Ministerstvo vnitra od roku 2014 realizuje centralizované nákupy softwarových licencí pro státní správu. Úřad nyní vyčíslil, že se díky tomu na nákupu softwaru podařilo ušetřit přes tři miliardy korun. Jde o úspory mezi ceníkovou a reálně vysoutěženou cenou.
„Naprostá většina nadnárodních ICT firem neprodává své produkty přímo, ale prostřednictvím lokálně působících distributorů, kteří zároveň poskytují i uživatelskou podporu. Jedná se o zboží s vysokou přidanou hodnotou a při takto velkém objemu v rámci veřejné soutěže mohou distributoři nabídnout slevy z ceníkových cen, které jinak nemá běžný zákazník šanci získat. Této možnosti každým rokem využívá stále více úřadů,“ uvádí náměstek pro ICT na vnitru Jaroslav Strouhal.
Ministerstvo vnitra nejdříve uzavřelo rámcovou dohodu na poskytnutí licencí a podpory pro produkty Microsoftu (2014), v roce 2016 na VMware, od roku 2017 na IBM a od letoška na Cisco. Aktuálně se soutěží rámcová smlouva na Oracle.
Vnitro největší průměrnou slevu získalo od IBM (68 procent), u Cisca získalo 49 procent, u VMwaru téměř 30 procent a v případě Microsoftu 25 procent.
Své závěry předkládá (PDF) také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ): „NKÚ u vybraných veřejných zakázek (VZ) ověřil, že údaje uvedené v přehledu realizovaných zakázek odpovídaly uzavřeným prováděcím smlouvám a údajům uvedeným ve fakturách, že předpokládaná hodnota VZ na nákup SW byla stanovena v souladu s ceníky a že vysoutěžená cena byla v souladu s podmínkami uvedenými v rámcové dohodě, tj. dodavatel nabídl alespoň minimální slevu z ceníkových cen. MV mělo k dispozici aktuální ceníky SW a u nákupů, které samo realizovalo, ověřovalo soulad ceny s rámcovou dohodou. U nákupu SW společností Microsoft a VMware poskytovalo MV pověřujícím zadavatelům informace potřebné pro stanovení předpokládané hodnoty na vyžádání.“
NKÚ dále uvádí, že centralizované zadávání nákupu softwaru umožňuje zadavatelům „rychlý a jednoduchý nákup při zajištění alespoň smluvně garantovaných slev“.