Lekari, a nejen ti starsi, se proste nechteji ucit novou vec, ani investovat nejakou castku do sw, ktery jim to umozni provadet. Namitnou treba, ze chteji lecit, ne se ucit zase neco s pocitacem. Je to spise takova forma vzdoru, kterou zna vetsina z nas, kdyz nam stat neco nakazuje. A ono by se to dalo i pochopit. Jenze na druhou stranu stat proste MUSI digitalizovat, ve vysledku je to prospech pro vsechny. eNeschopenka nikdy nemela pomahat lekarum, ale pacientum a myslim, ze je pozitivni, ze se ji povedlo realizovat tak, ze je pro lekare/sestru prace o trochu mene, i kdyz je treba naucit se nove postupy. Ale copak to neni tak vsude, v kazdem oboru? Neni mozne ani zadouci zakonzervovat svet tak, jak ho zname, jen aby bylo vsechno snadne. To krecovite odmitani spise z principu se casem prezene, jako vzdycky, jen me mrzi, ze k nemu vubec muselo dojit a ze se tak sporadicky informuje, vsechna media se omezi na ‘bezi to, ale lekari si stezuji, ze to nechteli’.
Administrativa podnikatelu je take narizena statem a zaplati ji klienti, stejne jako to zaplati doktorovi pojistovna. Mne nikdo nezaplati, ze se drbu 5 dnu s DPH, vezmu to z marze, doktor to vezme z penez od pojistovny. Napriklad moje spoluzacka - dermatolozka ma ordinaci na poliklinice a pracuje utery a ctvrtek 8:00 - 16:00, protoze po padesatce a odstehovani deti prehodnotila zivot a po zaplaceni nakladu ji zbude cca 50 000 Kc, ve volnem case vyklusava a asi hackuje pro vnoucata. Svagr je zubar a ma pracuje 5x 7:30-18:00 (30 minut na klienta) + hodina admina kazdy den, prijem 140 000 Kc cistych. Ta prace je normalne zaplacena a uzivi se i ti co pracuji 15 hodin tydne (i s velkym najmem ordinace). Investice 5000 Kc je uplne smesna.
Normalne bych doktorum v tomto proti GOVu fandil jako to delam v komercnim sektoru, ale nedelam to, protoze je mi uplne jasne, jaky je to typ doktoru. Problem maji uplne se vsim, naposledy mi doktor tvrdil, ze mam zakonnou povinnost si odnest papirovou karticku s terminem dalsi kontroly (opsal jsem si na miste termin do diare), nejsou schopni si dat papir do tiskarny, jenom se modlim, aby to bylo selektivni, vzdycky si rikam, ze jsou tak dobri doktori, ze si neumi ani zapnout rychlovarnou konvici a neni to ta druha varianta, ze ten clovek zije z neceho, co se naucil nekdy mezi 15-25 lety a od te doby ohmatava mandle a dela dalsich 40 porad stejnych ukonu. Jak ti lidi studuji novinky? Jezdi si pro knihy do Vidne? Kde berou informace o novych lecich?
Cemu rozumim je to, ze kdyz je to rocnik 1940 a dela to z enthusiasmu, tak se muze vyprdnou na dalsi kousek co umorilo osla. Ale ta doktorka co sedela pred svym Consulem z roku 1982 mela tak 55 let.
Tady je uprimne receno trochu znat, ze ten odpor je spise ‘zastupny problem’, jak rika pan Jojko v jine souvislosti. Hlavni problem je v tom, ze lekari chteji za vystavovani neschopenek dlouhodobe penize, protoze to vnimaji tak, ze delaji praci za stat. Ja jsem ajtak, nemam ambice snazit se rozhodnout nebo jen odhadnout, jestli maji pravdu nebo ne. Ale pointa je v tom, ze s tim ‘e-‘ v eNeschopence to moc spolecneho nema, to jen novy system otevira stare rany, kdyz dovolite lekarske prirovnani.:-)
Já mám problém i s tou zjevnou návazností na registry. V televizi to jeden (mladý) doktor předváděl - jak se mu vyplní údaje o pacientovi.
To opravdu běžný doktor o mě musí vědět vše? A dokonce i stát? Je to přeci jen moje věc. Čili ať komunikuje se mnou a s pojišťovnou.
Že ví můj doktor, co beru je pro mě dostatečné minimum (už mu ovšem musí být jedno, kde bydlím a kde pracuji). Ale už nechci, aby to věděl každý doktor, každá pojišťovna a ani každý zaměstnanec ministerstva zdravotnictví. A systém jako takový ví i to, že jsem byl u doktora. To považuji prostě za špatné.
