Hlavní navigace

Léky má být možné objednávat až domů, plánuje ministerstvo zdravotnictví

9. 7. 2024

Sdílet

Lék Autor: Depositphotos

Většinu léků si lidé budou moci z lékáren objednat přímo domů. Počítá s tím návrh připravovaný ministerstvem zdravotnictví. Výjimku budou mít léčiva s návykovými látkami nebo vyžadující speciální podmínky, například uchování v chladu. Dnes takový způsob prodeje medikamentů legislativa nedovoluje. Léky je možné vyzvedávat pouze v lékárnách.

Zejména menší lékárny se obávají, že by novinka mohla znamenat konec jejich podnikání. Provozovny v menších obcích by tak mohly přijít o zákazníky a zavřít. Ministerstvo chce ale o podpoře drobných lékáren jednat. Některé návrhy počítají s tím, že by lékárny mohly mít otevřeno pouze po omezenou dobu. Fungovaly by vždy jen pár hodin v určených dnech.

„Lékárník by pak mohl stihnout provozovat třeba tři lékárny na různých místech. Zatím zákon tuto variantu nepřipouští. Jsou ale místa, kde není obchodně možné udržet každodenní osmihodinový provoz lékárny,“ říká předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba.

„Dovedu si představit, že lékárna v jedné obci má otevírací dobu čtyři hodiny, ve druhé také čtyři hodiny,“ připouští úvahy o změně šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek.

Našli jste v článku chybu?
  • 9. 7. 2024 17:19

    Danny

    Ale lekarna take neni v kazde hordi dolni. Je spousta obci, kde neni vubec nic a clovek se musi beztak plahocit nekam dal. Aneb to opravdu neni jen o tech mladych modernich lidech. Treba v Krusovicich vam sice uvari pivo, ale paralen si tam fakt neporidite. A pro lidi tam zijici to doruceni az domu zivot proste usnadni.

    Takze vasi retorikou to jsou ti malomestaci, kteri uz nevidi problemy mensich obci :-)

  • 9. 7. 2024 10:05

    Ja_uz_budu_hodny_dedecku

    Takze se trh rozdeli mezi max, benu a par online prodejcu. Jako u kazdeho oboru tedy skonci mensi loklani lekarny a vydejny na malych mestech, protoze se neuzivi a lidi budou nadavat a jezdit hafo daleko, aby si koupili blby lek.

    Chapu moderi rozvoj, nejsem proti, jen je fajn jasne rici, jaky nasledek to bude mit. Kor dnes pri te agresivni obchodni politice distributoru, kteri si rozjeli vlastni site...

  • 9. 7. 2024 18:18

    Danny

    Zda se, ze mate problem rozlisit moznost a povinnost. Ze je neco mozne ale fakt neimplikuje, ze to bude soucasne i povinne. A ze to nevyuzijete z nejakeho duvodu vy neimplikuje, ze to treba nevyuzije nekdo jiny. Opravdu to neni argument, proc to neumoznit...

    Ale chapu, dalsi malomestak, co ma holt to stesti, ze ve sve obci lekarnu ma. Ale to opravdu neplati univerzalne - jsou obce (a neni jich malo), kde nic zlikvidovat nikdo nemuze, protoze jednoduse neni co likvidovat.

  • 9. 7. 2024 19:59

    Filip Jirsák

    Prospěje to pacientům. Přidá jim to další možnost – pokud bude tak špatná, jak píšete, nebudou to pacienti používat a nic se nerozvrátí. Vy se ale bojíte právě toho, že to pro pacienty bude užitečné a budou to využívat.

    Gratuluju, že máte možnost zastavit se v lékárně cestou od lékaře domů. Jsou tací, kteří nečekají do druhého dne během dne, až jim lék přiveze kurýr. Čekají, až jim ho z města někdo přiveze druhý den večer (cestou z práce). Zlepšilo se to až s eReceptem, který je možné někomu předat na dálku.

    Jinak mnohé e-shopy dnes umí doručovat v řádu hodin, není důvod, proč by to nezvládly i s léky. Takže ten lék pořád budete mít rychleji, než když vám ho přiveze někdo večer z města.

    Poučení a dávkování vám můžou vytisknout a přibalit k léku. Což by bylo užitečné zavést jako povinnost i pro klasické lékárny, protože to klasické ústní poučení je ve spoustě případů k ničemu, protože to zapomenete dřív, než z lékárny odejdete. To samé dávkování – z té čmáranice na krabičce nepoznáte, zda je to 1, 4 nebo 7, nebo zda se ta antibiotika mají brát každých 6 nebo 8 hodin.

