Pokud je o ty data takový zájem, tak ať je dají přístupná a stahovatelná někde mimo, kde si to bude moct kdokoli dotáhnout bez toho, aby zatěžoval tu samotnou aplikaci. Nějaká CSVčka nebo tak něco.
Pokud jsou tam údaje, co nemají být veřejné, tak ať je dají pryč. Není možné aby bylo něco veřejné jenom na půl. Buď jsou to otevřená data, které může zpracovávat a číst každý, nebo osobní data a ty tam potom nemají co dělat ani v té aplikaci.
Tohle je případ, kdy technologický vývoj předběhl legislativu (a i společenskou debatu a povědomí). Machine learning, big data, personalizovaná reklama jsou dnes úplně jinde než před dvaceti lety. A za chvíli budou ještě dál. Navíc, když se data z katastru porovnají s jinými databázemi, budou možnosti ještě větší.
Ne každé zpracování dat musí být zlověstné, ale je rozdíl, když někdo přijde na úřad, že uvažuje o koupi tří bytů a rád by ověřil skutečného vlastníka a tím, že někdo analyzuje celý katastr a propojí spoluvlastníky do multidimenzinální sítě vzájemných vztahů, kterou pak porovnává s dalšími databázemi a během pár hodin má složky na půlku obyvatel republiky včetně rodinných příslušníků a ví víc o vašich sousedech než vy sami.
Tomáši,
zjevně jste nepochopil, proč se ČSÚ snaží eliminovat roboty.
Roboti potřebují získat co nejvíce dat, ze kterých pak dolují informace.
Dnes z webu nahlížení do KÚ nedokážete běžným způsobem zjistit, zda Váš soused vlastní ještě nějakou nemovitost na druhém konci republiky. Prostě to anonymně běžným způsobem nezjistíte.
Jediná možnost jak anonymně získat data je posbírat jich co nejvíce a pak nad nimi dělat různé analýzy. Např. kdo má jaké pozemky, jaké má nemovitosti, jaké nemovitosti jsou v exekuci, jaké jsou v zástavě apod. Je tedy nutné pustit robota, který bude na webu předstírat činnost uživatele a co nejvíce dat sbírat.
Z toho plyne, že Vámi navrhované vystavení kompletních dat je pro šmejdy hotový ráj.
Následné obesílání "výhodných" nabídek na odkup nemovitosti či podobné "nápady" šmejdů jsou ještě tou mírnější formou nátlaku.
Já nevidím problém v tom, že se veřejně ví kdo má jaký pozemek nebo barák. Přijde mně v otevřené společnosti naprosto v pohodě že někdo ví co vlastím a naopak já vím co vlastní někdo jiný.
Se šmejdy co tohle rozesílají by se mělo bojovat jinak, než tím že ty data znepřístupním.
To je jako bojovat s podomním prodejem tak, že vykopu kolem domů příkopy nebo postavím hradby, aby se tam nedostaly.
Tomuhle se rika "security by obscurity" a nefungovalo to nikdy a nikde. Ta data jsou verejna. Pro bezneho smrtelnika je problem z toho vami popisovane veci vytezit, ale ten vas "smejd" ty prekazky snadno obejde. Jsou dve cista reseni: bud dat tu moznost vsem(treba ve forme distribuce kompletnich dat) a nehazet klacky pod nohy, nebo upravit zakon tak, aby "problematicke" udaje verejne nebyly.
Je snadné zastávat radikální názory, když o věci člověk nic neví a vědět nechce. Pro začátek by třeba bylo dobré se zamyslet nad tím, k čemu by byla dobrá evidence vlastníků, ze které by nikdo vlastníka zjistit nemohl. Dovedete si to představit? Uzavřel byste smlouvu o koupi domu, dal ji na katastr a katastr by vám odpověděl „sorry, tohle není vlastník domu, zkuste někoho jiného“.
Takze kdyz se podivam do katastru, tak je to verejny udaj a kdyz si ty udaje ulozim, tak je to najednou neverejny udaj? Na zaklade ceho? Vasi domnenky?
Prvni paragraf katastralniho zakona:
"Katastr nemovitostí (dále jen „katastr“) je veřejný seznam, který obsahuje soubor údajů o nemovitých věcech (dále jen „nemovitost“) vymezených tímto zákonem zahrnující jejich soupis, popis, jejich geometrické a polohové určení a zápis práv k těmto nemovitostem."
