Verejnou IPv4 k optice Cetinu zadara ma Metronet, u ktereho jsem velmi spokojenym zakaznikem uz nekolik let. A rychlost 2000/1000 uz koukam taky umi a za celkem rozumnych 700 Kc/mesicne. Kdyz se loni zavadelo 1000/500 za 629Kc, nevahal jsem. Stacilo zavolat a mailem poslat zpet podepsane navyseni rychlosti. O verejnou IPv4 jsem samozrejme zmenou smlouvy neprisel. Pokud chce nekdo providera bez vyjebavek na zakazniky, muzu sam za sebe Metronet vrele doporucit.
To vypada, jako ze tu nekdo nezna Telecom. Na te firme se krome nazvu nezmenilo nic.
Takze, jakakoli zmena konektivity bude v jejich podani znamenat novou smlouvu. A pokud mate ve stavajici smlouve neco, co je cirou nahodou zrovna vyhodne pro vas, tak v nove to jiz nebude. Typicky to znamena ze pokud mate adresu, tak uz ji mit nebudete nebo se vyrazne zhorsi technologie natovani napriklad.
Dalsi aspekt je ten, ze tato firma klidne nabizi konektivitu i tam, kde zadnou poskytnout neumi, a s optikou to neni jinak. Osobne jsem mel tu cest nejmene 10x.
já ho používám jen, abych si oťukal jak se chová prostředí proti signálu, některé paneláky mají armování spojené a tvoří pěknou klec, někdy jsou ve zdi velké plechy (proč?), občas nosná zeď je uprostřed bytu a příčka s vedlejším bytem je parobeton, zateplování je další skvělá kapitola. Pak se člověk dostane na venkov, rekonstruovaný starý dům a tloušťka stěn 60 cm cihla/kamen. To jsou přesně věci, u kterých si potřebuji změřit jak se signál chová a s jakým úbytkem prochází.
Spousta dnešních mesh wifi řešení umí adaptivně měnit signál podle míry šumu nebo obsazenosti kanálů, na 2.4 jsou všechny ty BT, sluchátka, poslední dobou ovladače světel a podobné voloviny, 5GHz je zatím prázdná a s více kanály.
MIMO antény udělají hodně, ale musíš mít AP umístěný vhodně, pro mě je rychlejší to změřit než pokus omyl zkoušet, přeci jen to dělám jen bokem kamarádům a každý byt je pro mě unikát.
Ono to vase chyba castecne byt muze. Moje chyba je ze jsem se treba vice v podobnych vecech jako obcan neangazoval. Budovani novych siti stale blokuji dlouha stavebni rizeni ,obce, pamatkari, vecna bremena (aspon v nasem stredoceskem kraji to tak dlouho bylo), vlastnici pozemku a lejno na bote nejvetsi - pamatkari. Neexistuje povinnost spolecne koordinace budovani siti nebo aspon priprava pri budovani obytnych celku. Proste se to 5x rozkope s poslednim vykopem treba na vase naklady.
Muzeme to brat jako pouceni
24. 4. 2023, 16:00 editováno autorem komentáře
Kdo se do koho navazi? Budme zase fer, poskytovatel internetu se obvykle snazi poskytnout i koncove zarizeni umoznujici vyuziti dane sluzby, obvykle za poplatek jelikoz nakup a sprava zarizeni stoji penize. A pokud se uzivatel rozhodne poridit si sve zarizeni tak je zbytecne si stezovat jak nemuze pouzivat internet o dane rychlosti protoze jeho zarizeni ma problem. Taky je zbytecne stezovat si kdyz ma v okoli 50 Wifi siti a chce si pridat svou dalsi-fyziku neochcije.
Pokud je realna zatazitelnost optiky do toho bodu nevidim duvod udrzovat paralelne dve technologie. Zvlast kdyz ta druha prinese mensi spotrebu energie a netreba resit treba veci jako poskozeni vlivem bourek nebo bludnych proudu od trakcniho vedeni na kabelech mezi dslamem a ucastniky. Zbavujete se i nutnosti napajeni linkek, zalohovani atd.
To ze na sirsim pasmu lze nabizet vice sluzeb netreba zminovat. Je zde velka perspektiva rozvoji do budoucna. Az treba nekam k DWDM primo k ucastnikovi. Ale to dost predjimam budouci vyvoj :-)
24. 4. 2023, 15:51 editováno autorem komentáře
Spektralni analyzator bych si musel do takoveho mista dotahovat aspon 2x rocne nebo pri incidentu. Protoze panelaky - zvlast velka sidliste jsou hodne dynamicka prostredi. X wifi ISP, APcka vice uzivatelu nastavena na plne koule daleko pres limit, ruzna jina zarizeni ktera nejsou wifi ale pouzivaji 2,4/5Ghz pasma atd. Netreba plytvat pismenky.