    Ten lékárník tam může být jako pojistka pořád – aby posoudil to, co píšete, stačí mu vidět recept, nemusí při tom u něj být někdo, koho pacient zná. A to, že to nemusí být přímo pacient, platí snad odjakživa.

    Co se týče teleportu – tam nebylo řečeno, že musí v té vesnici být lékárna otevřena každý den. On tam třeba není každý den ani lékař.

  • 9. 7. 2024 20:51

    Bezejména

    Konečně něco přínosného. Lidem co doživotně berou léky na chronické onemocnění to dost pomůže. Ještě přidat možnost automatického zasílání a automatícky opakovných receptů (do smrti :) a bude vyhráno.

    Opravdu mě vadí každé dva a půl měsíce volat své dr aby mě poslala přes sms recept (příjde většinou večer) a pak jet extra do 7 dnů (nebo kolik dnů je platnost) si to někam 15 km daleko vyzvednout.

    Nejde jen o pohodlnost ale i u efektivitu a o uvolnení dalšího času pro personál u dr i lekáren.

    Takto bych to měl každé dva a půl měsíce ve schránce či aspon k převzetí a byl by klid.

  • 10. 7. 2024 7:08

    Danny

    Takze klasicky pohled malomestaka, co to ma za zadkem... a ostatni at si dojedou :-) A proc by to nemohl dovezt kuryr z eshopu? Bezny nakup takto obstarate. Proc by mi takhle nemohli dorucit i predepsane leky...?

    Tim ze budete alternativam dodani leku hazet klacky pod nohy ty provozy beztak nezachranite. Cesi si radi hledaji "jeden duvod", proc neco nekde skonci - ale ono zpravidla nebyva jen jeden. A kvuli nejake nostalgii branit pokroku... nechcete vratit zpet narizeni, ze pred autem musi bezet muz s praporem? ;-) Taky projev strachu z noveho.

  • 10. 7. 2024 12:40

    Bezejména

    Budete se divit, nemoci se tak moc rychle nemění a i pacient má rozum. Určite ale nechodím na kontrolu každé dva a půl měsíce na které mě předepsané léky vystačí ale i tak to musím každé dva a půl měsíce řešit a zatěžovat tím 2 místa a pak ještě v šibeničním termínu dojíždět do lékárny.

    Nikdo Vám nebere Váš názor, řešte si to jak chcete, ale já jsem přesvědčen jako velká část lidí, že toto prospěšné je.

    Co je pro Vás utopie je pro jiného pokrok. Víte prd o tom čeho všeho se to týká a řešíte nějaké "rozjelo onemocnení". Přidání této možnosti nic k horšímu nezmění, už dnes si lidi berou recept přes sms a návštěvu dr odkládájí či i dr nestíhá tak si stejně recept vyzvednou a u přepážky slyší opakovaně, dávkování a další povinné nesmysli, což u chronického užívání je opravdu k ničemu.

  • 9. 7. 2024 16:45

    Ja_uz_budu_hodny_dedecku

    Jakoze franta elektro z horni dolni bude konkurovat alze datartu apod v online?

    Budme realisti. Chapu ze pro mlade moderni lidi je desne izy vse resit online ale neni kazdy takovy. Hondotou lokalnich prodejcu je taky dostupnost apod. Treba osobne delam znacnou cast nakupu u nas na nalomeste i kdyz ti nekdy stoji vice a to primarne proto aby tam ten byznys zustal.

    Necekam ze to prazska kavarna pochopi. Na to nemaji dost velky nadhled a schopnost vnimat svet i jinak nez sobecky sam za sebe.

  • 10. 7. 2024 8:57

    Filip Jirsák

    Žiju ve městě
    Špatně jste ten záměr pochopil. Nejde o to, že by se zrušily všechny lékárny a léky se jen zasílaly kurýrem. To, co funguje dnes, se nijak nezmění, ale navíc bude možné objednat léky na recept i přes e-shop. Takže ti, kteří lékárnu v docházkové vzdálenosti nemají a nezbývá jim, než čekat na večer, budou mít možnost objednat si lék z e-shopu a dostat ho dřív.

    tak se snad dá naplánovat cesta do většího města.
    Ano, dá. Ale proč bych měl ztrácet čas cestou a nákupem, když si to můžu naklikat na počítači a pak během 5 minut vyzvednout od kurýra?