Prestante prosim sirit vase nicim nepodlozene bludy. V soucasne situaci je to zkratka verejny seznam.
Co myslíte tím, že by údaje veřejné nebyly? Že by nikdo kromě úředníků ČÚZK nemohl zjistit, kdo vlastní danou nemovitost?
Znáte nějaký katastrální úřad v Evropě, který by poskytoval veřejně všechna data o vlastnících? Znáte nějaký katastrální úřad v Evropě, který by neumožňoval údaje o vlastnících zjišťovat nikomu?
ČÚZK se liší jenom tím, že získat údaje o vlastnících konkrétní nemovitosti bylo do teď velmi snadné. ČÚZK se snažil přístup mírně omezit, ale dostal přes prsty – asi mají firmy, které nelegálně z katastru těží data, silný lobbing.
A nebo je mnohem více lidí, které by nový přístup výrazně omezil. Navíc mám pocit, že ČÚZK se zajímal hlavně o přetěžované servery, než o praktiky šmejdů. Takže jde jen o pár miliónů navíc za dražší provoz.
Díky jednoduchému vytěžování vzniklo pár zajímavých služeb jako cenové mapy, kde má každý lepší přehled o aktuálních cenách bytů na trhu, když ceny vycházející z reálných obchodů.
Takže ty výhody i nevýhody jsou k diskuzi a třeba příště přijdou s elegantnějším řešením.
Poskytnout data až po udělení přístupu (ověření) je jedna z možností, jak regulovat přístup k datům.
Captcha je pro mě více obtěžující než přihlášení přes NIA/DS, ale vítám každou účinnou snahu o zamezení dolování dat.
Přirovnání s podobním prodejem úplně nesedí - prodejce má šanci mi něco prodat jen v případě, že si ho pustím domu = udělím mu přístup :-)
V katastru jsou věci, které veřejné být nemají. Zákon o nich říká, že se poskytují buď způsobem umožňujícím dálkový přístup, nebo osobně po prokázání totožnosti. Údaje z katastru se podle zákona poskytují např. kvůli ochraně práv k nemovitostem, pro rozvoj území, pro oceňování nemovitostí. Co byste na tom chtěl měnit?
A ze je vubec mozne "nelegalne" tezit verejna data je naprosta absurdita.
Jenže z katastru se těží neveřejná data.
Klasika. Něco tvrdíte, a nikdo nechápe jak jste na to přišel. Tak reagujete že jste to už tady dával, ale nikdo to furt nechápe.
Asi se musíte začít vyjadřovat jinak, protože i když jsem si přečetl celou diskuzi znova, vůbec nechápu co se snažíte tvrdit, nebo jak jste k tomu došel.
Proč jsou adresy a jména vlastníků neveřejný údaj, když zákon tvrdí že do katastru smíme nahlížet?
Kde jste přišel na to, že tvorba opisů a výpisů vylučuje tak dělat pořád dokola?
Katastrální zákon v § 1 říká, že katastr je veřejný seznam. „Veřejný seznam“ znamená, že z přístupu k němu není nikdo předem vyloučen a že se nikdo nemůže vymlouvat, že informace uvedené ve veřejném seznamu nevěděl. Vůbec to neznamená, že si kdokoli může cokoli dělat se všemi údaji, které jsou v tom seznamu vedené – jak si pravděpodobně představuje Jehovista.
Nahlížení znamená, že se můžete podívat na vybrané údaje. Výpis znamená, že požádáte o konkrétní údaje, a ty dostanete, Opis znamená, že dostanete k nahlédnutí některé údaje a vy si je opíšete. Udělat nějakou věc jednou nebo párkrát je něco jiného, než to dělat systematicky opakovaně.
Pro pochopení je potřeba alespoň trochu tušit, jak funguje právo. Pokud vám nestačí moje vysvětlení, co je veřejný seznam, zkuste si to třeba vygooglit.
Tak zrovna cenové mapy určitě nevznikly díky vytěžování z KN.
https://www.reas.cz/cenova-mapa:
Ceny přímo z katastru
Jsme online napojení na Katastrální úřad ČR a máme aktuální data o všech prodaných nemovitostech v celé ČR.