V tehle pripadech pomuze snad jen technologie ktera si dela vlastni statistiky a je mozna dynamicka rekonfigurace a jemnejsi rizeni pres vice MIMO anten na bodech. A nad tim samozrejme musi byt nekdo kdo tu konfiguraci ovlivni s hlavou kterou nema jen jako krytku proti desti.
Nikoliv z hlediska byznysu v telekomunikacich. CETIN pouze vlastni sit a nabizi velkoobchodni sluzbu pristupu k siti. Ani nesmi nabizet maloobchodni sluzby.
Po rozdeleni zacli vyznamne do site investovat. Po tom co to tu Telefonica po spanelskym vedenim dlouha leta zazdivala nez byla prodana a do site neinvestovala. Jsem rad ze je pryc.
Take to prospelo nabidce sluzeb malym ISP. Obchodaci se zacli hodne snazit a nabizet i sluzby po malych ISP.
Neni to otazka podnikatelske strategie a neni to uplne jejich vec o ktere si mohou svobodne rozhodovat jak chteji. Dominantni vlastnik site a nabizeni sluzeb MO zakaznikum na teto siti je ostre sledovana vec CTU. Nemohou si delat co se jim zlibi.
24. 4. 2023, 14:37 editováno autorem komentáře
Tak ono VDSL není žádná výhra ani když to jede 190Mbit. Má to pomalý upload a jak stále přibývá lidí co utekli z bezdrátu na kabel, tak vám pomalu užírají megabit po megabitu vyšším rušením v mědi.
Ale hlavně, jestli zdražování VDSL půjde dál, tak příští rok si za reálných 170 mega zaplatíte jako za Starlink. GPON všude co jsem měl možnost vidět tak jede stejně dobře i po 5 letech. VDSL jsem za poslední tři roky propadl z 230 na 190Mbit.
dnes už vlastně kdokoliv.
Ty streamované televize jsou docela žrout, hlavně, když večery v dnešních rodinách už nejsou o sezení u společné televize a koukání na nějaké plošné vysílání. Jeden kouká na youtube, druhý si pustí v kuchyni na tabletu něco na netflixu, třetí se rozhodl, že půjde hrát a stahuje se mi u 30 GB aktualizace textur na PS5 atd.
Nemám žádná globální čísla, ale počet lidí, kteří to chtějí ode mě vyladit se rok od roku zvedá. Když se podívám na nějaké historické grafy u konkrétní instalací, spotřeba stoupá. Stejný problém je i u firem, dnes jsou běžnou součástí video konference a ladit pro open space nebo pár místnostní síť na desítky video streamů je už dost obtížné, už to není jen o umístění AP někam ke stropu do rohu místnosti.
To ale vysvětlovat na Lupě/Rootu je marný , protože tady podle přísloví ...podle sebe soudím tebe... Má mnoho lidi velice omezené mínění své socio ekonomické bubliny. A pak se hrozně divi, že se se zjistilo že ne všichni potřebují pevnou externí adresu, že lidé mají přesluhujíci hardware, že neplatí za cloudové služby , že neplatí za VoD a spousta jiného co tu jitřilo emoce a bude
Ono stačí sjetina od operátorů kolik je aktivních telefonů, jakých a kolik z nich nemá žádné 2...5G mobilní připojení. Jsou tam i "nové" iPhony.
Nejvíc na ho*no je že na dávno zaplacené metalice nabízejí až 250Mbit (u mě reálných 190, poslední tři roky to padá z původních 230) za 800Kč/měs. Protože metalika vyžaduje plno elektrikou napájených komponent a elektrika je drahá. Jakoby to byla moje chyba že to nevyřešili pasivní optikou už před 10 lety.
Na optice 500Mbit za pětistovku. Lokální poskytovatelé giga za 300Kč/měs.
Jako koncák s tím ale nic neuděláte. Bydlíte v 10k městě kde je GPON akorát na sídlišti. Vy ale bydlíte v centru, které podle tabulek ČTÚ má pokrytí toho sídliště a není nárok na dotaci. Platíte za předražený šunt. Jednou za dva měsíce pošlete přes formulář na zrychlujemečesko kontakt na sebe, že máte zájem o optiku. Všichni vás mají na párku protože ví, že nemáte kam utéct. Město samotné vás má na párku, protože oni mají opravit kanalizaci a je nějaké kabely telecomu nezajímají. PPFka buduje optiku hlavně tak, že skupuje malé sídlištní operátory.
co znamená "Mesh se přepojí na wifi", myslel jsem, že mesh je wifi? :)
U T-mobilu (PPPoE pro terminaci GPON) je velký rozdíl, jestli používáš NAT a neveřejnou IP adresu nebo máš veřejnou, je lepší si připlatit. U NATu dochází ke propadů ve špičkách, u veřejné takovou věc nepozorzuji.
