Sněmovna schválila novelu zákona o audiovizi, která přikáže světovým streamovacím službám přispívat do českého filmového fondu. Herní vývojáři budou moci požádat o státní podporu a upraví se podmínky pobídek pro filmové štáby.
„Oblast audiovize se za poslední léta proměnila a na to bylo třeba reagovat. Po téměř dvou letech intenzivní práce je tu zákon, který na tuto výraznou proměnu reaguje a audiovizi zajistí finanční prostředky a předvídatelnou budoucnost,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Zákon sjednotí poplatek, který odvádějí komerční televize, kina, filmoví distributoři a české i zahraniční streamovací služby do státního audiovizuálního fondu. Zjednodušeně to budou 2 % ročního obratu na českém trhu.
Maximální výše filmové pobídky na jeden projekt bude 25 % uznatelných nákladů vynaložených na natáčení v České republice, maximálně 450 milionů Kč. Česká republika by tak měla lépe konkurovat podmínkám pro zahraniční štáby v okolních zemích.
Fond bude také přispívat na natáčení, nově to budou kromě filmů i projekty určené pro televizní vysílání nebo streamovací platformy. Stát může přispět na vývoj osvětových počítačových her a animovanou tvorbu. Právě rozšíření podpory o videohry navrhovali někteří poslanci vyjmout, protože se obávali dopadu na děti.
„Prosím vás, nepodporujme videohry! Dostaňme děti ven, ať sportují, ale ať nehrají nebo nežijí život ve virtuálním světě, ať si ho prožijí pěkně!“ přesvědčoval své kolegy poslanec Milan Brázdil z hnutí ANO.
„Když nebyly ještě videohry, tak si děti hrály venku, ale taky si hrály s pistolkami. Myslíte si, že to je důvod, že chodily někoho zastřelit?“ reagoval na Brázdilovy obavy poslanec Vojtěch Munzar (ODS).
Podporu videoher hájil také ministr kultury. „Uspořádali jsme dokonce dva kulaté stoly nebo expertní setkání, kde byli zástupci sektoru, kteří ujistili přítomné poslankyně a poslance o tom, že ta podpora má směřovat k rozvoji té části segmentu videoher, která je prospěšná. Nebude samozřejmě nějak narušovat prostředí, ve kterém vyrůstají děti. A je také důležitá pro vzdělávání tak, jak se rychle mění svět kolem nás,“ vysvětlil Martin Baxa.
Opoziční poslanec Ondřej Babka z hnutí ANO navrhoval také vyjmout z poplatkové povinnosti videoslužby, které jsou zdarma a financují svůj provoz jen z reklamy. Tento návrh však sněmovna nepodpořila.
Novelu zákona nyní posoudí Senát, předpokládaná účinnost je od 1. ledna 2025.