O2 napadl u Evropské komise chystanou aukci 5G kmitočtů, chystá se i k českým soudům

22. 7. 2020

Sdílet

Mobilní základnová stanice - 5G - anténa Autor: DepositPhotos

Operátor O2 podal Evropské komisi oficiální stížnost na podmínky chystané české aukce 5G kmitočtů. Lupu o tom informovala mluvčí operátora Lucie Jungmannová. Vyjádření operátora zveřejňujeme níže v plném rozsahu.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se ke stížnosti odmítl vyjádřit s tím, že o ní zatím nemá žádné informace:

„Český telekomunikační úřad v současné době vypořádává všechny připomínky obdržené k návrhu textu Vyhlášení výběrového řízení za účelem udělení práv k využívání rádiových kmitočtů pro zajištění sítí elektronických komunikací v kmitočtových pásmech 700 MHz a 3400–3600 MHz. Nejzazší termín pro jejich vypořádání je 7. srpna, tudíž se Úřad v této fázi nebude k žádným ze vznesených připomínek vyjadřovat. O zmiňované stížnosti společnosti O2 nebyl Úřad ze strany Evropské komise doposud informován a nemůže se k ní tedy v současné době vyjádřit,“ stojí v tiskové zprávě ČTÚ.

Celé vyjádření O2:

Učinili jsme první z řady chystaných právních kroků, které by měly nadcházející aukci kmitočtů 700 a 3 500 MHz přiblížit evropským standardům, a především ji uvést do souladu s národní i evropskou legislativou. Současné podmínky nemohou dle našeho názoru ani na úrovni Evropské komise ani při pozdějším soudním řízení v ČR obstát. Po podání stížnosti k Evropské komisi hodláme napadnout legitimitu aukce též u českých soudů. Klíčové je pro nás především odstranění retroaktivity, zamezení možnosti spekulativního chování v průběhu aukce a zvýšení přídělů tak, abychom mohli budovat skutečnou gigabitovou společnost v souladu s vládní strategií a evropskými standardy.

V prvé řadě nevidíme důvod, proč by nárok na národní roaming na všech frekvencích stávajících operátorů měly získat subjekty, které se nebudou současné aukce účastnit. Dle stávajícího návrhu podmínek by nárok na tzv. národní roaming ve všech našich sítích na dobu minimálně devíti let měly subjekty, které získaly levné frekvence 3 700 MHz v minulé aukci. Jde o retroaktivní opatření, a navíc takový hráč nebude na těchto kmitočtech nikdy schopen vybudovat vlastní plnohodnotnou síť. Požadujeme, aby nárok na národní roaming byl svázán pouze s vydražením přídělu v pásmu 700 MHz a trvání nároku na národní roaming bylo omezeno na 5 let. Jen to bude motivovat nového hráče k serióznímu přístupu k budování sítí a opatření bude v souladu s mezinárodní praxí.

Dalším bodem, který rozporujeme, je cena národního roamingu stanovená tzv. nákladovým modelem. Běžnou praxí ve všech evropských zemích, kde aukce 5G proběhla, je, že regulátor vyzval nové a stávající hráče k nalezení vzájemné komerční dohody, což se všude podařilo. Výjimkou je Slovensko, kde byla cena národního roamingu stanovena na úrovni jiných již existujících komerčních dohod, přičemž povinnost plnění závazku národního roamingu platí pět let.

Zásadní pro nás je zvýšení spektrálního limitu pro stávající operátory v pásmu 3 500 – 3 700 MHz minimálně na 80 MHz – navržený spektrální limit pro stávající operátory ve výši 60 MHz není ani na minimálním rozsahu doporučeným EK a nedosahuje standardů, které vyžadují pro kvalitní fungování 5G kapacitní vrstvy minimálně souvislých 80–100 MHz. Na 60 MHz bloku nelze zajistit plné gigabitové 5G připojení. Opět by se jednalo o bezprecedentní limit v mezinárodním srovnání. Žádná ze zemí EU, kde proběhla aukce na kmitočty v pásmu 3 500 – 3 700 MHz, neměla spektrální limit pro stávající operátory nižší než 100 MHz.

Dalšími klíčovými body jsou za nás: 


Snížení vyvolávací ceny – Čím více operátoři vynaloží ve výběrovém řízení, tím méně zbyde na investice do sítě. Zároveň by mělo vzhledem ke stavu ekonomiky být umožněno vítězným subjektům splácet cenu v delším období a nikoliv jednorázově.


Zpřísnění možnosti stažení nejvyšší nabídky z vyhrazeného bloku – ve výběrovém řízení existuje zvýhodněná možnost stažení se z bloku vyhrazeného pro nové operátory za výhodnějších podmínek než z jiných bloků. To může vést ke spekulativnímu chování a krachu VŘ obdobně jako v roce 2013. Je nutné navýšit sankci za stažení nejvyšší nabídky z vyhrazeného bloku nebo tuto možnost zrušit a ponechat pro všechny stejné podmínky stažení nejvyšší nabídky.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).