Paneláky jsou pěkná obtíž pro wifi, 2,4Ghz bývá slepá cesta, u 5GHz to ale vyladit jde, chce si jen pohlídat přeslechy od sousedů a odrazy, ty mi dělají asi největší problém. Mohu si z práce půjčovat spektrální analyzátor, tak se to pak ladí mnohem lépe. Doporučení za mě je použít anténu s co nejmenším ziskem (klidně 0-1dBi) a výrazně utlumit vyřazovací výkon, AP mít ideálně v každé místnosti. Pak jsi schopný dosahovat 1Gb/s i na wifi.
Ano, čím větší nároky máme na domácí připojení, tím méně to jsou schopní nainstalovat běžní lidé a je potřeba specializovaná firma.
A máme novy kvartál a tedy novou PR akci , nebo další část?
Po strašení klientů ukončením podpory VDSL metaliky a jakoby nutností přechod na optiku. Která nádherně ukazoval nekonzistentní informace jednotlivých částí ( tvůrci kampaně, stračena na callcentru, helpdest cetinu... ... outsourcing technik který to měl realizovat) z pera nějakého powerpointmastera.
Se lze domnívat jaka mohla být motivace. Tabulky, čísla a grafy bez kterých těch 250tisic nebylo. A jako finále takového markeťáckého standupu bude to znamená dostupný.
Bydlím na sídlišti, rodiče taky, optika u obou domů, nicméně moje zkušenost po delší době je tato, dostat se reálně na ten gigabit je těžké.
Prvně, v paneláku je dost velké rušení, chce to MESH a Wifi6e a 5GHz (tedy nejmodernější zařízení) a ještě do toho, když si člověk roztahá kabeláž pro ten Mesh tak má tendenci se to kazit (různě se zpomalí třeba rychlost ethernetu na 100MBit, nebo Mesh se přepojí na wifi), do toho i u mě třeba T-Mobile se kazí, takže je třeba reálně monitorovat a vyhodnocovat.
Třeba T-Mobile začal být kolem 18:00 přetížen, a kdybych si nestěžoval, tak na to nepřijdou, a já na tyhle všechny chyby přicházím jen, protože se zabývám infrastrukturou a sám jsem si nainstaloval monitorovací systém (Grafana, Speedtest).
Operátor má pocit, že jeho problém končí u krabičky s modemem, ale opravdu kvalitně natáhnout vše a monitorovat, to vám neudělá jejich kontraktor co má za zakázku 2.000 Kč a stráví s vámi hodinu a za tu hodinu tam udělá takovou prasárnu, že si stejně najmete někoho, kdo vám to doma přetáhne.
@nitruhir:
1) "neopěvuji" kyslíka. To v první řadě. Nejsem bard, ani zpěvák... ;-)
2) máte v tom trochu gulášek. Proč by mělo O2 budovat sítě, od toho má skupina PPF specializovaného infrastrukturnika, jmenuje se CETIN.
3) Náklady rostou všem, i operátorům. A první věcí libovolného byznysu je zisk. Libovolný operátor musí tvořit zisk, z prostého důvodu, aby mohl dál dělat byznys. A dělat operátora JE byznys.
4) Je všeobecně známo, že všichni by chtěli co nejvíce a platit co nejméně. Což je utopie, která nemá s byznysem vůbec nic společného...
BTW: k O2 jsem kdysi přešel proto že mě podtrhnul místní podnikavec, který se ovšem sám bral jako velkopodnikatel. Navíc ještě z naší širší rodiny... Byl jsem s O2 x let spokojený, a pokud náhodou vznikl problém, bylo to moji bl.b.osti. Jenže minulý rok se něco změnilo...
22. 4. 2023, 16:23 editováno autorem komentáře
Nějaký internet 365 mě vůbec nezajímá a zcela jistě to není ani reprezentativní vzorek ISP v ČR.
Pokud jde o tebou opěvovaného Kyslíka, pak lze doporučit sledovat diskuze jeho klientů třeba na FB, na Tarifomatu, na rychlost.cz a dalších webech - prakticky katastrofa. Kyslíka velebí tak leda kopačky a hokejky za sport, ale až ten lukrativní z O2TV zmizí (což začalo ztrátou PL a bude pokračovat), pak už ani sportovní fanoušci nebudou mít důvod ke kladnému hodnocení.
A kdy bude líp? Asi nikdy nebo až se změní majitel, který se odpoutá od retro stylu metalických linek a místo marketingu ve stylu "lejno v podobě 20/2 nabízíme jako prémiovou službu" začne konečně budovat infrastrukturu 21. století na celém území státu (a ne na jednom sídlišti a pak zase dlouho nic).
Číslo telefonu se dá vymyslet, nicméně co jsem zkoušel pár desítek mně známých adres v jednom městě nad 100t. obyvatel, tak max. rychlost byla 250/25 Mbps. Takže ten superrychlý net 2 Gbps bude zase jenom nejspíš jeden barák někde na sídlišti a tím to hasne. A samozřejmě mediální humbuk okolo, jak je zvykem.