    Ideálně to spojit s nákupem?
    Ano, ideálně to spojit s nákupem – přes e-shop.

    Co se týká škrabopisu 1-4-7, tak jsem se nesetkal s lékem, co by měl dávkování 4 tablety ráno, ale třeba mi zdraví ještě slouží.
    Ony to nemusí být jen tablety, ale třeba také kapky. A může za tou nečitelnou číslicí být čitelná nula.

    To dávkování nemusí lékárník vysvětlovat vám, ale někomu, kdo pro vás ten lék vyzvedává. A opravdu není žádný důvod, proč by ty informace, které říká a píše lékárník, u toho nemohly být z e-shopu vytištěné – to dávkování třeba kontrastně na štítku tak, že to bez problémů přečte i člověk, který špatně vidí.

    A já se bojím toho, že zaniknou malé soukromé lékárny a zůstanou ty nadnárodní a e-shopy. Kde prostě jde o čísla, která ta naše lékárna u zdravotního střediska nemůže splnit. Zkušenosti máme z jiných odvětví.
    Takže se bojíte, že to nakupování přes internet budou lidi využívat.

    Proč by ta čísla nemohla vaše lékárna u zdravotního střediska splnit. Obsluhuje ty, kteří jdou k lékaři do toho zdravotního střediska – myslíte, že takový člověk půjde od lékaře kolem lékárny domů, aby se lék objednal přes internet, čekal na něj a platil dopravné?

    Naopak to pro tyhle menší lékárny může být šance, že mohou začít obsluhovat širší okolí. Třeba ten člověk z vesnice v okolí Prahy nebude čekat, až mu to někdo přiveze z Prahy, ale objedná si to přes internet v lékárně v nedalekém městě. A ta lékárna prostě takhle dopoledne posbírá recepty a po obědě vypraví skútr nebo auto, které objede okolní vesnice a doveze lidem ty léky. Takže ti je dostanou dřív, levněji a ta malá lékárna v menším městě takhle přebere současné zákazníky velkých lékáren v Praze.

  • 9. 7. 2024 16:18

    petrph

    Bohužel se obavám že pan ministr bude řešit něco úplně jiného než tvrdí. Protože - doručovat léky pacientům domů lze už dnes, protože lékárna vůbec nekontroluje kdo ten recept do lékárny přinese, tomu lék vydá Resp. dneska jde čistě jen o kód e-receptu, který lze předat i dálkově. Takže taková služba, která by nabízela pacientům doručení - dejte nám kód e-receptu, my vám přineseme lék, by při nějaké míře důvěryhodnosti mohl fungovat i dnes, Jako že bych řekl, že ho různé služby starající se o imobilní pacienty v domácnostech používají neoficiálně už dnes.

    Ovšem horší by bylo, kdyby pan ministr nařídil, že si musí všechny ty lékárny zařídit, resp, pronajmout zásilkové služby , které budou ty léky pacientům doručovat až domů. Ale v tom případě by si měl asi popovídat s lidmi z téhle branže, že to zase taková sranda není - a že právě takhle to dnes neumí garantovat ani ony. Když si vezmeme takové základní požadavky - garance rychlého doručení, max do 2 dnů, žádná výdejní místa a boxy, ale poctivě pacientovi na adresu a do rukou, s ověřením jeho identity. A asi by si něco přidali hygienici, ono přece jen pacient je pacient a může mít různé choroby).. A to už je dneska (i bez té garance) sakra drahé, takže jistě pan ministr ví, kdo by to hradil, jestli pacient nebo lékárník ze svého.

  • 10. 7. 2024 6:59

    Danny

    Proces ziskani predpisu ale neni predmetem diskuze. Umisteni lekarny se samozrejme nemusi nutne potkavat s umistenim ordinace. A ne kazdy musi mit auto.

