„Je rychlý. Skutečně rychlý,“ zdůrazňuje viceprezident Mozilly Mark Mayo hned v první větě blogpostu, ve kterém oznámil ostré vypuštění prohlížeče Firefox Quantum. Verze s číslovkou 57 je podle něj při zobrazování webových stránek dvakrát rychlejší, než byl Firefox ještě před půl rokem.
Může za to přepracované jádro (využívá například části experimentálního browseru Servo), které dokáže lépe využívat vícejádrové procesory a dává vyšší prioritu panelu, na kterém právě uživatel pracuje. Nové je i uživatelské rozhraní (vychází z projektu Photon) a prohlížeč do sebe integroval službu Pocket na odkládání článků k pozdějšímu přečtení (Mozilla ji letos na jaře koupila).
Problematická může být pro některé uživatele nekompatibilita rozšíření s novou verzí – pokud autoři svůj addon pro Firefox patřičně neupravili, nepůjde ve verzi 57 použít. U těch nejpoužívanějších by to ale neměl být problém. Momentálně je pro Quantum k dispozici přes 6700 rozšíření.
Kdo je rychlejší
A jak si nový Firefox vede ve srovnání s konkurencí? Mozilla začátkem listopadu zveřejnila vlastní video, ve kterém porovnává rychlost načítání webů s dominantním prohlížečem Google Chrome. V některých případech jej Firefox poráží, vtipné to je zejména v případě webů Googlu, jako jsou výsledky vyhledávání nebo přihlašování k účtu.
Nezávislé testy se ovšem objevily až po ostrém startu nového prohlížeče. Například server ZDNet jeho výkon porovnal v několika testech s předchozím Firefoxem 56, Chromem 62 a MS Edge 41. Výsledek? Upgrade z verze 56 na Quantum se rozhodně vyplatí, rozdíly jsou velké. Chromu se nový browser ve většině testů vyrovnal a někdy jej i předstihl.
Další test, tentokrát serveru Laptopmag, se zaměřil i na čas, který browser potřebuje od kliknutí na ikonu ke svému startu, nebo na využívání RAM. Zjistil, že v případě otevření několika stránek jsou výsledky těsné a o kousek vyhrává Chrome. Při simultánním otevření 30 tabů ale byl Quantum lepší.
A do třetice ještě test serveru Mashable. Tady Firefox s Chromem ve dvou ze tří testů prohrál.