Operátoři O2 a CETIN dnes v Kolíně předvedli testovací chod mobilní sítě 5G, a to konkrétně na frekvenci 3,5 GHz, kterou mají na měsíc vypůjčenou od ČTÚ. Ta se následně také stane předmětem aukce.
O2 v rámci 3,5GHz frekvence využil jeden blok na 60 MHz a anténu obsahující technologii Massive MIMO 64×64 (64T64R) s modulací 256QAM. Testování probíhalo mimo infrastrukturu běžné mobilní sítě a šlo o non-standalone (NSA) 5G.
Testy se odehrály na technologiích pouze jednoho dodavatele, kterým byl švédský Ericsson. Ten dodal jak core, tak rádiovou část sítě. O2 chce do budoucna podobné testy uskutečnit také s dalšími výrobci. Na základě těchto a dalších testů se pak rozhodne, jaké dodavatele, pro jakou část využije. V tuto chvíli ještě není nic rozhodnuto.
Maximální rychlost, které se při testování na chytrém telefonu Oppo Reno 5G (O2 si zde samo přizpůsobovalo software) podařilo dosáhnout, bylo 516 Mb/s u downloadu a 42,1 Mb/s u uploadu. Běžně ale šlo o hodnoty kolem 300 Mb/s. Odezva se pak pohybovala mezi 10 až 18 milisekundami.
Operátor i Ericsson uvádí, že jde o hodnoty, které se ve finále zlepší. Ericsson například nenasadil zcela odladěný software a nevyužívají se třeba prvky v rámci edge. Předpokládá se, že 5G sítě budou edge prvky využívat. O2 a CETIN konkrétně mluví o tom, že se zřejmě budou umísťovat servery v rámci menších regionálních serveroven.
V Kolíně se přes 5G síť „tlačily“ také dva teoreticky možné use cases. Jeden z nich využíval rozšířenou realitu a první verzi brýlí HoloLens od Microsoftu (připojení přes Wi-Fi hotspot využívající 5G), druhý pak sdílené hraní v rámci virtuální reality. Samotné aplikace běžely z datového centra Ericssonu ve Švédsku. Chod byl bezproblémový.
O2 má Kolín jako svůj testovací polygon. V březnu zde spustil 4,5G síť, kde se dostává na rychlosti downloadu až 500 Mb/s.