Horní komorou britského parlamentu prošel zákon Online Safety Bill, který výrazně upravuje odpovědnost online služeb, zejména velkých sociálních médií, ale i menších služeb, za obsah, který se na nich zobrazuje.
Digitálním firmám ukládá povinnost rychle mazat nelegální obsah a také zajistit, aby se na jejich službách pokud možno vůbec neobjevoval. Společnosti také budou muset přijmout opatření, aby se nezletilí nemohli na internetu dostat k obsahu, který není pro jejich věk vhodný – budou tedy muset zavést různé mechanismy na ověřování věku uživatelů.
Britský regulační úřad Ofcom podle zákona také dostane pravomoc nařídit online službám, aby skenovaly možnou přítomnost obsahu týkajícího se online zneužívání dětí (CSAM) i v soukromých zprávách chráněných koncovým (end-to-end) šifrováním.
Právě možný průlom šifrované komunikace vyvolal patrně největší kontroverzi kolem zákona. Řada online firem před tímto krokem britskou vládu varovala. Například Apple upozorňoval, že koncové šifrování je zásadně důležitou technologií, která chrání soukromí lidí. Povinné budování zadních vrátek (backdoors), které by mohlo umožnit šifrované zprávy skenovat, by podle firmy uživatele vystavilo vyššímu riziku sledování, krádeží identit, podvodů a úniků dat.
Zástupci komunikačních aplikací jako je WhatsApp nebo Signal také už dříve řekli, že než by přistoupili na oslabení koncového šifrování, raději po přijetí normy nechají své služby v Británii zablokovat. Před zákonem varovala také organizace Electronic Frontier Foundation, která se zabývá občanskými svobodami na internetu.
Obdobné nařízení, které se týká ochrtan dětí online, momentálně dokončuje i Evropská unie. I v tomto případě je ve hře možné prolomení koncového šifrování.