším grafu, převzatém od evropského regulátorského sdružení BEREC, APMS porovnává, jaké jsou průměrné měsíční výdaje evropských zákazníků na mobilní služby. Ve statistice ovšem míchají ceny, které platí koncoví spotřebitelé, s mnohem nižšími paušály firemních nabídek. To opět nahrává interpretaci operátorů.


Autor: APMS

V podobném duchu se nesou i další data, která operátoři premiérovi poskytli. Andrej Babiš na Twitteru oznámil, že s dodanými údaji není spokojený. „Žádali jsme je o reálné ceny mobilních dat za poslední roky. V tom jejich dokumentu ale nejsou,“ píše premiér. A dodává, že za takových podméínek nemá smysl s APMS dále jednat. „Nezbývá nám, než začít jednat s jednotlivými operátory a získat reálná data od nich. Pokud je nedostaneme, tak jim jejich údajné nižší ceny těžko někdo uvěří,“ dodává Babiš.

Výkonný ředitel APMS Jiří Grund na Twitteru na premiérovo rozčarování reagoval tím, že může data získat od ČTÚ. „Premiér Andrej Babiš možná zapomněl, že jeho vláda financuje regulační úřad více jak miliardou ročně. ČTÚ data podlehající obchodnímu tajemství o reálných cenách mobilních dat má k dispozici. APMS může jen těžko suplovat dohledové orgány telko trhu,“ tvrdí.

Proti jeho tvrzení o miliardovém financování ČTÚ se zase na Twitteru ohradil předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Náklady na provoz ČTÚ podle něj v roce 2019 tvoří 586 milionů Kč, dalších 882 jsou zákonné platby za univerzální službu České poště a univerzální službu v telekomunikacích, napsal.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).