    Ne to trh, lekarny si konkuruji uz ted. Samostatne lekarny se musi popasovat s existenci retezcu uz nyni. Takze k seskrtani muze dojit kdykolic - je to ciste jen vule jejich soukromeho provozovatele. A duvody muzou byt ruzne... tvarit se, ze ty provozovny zachranite tim, ze zakazete jine zpusoby distribuce je... nesmysl sam o sobe :-)

  • 10. 7. 2024 11:33

    Trident

    Tak to nevim jde zijete, ale ve stredoceskem kraji prakticky za hranicemi prahy z hlavy v okolj dam 12 vesnic bez lekarny. Lekarna je jen ve vetsich sidlech ktera nemaji nazev vesnice ale mesto/mestys.
    Na zapade ve vybydlenem pohranici je to jeste tragictejsi. T

  • 9. 7. 2024 18:06

    Melvi

    Kdo z tohohle má profitovat? To si Válek vážně myslí, že pacient? To fakt musí rozvrat něco, co zatím stabilně funguje?

    Když dostanu recept, tak v 90% nechci čekat, až mi to někdo někdy během následujícího dnes doveze (a to ještě s objednáním do 12:00 a s dalšími ALE). Většinou ten lék (na recept) mám na akutní stav (zánět, angína, ...). Takže fakt když už si vyčkam frontu u lékaře, tak ihned směřuji do lékárny, aby se mi už ulevilo. V těch 10% se spokojím s návštěvou hypermarketu či cesty do města. Případně jal zaznělo předám rodině kód.

    Tohle je samozřejmě lobbing pilulky a podobných e-shopů. Těm velkým to může ušetřit náklady na kvalitním personálu (VŠ lékárník) a zlikvidovat ty malé lékárny. Ne ty fakt nemohou konkurovat molochum. Většinou jsou historicky u zdravotních středisek a až to vlastník zabalí, tak se tam nasáčkuje někdo další.

    Mimochodem, to mi kurýr bude říkat dávkování? Oni mě totiž v lékárně poučí a napíšou i dávkování. Nemusím tak studovat alibistický příbalový leták (a děsit se, jake to ma vedlejší účinky). A taky občas ten (odborný) lékárník byla poslední pojistka v případě chyby na straně lékaře (špatný lek, špatná léčiva dávka, kombinace léků atp).

    Joo tohle se zkoušeli pred covidem. Tehdy to pdochytili lékárníci, nešlo to na veřejnost.

    A btw to rozdělení otevírací doby na 4 hodinovky (dopo v jedné vesnici a odpo v jiné)...to mají na ministerstvu teleport? Jako to čekají 150% vytížení od lékárníků jako u lékařů?

  • 10. 7. 2024 13:37

    Danny

    Typicky malomestak, co by rad zakonzervoval skanzen, jen aby to nahodou byt jen hypoteticky neohrozilo existenci lekarny, co on sam ma za rohem :-) To, ze spousta lidi tenhle benefit nema je malomestakovi jedno - hlavne vymyslet tisic a jeden duvod, proc to jakoze "nejde".

    Riziko doziti se zakladatelem u lekarny mate vzdycky a u jakehokoliv druhu podnikani, lekarenstvi nevyjimaje. Decka se rozhodnou delat neco jineho a nikdo jiny to neprevezme. Tak to v zivote chodi. Male "nezavisle" lekarny ty problemy budou mit vzdycky, stejne jako mate casto problem sehnat i toho doktora na odlehlejsich mistech - proste to neni lakave a malokdo to chce delat. Nejaky zakaz posilani leku na predpis kuryrem na tom moc nezmeni.

  • 10. 7. 2024 9:25

    Ctrl+P

    Doufám, že si tenhle komentář přečte Melvi pro nějž léky == antibiotika. Samozřejmě lidem z města pro něž jsou léky na předpis antibiotika apod. nad touhle vymožeností jásat nebudou, ale dovedu si představit, že lidi z vesnice, co berou doživotně nějaké léky budou z tohohle plánu MZ nadšení.

  • 9. 7. 2024 20:41

    L.

    Mě třeba dost irituje, když mi v lékárně při kupování léků co kupuji opakovaně (Strepsils třeba) pořád opakují, jak to mám používat, i když už to dávno vím. A přišlo mi, že to začali dělat až v posledních letech - dost možná jako reakce na ten lobbing co zmiňujete, aby lékárníci ukázali svoji "nepostradatel­nost".

    Stejně tak lidi, co užívají nějaký lék dlouhodobě, uvítají, když jim lékař bude moci (v předstihu než doberou jedno balení) prostě poslat elektronicky kód na další balení a oni si lék objednají a až jim staré balení dojde, budou už mít nové balení u sebe. Ti také nepotřebují opakovat instrukce jak lék užívat a pár hodin doručeníí je pro ně v pohodě, naopak budou rádi, že nemusí zbytečně do lékárny, pokud ji nemají za rohem nebo tam ten lék nemají.

