Koaliční vláda nechce ani zvyšovat televizní poplatky, ani přechodně rozšířit reklamní prostor ve vysílání České televize. Tyto změny navrhovalo vedení České televize kvůli vývoji inflace a klesající reálné hodnotě televizního poplatku, jehož výše se nezměnila od roku 2008. Kvůli ekonomické situaci musí Česká televize v následujících dvou letech ušetřit skoro miliardu korun.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) v rozhovoru pro Novinky.cz naznačil, že ve hře je pouze úprava zákonné definice poplatníka. Poplatky by pak muselo hradit víc lidí, ne pouze domácnosti s přijímači pro televizní vysílání, jak je to dosud.
„Variantu (zvyšování poplatků) v nejbližší době nechci. A osobně moc nejsem sympatizantem rozšíření reklamního vysílání v ČT. A co se týká změny definice koncesionáře, přiznám se, že tam budu určitě zvědav na odborné podklady,“ poznamenal ministr.
Právě ministerstvo kultury je garantem mediální legislativy a v souladu s vládním programovým prohlášením by mělo připravit podmínky pro stabilní a udržitelné financování médií veřejné služby. Zatím ale se žádnou konkrétní představou nepřišlo, podle ministra by ji měla zformulovat Rada České televize.
„Myslím, že jako ministr kultury nemám žádnou kompetenci k tomu, abych komentoval jednotlivé návrhy generálního ředitele. Rada by se teď měla ujmout klíčové role a být tím klíčovým partnerem pro debatu s generálním ředitelem. Rada ČT schvaluje rozpočet a tzv. dlouhodobý plán financování. Bezpochyby takový signál by sehrál pro politiky důležitou roli,“ řekl ministr Baxa k ohlášeným úsporám v České televizi, kvůli nimž má například skončit nostalgická stanice ČT3, filmové laboratoře anebo výroba ve studiu v Ostravě-Radvanicích.