Papír, pokud ho vystavil s takovými údaji je anonymní, v rámci možností. Poslal ho jen tam kam musel, kopie mu možná zůstala ležet ve skříni. Elektronizace tohle dotáhne do velkého bratra a ještě tomu budeme tleskat, jak to práci zjednodušilo a zachránilo i nějaké životy. A to se vyplatí.
Jednou proti těm seznamům budou ověřovat i Kauflandi a Alberti ... ale už nebude cesty zpět. Léky na vysoký tlak a chceš koupit kávu? Nenene ...
Kromě toho bude zjevně problém i v tom, až někdy bude porucha toho systému. Možná ne v nejbližší době, ale později. Nebude "e"něco u doktora fungovat, nedostanu buď recept, nebo mi ho v lékárně nevydají.
Jsou někde názory lékařů, kterým se systém elektronických neschopenek nelíbí?
Pokud je to stejně promakané jako registrace pacienta do eReceptu od SUKLu (účet na NIA, ověření přes DS, účet u SUKLu, ověření přes NIA + 2FA + IMEI telefonu (WTH?!), z čehož vy výsledku vypadne cca 50-místné GUID-style username a heslo s min. 20 znaky, které se následně dá uložit v oné mobilní aplikaci (a bez výjimky to všichni udělají, protože zadávat to znova bude jenom magor) a tuhle slavnou hyperzabezpečenou aplikaci s desetinásobným ověřením následně nelze (bez použití 3rd-party aplikace) chránit ani přes PIN, natož pak přes něco tak hi-tech jako je Touch-ID, tak se jim nedivím ani na vteřinu, že takovou hovádinu nechtějí používat.
V nazoru na stavajici vladu se mozna shodneme, ale tam to tak konci. Opravdu si myslite, ze se nekdo nestane lekarem, protoze musi nekde parkrat kliknout v pocitaci, kdyz posila pacienta na nemocenskou? To je prece hodne pritazene za vlasy. Je to presne ta hysterie, o ktere jsem tu uz psal.
Na statni digitalizaci se jiste da najit hodne much, to ano, ale vykriky typu 'nefunguje to', 'nebudou lekari' a podobne jsou skutecne jen vykriky. Jestli jste lekar a tyka se Vas zavadeni osobne, rad bych si precetl nejaky realnejsi argument, vcetne treba nakladu na zavedeni ve Vasi ordinaci.
3. 1. 2020, 08:47 editováno autorem komentáře
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře 2.1. 18:11
https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/radiozurnal/42/2020-01-02
Zorjan Jojko, Sdružení Ambulantních Specialistů: systém nefunguje, nemohou se zalogovat a lékaři v důchodu odejdou do důchodu.
Shodou okolností jednoho praktického lékaře v rodině mám, takže to rozhodně není o "parkrat kliknout v pocitaci". Za těch cca 20 let se na lékaře nabalilo tolik povinností, že je celkem s podivem, že mají ještě čas i léčit. A nedělej si iluzi, že to skončí nějakou e-neschopenkou. Tato vládní garnitura dřív nebo později (spíš dřív) zase vymyslí další a další nesmysly a tak to bude pokračovat do doby, než se definitivně odebere na smetiště dějin kam patří. Pak lze jenom doufat, že nové vlády tuto státní byrokracii výrazně omezí.
Já mám problém i s tou zjevnou návazností na registry. V televizi to jeden (mladý) doktor předváděl - jak se mu vyplní údaje o pacientovi. To opravdu běžný doktor o mě musí vědět vše?
Zatímco v rámci GDPR a dalších "vymožeností" je ke každému uprdnutí typu zpracování supertajného osobního údaje, že můj email je franta.pepa.jednicka@seznam.cz, naprosto nezbytné, aby člověk odškrtnul nejméně dvacet souhlasů pro každou ptákovinu zvlášť a dostane k tomu desítky stránek lejster k prostudování a všechno je vždy a zásadně opt-in, tak tady je to najednou úplně jinak. Tady se na souhlas buď nikdo neptá, případně milostivě předstírá, že existuje jakýsi opt-out, o čemž ovšem nikoho zásadně neinformuje a když to někdo nedejbože zjistí, tak je opt-out proces tak user-friendly, že ho absolvuje pouze masochista.
Kdo z diskutujících elektronizačních nadšenců ví např. o tomhle (screenshot z webu SUKLu?)
