Hlavní navigace

Milník v kryptografii je tady, post-kvantové šifrování má první tři standardy

16. 8. 2024

Sdílet

IBM Quantum Autor: IBM

Americký Národní institut pro standardy a technologie (NIST) vydal první tři standardy pro algoritmy pro post-kvantové šifrovací (PQC). K dispozici jsou zde. Jedná se o významný a dlouho očekávaný milník v oblasti kryptografie.

Tyto algoritmy byly již nějakou dobu známé, nicméně formální standardizace nyní otevírá cestu k jejich oficiální implementaci na různých platformách. Tento krok je zásadní pro zajištění bezpečné a efektivní komunikace v post-kvantové éře.

Jedním z klíčových aspektů těchto standardů je specifikace všech parametrů, které musí být přesně sladěny, aby byla zajištěna hladká a bezpečná komunikace. To znamená, že organizace nyní mohou implementovat standardizované PQC algoritmy s jistotou, že jejich specifické parametry budou fungovat bez problémů a jednotně, což minimalizuje riziko nekompatibility nebo bezpečnostních nedostatků.

Na standardy NIST se odvolává i NÚKIB ve svých minimálních požadavcích na kryptografické algoritmy. 

Další důležitou výhodou je, že tyto standardizované PQC algoritmy jsou k dispozici bez licenčních poplatků, tzv. royalty-free, což usnadňuje jejich širší přijetí.

Vydané standardy zahrnují FIPS 203 ML-KEM (CRYSTALS-Kyber) pro šifrování, FIPS 204 ML-DSA (CRYSTALS-Dilithium) a FIPS 205 SLH-DSA (SPHINCS+) pro digitální podpisy. Díky těmto standardům mohou organizace formálně začít chránit své systémy proti útokům typu “ulož nyní, dešifruj později” a zajistit, že jejich kryptografická ochrana bude připravena na éru kvantových počítačů.

Od Jana Husa k tajemnému rukopisu Rudolfa II. Dějiny šifer a kryptologie v Česku Přečtěte si také:

Od Jana Husa k tajemnému rukopisu Rudolfa II. Dějiny šifer a kryptologie v Česku

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Výzkumník v oblasti bezpečnostních aspektů kvantových technologií a teoretické jaderné fyziky na FJFI ČVUT a zakladatel společnosti Quantum Phi. Doktorát má z jaderné a částicové fyziky. Provozuje blog Qubits.cz a je poradcem fondu Tensor Ventures.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).