Hlavní navigace

Místopředseda senátu Drahoš odletěl na Tchaj-wan rozšířit rostoucí spolupráci v čipech

10. 6. 2024

Sdílet

Jiří Drahoš, Markéta Pekarová Adamová, Miloš Vystrčil Autor: Senát Parlamentu České republiky

Místopředseda senátu Jiří Drahoš se dnes vydává na týdenní návštěvu Tchaj-wanu. Veze s sebou asi dvacetičlennou delegaci složenou ze zástupců univerzit a akademiků, součástí je Jana Havlíková zastupující ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace. Hlavním cílem cesty je kromě politického programu posílit formující se úzkou spolupráci Česka a Tchaj-wanu v čipech a polovodičích.

Několik projektů už je v chodu. Už v létě na ČVUT v Praze odstartuje mezinárodní tréninkové centrum na návrh čipů. Pro Tchaj-wan je vůbec první na světě. Ambicí je vyškolit až sto odborníků ročně. V Brně bude otevřeno centrum pro design čipů a jejich výzkum, což by ideálně v budoucnu mělo přilákat i tchajwanské firmy. A na Karlově univerzitě se rozjíždí centrum zkoumající odolnost polovodičových dodavatelských řetězců.

Tchaj-wan rovněž Českou republiku preferuje jako dodavatelskou základnu pro továrnu společnosti TSMC v Drážďanech za deset miliard eur. Probíhají přípravy a debaty. TSMC je největší zakázkový výrobce čipů na světě a v Sasku rozjede produkci pro průmysl či automobilky. Česko se nabízí jako partner díky průmyslové základně, blízkosti Ústeckého regionu nebo přímému leteckému spojení z Tchaj-peje do Prahy.

Drahošova delegace má debatovat o dalších možnostech spolupráce. V plánu je například setkání polovodičovém institutu v národních polovodičových laboratořích NARLabs, kam minulý rok zavítala také delegace předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové včetně Lupy.

Drahoš se také zaměří na politický program. Právě dobré politické vztahy umožnily tchajwanské čipové investice v Česku. Stojí také za investicemi státního startupového fondu Taiwania Capital, který už podpořil dva zdejší startupy a další projekty se překlápí z investic na Slovensku.

Tchaj-wan u nás má i jiné historické technologické investice. Ve Foxconnu v Pardubicích se montují počítače a v Kutné Hoře servery a superpočítače. Pegatron se v Ostravě specializuje na servis elektroniky. A Wistron v Brně vyrábí servery a serverové skříně pro Microsoft, Metu nebo pro Amazon.

Tchaj-wan je globální čipová velmoc, na které jsou závislé nejenom společnosti typu Apple, Nvidia a Qualcomm. Česko je nicméně pro asijskou zemi zajímavé. Tchaj-wan má omezený počet lidí a musí expandovat. Firmy jako TSMC také odebírají elektronové mikroskopy z Brna sloužící pro vývoj a kontrolu kvalitu čipů ve výrobě. Dodavatelů v rámci polovodičového řetězce  Česko více.

Drahošovu cestu na Tchaj-wan jako vždy sleduje Čína, která má po amerických sankcí velké ambice postavit vlastní polovodičový sektor. Čína už v minulosti kromě jiného začala v Česku lovit odborníky.

Tchaj-wan: Pokud na nás zaútočí Čína a naruší výrobu čipů, bude to ekonomická katastrofa pro celý svět Přečtěte si také:

Tchaj-wan: Pokud na nás zaútočí Čína a naruší výrobu čipů, bude to ekonomická katastrofa pro celý svět

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).