Generální ředitel České televize Jan Souček plánuje objednat forenzní audit finanční situace veřejnoprávní televize v období posledních dvou až tří let. Na zasedání Rady České televize řekl, že ho k tomu vedou rozhovory jeho předchůdce Petra Dvořáka v médiích, že ČT má na účtech dvě miliardy korun, se kterými může disponovat.
Částku dvě miliardy korun na účtech České televize citoval také šéf televize Prima Marek Singer při úterní společné tiskové konferenci asociací soukromých médií jako důvod, proč není nutné bezprostředně spěchat s novelou zákonů, která by zvýšila televizní poplatky.
„Mediálním prostorem v České republice koluje informace, že ČT je v nebývale dobré finanční kondici. Odcházející generální ředitel ilustroval tento stav faktem, že na účtu bude ke dvěma miliardám korun. Tato částka je pravdivá, ale je třeba doplnit, že celý tento objem není likvidní a v žádném případě nejde o objem financí, které ČT může využít pro své hospodaření nebo provoz,“ řekl Jan Souček.
Reálně likvidních je podle něj jen přibližně 200 milionů korun z celkových dvou miliard. „700 milionů je rezerva, která vyplývá z dlouhodobých plánů, dalších zhruba 500 milionů tvoří finance, které jsou předmětem sporů s Finanční správou, další stovky milionů jsou vázané pro využití v již tak redukovaném rozpočtu,“ konstatoval Souček.
Finanční ředitel ČT David Břinčil zdůraznil, že stojí za všemi zprávami o finanční kondici České televize, které byly v minulosti předkládány a schvalovány. „Za všemi zprávami si stojím, informace v nich uvedené jsou pravdivé, zprávy prošly auditem, který nekonstatoval žádné významné pochybení. Opravdu ke 30. červnu měla Česká televize prostředky ve výši dvou miliard korun,“ poznamenal. České televizi byl o prázdninách přiznán nárok na úroky z prodlení z neoprávněného jednání správce daně ve výši 422 milionů korun, a tyto prostředky už přišly na účet. Tím se navýšil stav na účtu na současných zhruba 2,4 miliardy Kč.
Předpoklad zůstatku k 31. prosinci 2023 byl podle dlouhodobých plánů celkem 1,14 miliardy Kč. „Předpokládám, že to na konci roku nebude 1,14 miliardy, ale kolem dvou miliard,“ připustil finanční ředitel. Z toho 220 milionů připadá na investice, které se už nepodaří letos, dalších 430 milionů je vázáno na spory s Finanční správou, nad rámec očekávaného výsledku hospodaření pro letošní rok je zhruba 200 milionů.
Kdo bude dělat Janem Součkem ohlášený audit, není zatím jasné. Na způsobu zadání se chce nejdřív poradit s managementem. Žádná smlouva ještě podepsaná není. Výsledky analýzy by chtěl využít při debatách o reformě financování České televize. Jak také oznámil, bývalý ředitel Petr Dvořák požádal 12. října o doplacení ročního bonusu za rok 2020, který mu původně zkrátila Rada České televize, ale podle pozdějších analýz tak učinila v rozporu se zákonem. Televizi tedy žádá o doplacení 822 800 korun. Jan Souček si k tomu nechá zpracovat právní analýzu.