Podle zákona o léčivech mohou od 1. 6. 2020, v rámci poskytování zdravotních služeb danému pacientovi, nahlížet na lékový záznam pacienta všichni lékaři, lékárníci a kliničtí farmaceuti, nevysloví-li s tím pacient nesouhlas, tj. pokud nastavením výše nestanovíte jinak.
Opravdu neprahnu po ničem jiném tak jako po tom, aby každý doktor a lékárník v tomhle státě čuměl na to, co jsem kdy bral za prášky. A určitě to bude stejně ukrutánsky zabezpečené jako onen eRecept, o kterém píšu níže (kde výsledkem nekonečného ověřování je heslo uložené v nezaheslované aplikaci).
Že ví můj doktor, co beru je pro mě dostatečné minimum (už mu ovšem musí být jedno, kde bydlím a kde pracuji).
To, kde bydlite, je v podstate jedno. Soucasti neschopenky je ale informace o tom, kde se po dobu pracovni neschopnosti budete nachazet, coz je v drtive vetsine pripadu misto vaseho (trvaleho) bydliste. Tato informace je nutna pro pripadne kontroly zneuzivani systemu.
Dava smysl tuto informaci uvest hned pri vzniku pracovni neschopnosti. Ano, slo by to resit tak, ze byste to OSSZ a zamestnavateli hlasil zvlast. Pak by se ale ozvaly hlasy, ze to je hrozne otravne a clovek se ma lecit ne ohlasovat, kde bydli. Navic hrozi, ze pokud by clovek hlasil misto pobytu v pracovni neschopnosti oddelene (napr. telefonem), mohlo by se stat, ze zamestnavatel (prip. OSSZ) to "zapomene", "poznaci spatne", "umyslne poznaci spatne", pak posle kontrolu na spatnou adresu a muzete mit vypoved na krku. V takovem pripade neschopenka funguje jako jista forma ochrany zamestnance, protoze ma stempl, kde se bude zdrzovat.
To, kde pracujete je dulezita informace pro to, aby lekar mohl rozhodnout, zda jste prace neschopny a dale mohl o tomto rozhodnuti zamestnavatele informovat.
Pokud si chce stát digitalizovat, tak ať si to také stát zaplatí a nepřenáší tuto povinnost na privátní subjekty. Tato (a předešlá) vláda národní ostudy je naprosto neschopná úplně ve všem, vymýšlí pitomosti a musí je platit ostatní (třeba EET a teď zase e-neschopenky) a hlavně zasahuje do něčeho, co funguje jak má a vytváří akorát chaos. A pacientům to "pomůže" leda tak, že ubude praktických lékařů, protože část z těch stávajících se prostě na státní buzeraci vykašle a přestane soukromou praxi provozovat, resp. noví lékaři se do této sféry nepohrnou.
3. 1. 2020, 08:37 editováno autorem komentáře
No, v podstatě jste to trefil (ze strany doktorů to ještě není taková krize, ale ze strany zaměstnavatele pokud chcete automatizované zpracování a ne jenom avíza do DS tak je to přesně tahle hrůza). Další věc je, že pokud se to v prosinci člověk snažil zprovozňovat, tak aby krumpáčem násilím doloval informace ze všech možných zdrojů
Staram se "bokem" po strance IT ca o 10 lekaru (praktiky i odborne). Nejlacinejsi varianta eneschopenky - SW e-zprava 400Kc/rok (prvni rok zdrama) vcetne moznosti vyuziti budouciho EET a stavajiciho e-receptu - vse nezavisle na SW lekare, takze vyuzila i doktorka s jeste klasickou kartotekou. Moduly do lek. SW Medicus apod od 4 000 Kc vyse+pravidelna mesicni platba za "podporu".
Doba na zprovoznení 10-15 minut. Minimálne od pulky prosince 2019 moznost testovat - asi 20 testovacích pacientů.
Identifikace lekare pro CSSZ pres certifikat SUKLu z ereceptu + pridelene ICPE
Nefunkcnost :
se 4 lekari pro klid jejich i me duse odzkouseno 1.1.2020 naostro - do faze doplneni udaju z CSSZ na zaklade RC.
2.2.2020 ca 30 neschopenek bez problemu. Takze pokud to nekdo nenechal na posledni chvili problemy mit nemusel.
Naše paní v účtárně taky nechápou, proč mají za stát vyřizovat exekuce zaměstnanců, proč mají řešit aby sociálka laskavě odeslala zaměstnancům peníze, nota bene když ještě prvních 17 dní platí too vše firma. Taky nechápou, proč když je maminka na mateřské a neodpracuje ani den, bude mít proplacenou polovinu dovolené... atd atd. Prostě zákony v téhle hezké zemi no...