Od roku 2025 budou muset mezinárodní streamovací platformy přispívat na českou audiovizuální tvorbu. Novinku zavede připravovaný zákon, který představilo ministerstvo kultury.
Příspěvek bude stanovený jako procentní podíl z ročních výnosů na českém trhu. Netflix, Disney+, HBO Max, SkyShowtime a další nadnárodní streamovací služby budou na natáčení českých filmů a seriálů odvádět 2 % tuzemských tržeb.
Stejné podmínky budou platit i pro všechny další subjekty na audiovizuálním trhu, například komerční televize, provozovatele kin nebo české videoslužby typu Voyo. Teď jsou poplatky stanovené různě, záleží na předmětu podnikání – kina například platí víc než české VOD služby.
„Vzhledem k šíři záběru pracovní skupiny, která novelu připravovala a rozdílným potřebám hlavních aktérů české audiovize, byly diskuse mnohdy velmi náročné, avšak díky konstruktivnímu přístupu a schopnosti shodnout se na společném zájmu, se ty nejzásadnější otázky podařilo vyřešit,“ oznámil ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Kromě dvouprocentního odvodu z tržeb budou mít streamovací platformy ještě jednu povinnost. Budou muset investovat dalších 1,5 % tržeb z Česka do lokálního obsahu formou přímých investic.
„Přímé investice se budou skládat z vlastní výroby, koprodukcí, akvizice a zahraniční lokalizace českého obsahu (např. dabing českého seriálu na platformě na zahraničních trzích),“ vysvětlila Asociace producentů v audiovizi. Streamovací služby budou mít plnou svobodu při výběru projektů, které chtějí podpořit.
Streamovací platformy, jejichž obchodní model nepracuje s lokálním obsahem, budou mít možnost namísto přímé investice odvést prostředky do budoucího Audiovizuálního fondu, celkem 3,5 % (základ 2 % + 1,5 % náhrada za nerealizovanou přímou investici). Naopak platformy, které formou přímých investic utratí víc než 1,5 % tuzemských tržeb (resp. minimálně 2,5 %), budou mít možnost si přímou investici započítat proti povinnému odvodu do výše 1 %.
Vláda se zároveň zavázala, že odblokuje systém filmových pobídek, a to v horizontu týdnů. Aktualizuje kvůli tomu statut státního filmového fondu, aby se nemuselo čekat na nový zákon. Producenti varovali, že by jinak Česká republika přišla o mnoho příležitostí ve filmovém průmyslu.