Ode dneška není možné na území členských států Evropské unie šířit vysílání stanice Russia Today ani obsah z produkce agentury Sputnik. V Úředním věstníku EU vyšlo příslušné nařízení 2022/350, které je závazné pro všechny provozovatele televizních služeb a poskytovatele internetového připojení.
„Provozovatelům se zakazuje vysílat jakýkoli obsah prováděný právnickými osobami, subjekty nebo orgány uvedenými v příloze, a to i prostřednictvím přenosu nebo šíření jakýmikoli prostředky, jako jsou kabelové, satelitní, IPTV, prostřednictvím poskytovatelů internetových služeb, internetové platformy nebo aplikace pro sdílení videonahrávek, ať již nové, nebo předem nainstalované, nebo umožnit jejich vysílání či k němu jinak přispívat,“ stojí ve zveřejněném dokumentu.
Příloha pak konkrétně vyjmenovává, že se sankce vztahují na mezinárodní RT – Russia Today v angličtině, dále na britskou verzi, německou, francouzskou a španělskou. Poslední položku na sankčním seznamu tvoří Sputnik.
Veškeré licence, povolení a distribuční smlouvy se na základě tohoto nařízení pozastavují.
„S cílem ospravedlnit a podpořit svou agresi vůči Ukrajině se Ruská federace zapojila do soustavných a koordinovaných propagandistických akcí, které jsou zaměřeny na občanskou společnost v Unii a sousedních zemí a které vážně zkreslují fakta a manipulují s nimi. Uvedená propaganda je šířena prostřednictvím řady sdělovacích prostředků pod stálou přímou či nepřímou kontrolou vedení Ruské federace. Tyto činy představují významnou a přímou hrozbu pro veřejný pořádek a bezpečnost Unie,“ píše se ve zdůvodnění.
Omezení budou platná do skončení agrese vůči Ukrajině a do skončení propagandistických akcí proti Unii a jejím členským státům. „Tato opaření nebrání těmto sdělovacím prostředkům a jejich zaměstnancům, aby v Unii vykonávali jiné činnosti než vysílání, jako je například výzkum a vedení rozhovorů,“ doplňuje nařízení.
Pokyn zablokovat Russia Today a Sputnik vyšel jako Nařízení Rady EU a Rozhodnutí Rady EU. Podle smluv o fungování Evropské unie je tedy právně závazný a platí v celém svém rozsahu v celé EU, nemusí se kvůli němu měnit národní legislativa.
Několik regulačních orgánů v členských státech EU už podniklo kroky proti poskytovatelům televizního vysílání a kanálům ovládaným ruským státem (např. v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku). Německo zakázalo vysílání německé mutace televize Russia Today z důvodu chybějící licence.