Pardubická společnost Awos spustila čtvrtou linku na produkci desek s plošnými spoji a průmyslové elektroniky. Chce přispět k posilujícímu trendu přesunu alespoň části výroby zpět do Evropy. To je velké téma dané covidovými problémy s dodavatelskými řetězci nebo geopolitikou vůči Číně.
“Pandemie koronaviru i současná geopolitická situace způsobily významné otřesy v globálních obchodních vztazích. Dodat zboží z Asie je nyní mnohem náročnější a dražší než v minulosti. To ovlivnilo i oblast výroby průmyslové elektroniky, kde se zásadním problémem stala dostupnost a spolehlivost dodávek elektronických komponent. Proto se firmy nejen v Česku, ale i v Evropě snaží dosáhnout alespoň částečné soběstačnosti a hledají dodavatele na evropském kontinentu,” popsala ředitelka Awosu Lenka Šírová.
Awos uvádí, že v posledním roce eviduje významný nárůst poptávky. Zákazníci ze starého kontinentu tvoří asi 90 procent zakázek. Z toho 80 procent je z Česka, zbytek v rámci Evropské unie.
Poptávce pomáhá nástup internetu věcí jako je vyhodnocování odběru elektřiny a podobně. Obecně za růstem stojí větší digitalizace a elektronizace všeho. Největším problémem při výrobě je nadále nedostatek čipů.
Awos díky nové lince zvýšil kapacity o 30 procent. Finance vložil také do modernizace jedné ze stávajících linek. Nyní má řízenou trasovatelnost s inteligentními feedery a čipy RFID.
“Firma rovněž disponuje novým rentgenem s laminografií umožňujícím high-tech výrobu se sofistikovanou diagnostikou kontroly zapájení. Tuto kvalitativní kontrolu v Awosu využívají zejména pro své projekty, ale nabízí také externě jako službu i dalším výrobcům elektroniky a institucím,” shrnul Awos.
Awos je od roku 2020 součástí skupiny TTC (datacentra TTC Teleport, telekomunikace TTC Marconi a další). TTC do akvizic prozatím dala stovky milionů, kromě Awosu vlastní také firmy ApS, Anete, Mycroft Mind a ReFoMa. Zástupci skupiny Lupě řekli, že peněženka na další akvizice není zavřená.
Awos jinak funguje od roku 1991, zaměstnává kolem 70 lidí. Podnik měl v roce 2021 tržby necelých sto milionů korun se ziskem po zdanění skoro osm milionů.