Nabizi se otazka: Proc hleda stat dalsi prijmy? Stat neni firma, jejiz cilem je zvysovat trzby a zisk. Cilem statu je zabezpecit dlouhodobe funkcni pravni prostredi, ochranu uzemi a diplomaticke vazby s okolnim svetem - zadne radobypodnikani, zadne rozdavani penez a zadne delani lepsiho sveta.
Otazka o prijmu statu zni jinak. Jak velkou chcete danovou sazbu? Jake verejne sluzby se za vybrane prostredky poridi? To poradi otazek je naprosto zasadni.
paní ministryně již předvedla epochální výron své geniality, když přišla na to, že navýšením platů státních zaměstnanců, stát vydělá na vyšších odvodech z jejich mezd.
nyní přichází další perla o zdanění informací. sice neví co to je, ale blbejm se to bude líbit. hodný hrabiš sebere peníze někomu jinému - a dá je zajisté jim!
Tento porad jsem poslouchal v aute. Kdyz redaktor ministryni rekl, ze jeji odpovedi nerozumi, soucitil jsem s nim a obdivoval jeho diplomaticky takt. Kdyz jsem pak slysel nasledne kratke ticho nasledovane prazdnymi flosulemi ministryne, pochopil jsem, ze ona skutecne "nevi" a pouze brusli. Snad spadne na led sama a neskonci to jako napriklad ve skolstvi, ktere je po podobnych figurach a jejich mlhavych bohulibych experimentech v dosti nedobrem stavu. Mohli bychom totiz nakonec skoncit (pri vysokem IQ a EQ ceske statni spravy) u jednoducheho modelu, kdy se bude danit "outbound minus inbound" provoz kazdeho jednotliveho AS nebo provozovatele.
Sir Humphrey: Taxation isn't about what you need.
Jim Hacker: Oh, what is it about?
Sir Humphrey: Prime Minister, the Treasury doesn't work out what they need to spend and then think how to raise the money.
Jim Hacker: What does it do?
Sir Humphrey: They pitch for as much as they think they can get away with and then think what to spend it on.
Jestli zdanit nějaké informace, tak hlavně ty zamořujícího charakteru (podobně jako odpady). Veškerá reklama, zákony s životností 6 měsíců, bulvární časopisy, reality show atd. Hodně by se třeba vydělalo na politických slibech před volbami - mohlo by to fungovat podle vzoru morálního kreditu z Demolition Mana.
Co čekat od socanské pipky, která nemá ani páru o reálném životě a celý svůj život se nechá živit od daňových poplatníků. Ostatně Schillerová, Maláčová, Dostálová a spol. jsou prototypem ženy - úřednice, které o reálném životě nevědí nic, samy by se neuživily, ale o to více obtěžují okolí.
Jsem zastancem minimalniho statu. Jenze jak se k nemu dopracovat? Volbama to nejde, kapri si rybnik nevypusti. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Economy_Drive
"děláme tím, že navrhujeme..." Jedni "makají" a druzí "navrhují". Tomu říkám dělba práce!
Já bych navrhoval, třeba i 8 hod/den! Neber to za 100 tisíc, no ne?
Víte, připadá mi to, jakoby si z nás tihle královsky přeplácení lidé dělali dobrý den. Od nástupu "demokracie" všichni jen slibují a slibují. Jak se říká: Cesta do pekel je vydlážděná dobrými úmysly! Zpětně je z pekla dlouhá trnitá cesta...
Možná to není tak blbej nápad, jak to vypadá.
Například informační daň 12.5 % by se vybírala odesláním jednoho bitu z každého bajtu přímo na patřičné ministerstvo. Aby nešlo stát "odrbávat" odesíláním nějakých zbytečností, posílal by se bit nejvýznamnější, s nejvyšší hodnotou. Bohatým firmám chybět nebude, pracděpodobně by ho snadno sopočítali z parity; předpokládám, že OSVČ přejdou na komunikaci v Base64 a jejich příspěvek bude, jako obvykle, samá nula.
Možná je to ještě větší blbost, než jak to vypadá...
pak by bylo třeba zřídit novou instituci, která bude dělat rozbor INFORMACÍ jako např. zda a jak moc cenná je informace o podvodném získání dotací, nebo informace o krabicích od bot. Jeden by nejraději utnul přísun informací pro veřejnost, druhý bude danit. No ale asi to bude chtít řádně zapřáhnout ekonomické pracovníky. Jedním z hlavních zdrojů informací je řekněme politická scéna, abychom nemuseli vyjmenovávat. Kdo by vlastně danil a platil za všechny informace i z těchto zdrojů???
Danit informace je nehoráznost. Bohužel jich je poslední dobou tolik, že normálnímu člověku již všechny informace začínají být ukradené. V 95% informací chybí pravdas, slušnost, morálnost. Zavedla bych tečkování jako v první třídě. Asi by z nich pak nepadalo tolik nesmyslu. Tři tečky za blbost a končíš bez ohledu na volební období. Zrovna tak máš průšvih? Jsi na špici neexistuje ani podezření. Odchod a bez náhrady.
Bohužel to je jen pohádkový sen. Zodpovědnost chybí na samém vrcholu.
Mudrujete, plácáte si pentle a objevujete Ameriku. Zastydlí úspěšní Čecháčci. Víte, že tohle má velice jednoduché řešení? Zajeďte si do Švajcu, určitě na to máte a tam se poptejte po přímé demokracii. Pak by totiž nemohly nikdy vládnout takové kreatury, které se tady střídaly až dosud. Ovšem předpokladem je jít k volbám a volit tak, aby se ta přímá demokracie dala uzákonit, včetně zrušení Senátu, který je na dvě věci ...
To zas státu trochu křivdíte. Já vím, že nadávat na stát za to, jak děsně rozhazuje je módní, ale věcně: moderní státy jsou koncipovány jako sociální. To znamená i ohromný výdaj do této sféry (jestli jsou sociální dávky, důchody, záchranné sítě apod. nastaveny dobře, je už úplně jiná otázka). Další je, že s velkým pokrokem a účinností zdravotnictví, to přináší i vyšší cenu léčení, kterou taká v drtivé většině platí stát (a opět: nakolik je systém nastaven optimálně je jiná debata).