    9. 7. 2024, 20:44 editováno autorem komentáře

  • 10. 7. 2024 0:08

    Melvi

    Žiju ve městě, kde minulý režim naplánoval paneláky, školy, školky a zdravotní střediska. Dokonce poliklinika má svoji lékárnu. Ta střediska plní svůj účel a každé sídlištní má i lékárnu (soukromník). Takže když jdu k lékaři (praktik, dětský) a dostanu e-recept, tak jdu hned do té lékárny (Dokonce naše dětská si tam volá, co mají skladem v době celostátních výpadků). Takže, u těchto léků na akutní stav, nevím proč bych měl čekat na příbuzného až mi doveze lék.

    Pokud se jedná o dlouhodobou léčbu a dochází mi balení, tak se snad dá naplánovat cesta do většího města. Ideálně to spojit s nákupem? Snad v každém Kauflandu je DrMax nebo předám rodině (zde předpokládám rodiče>dětem ... "Synku, až pojedete k nám, zastav se mi v lékárně..")

    Co se týká škrabopisu 1-4-7, tak jsem se nesetkal s lékem, co by měl dávkování 4 tablety ráno, ale třeba mi zdraví ještě slouží. On třeba zápis 1-1-1 značí 1 ráno, 1 odpo, 1 večer. Každopádně to dávkování píše a vysvětluje lékárník přede mnou a když to nepřečtu, tak se prostě ozvu. (Tím škrabopis neobhajuji)

    A já se bojím toho, že zaniknou malé soukromé lékárny a zůstanou ty nadnárodní a e-shopy. Kde prostě jde o čísla, která ta naše lékárna u zdravotního střediska nemůže splnit. Zkušenosti máme z jiných odvětví.

  • 10. 7. 2024 23:04

    Vindis

    Z toho všeho jsem vydedukoval, že vůbec nechápete, jak ten systém funguje. Ano recept se dává na akutní případy. V tomto případě je skutečně vhodné jít do lékárny ihned. Na tom se nic nemění.

    Ale zapomněl jste na druhou a početnější skupinu. Chroničtí pacienti, kteří berou lék na recept opakovaně. Tito si u doktora zažádají o další balení, tedy další recept. Čím dál častěji stačí jen zavolat a doktor pak pošle SMS na registrované číslo, které pacient poskytl. Za to eReceptu díky. Spoustu chronickým pacientům to usnadnilo život, když nemusí chodit k doktorovi jen pro recept. U těchto je jedno, kdy si to vyzvednou. Pokud to nedělají na poslední chvíli.
    No a možnost poslat si to na adresu, se to usnadní ještě více, protože pak nemusí pracně jezdit do města pro lék.
    Já i rodiče by to uvítali. Máme sice místní výdejnu, ale ta obsahuje jen základ, nikoli to, co potřebujeme. Takže bychom museli čekat tak jako tak. Navíc jsou jen dopoledne. To už je lepší dojet do města. Jenže do města je to daleko a zase tak často nejezdíme - není důvod. Tudíž možnost poslat kurýrem je v tomto případě výhodnější.
    Navíc u chronického pacienta není potřeba něco vysvětlovat. Dávkování zná. Navíc vydávání je stále pod kontrolou lékárníka, tak ten k léku může dopsat dávkování podle receptu nebo pokud usoudí, tak odmítne lék vydat dálkově.

    Jinak to ostatní je blábol. Žádný lobbing to není. Oproti tomu, co už existuje, se na tom absolutně nic nemění. Současný systém se nemění. Jen přidává možnost volby jiného způsobu vyzvednutí. Pokud chcete osobně do lékárny, tak tam jděte osobně. Jestli preferujete místního, tak klidně k němu choďte.
    Na provozu těch velkých se nic nemění. Ti mají práce tak jako tak. Takto už funguje online rezervace. Online zadáte číslo receptu, kontaktní údaje a čekáte, až pošlou upozornění k vyzvednutí. Tohle všechno dělá místní lékárník, u kterého rezervujete recept. Údajná likvidace se také nebude konat. Kdo s tím má problémy, tak už má problémy dávno. Protože ten, kdo to bude chtít poslat na adresu, bude ten, kdo stejně používá městský. Kdo používá místního, tak nemá důvod si to posílat na adresu, tedy o klientelu nepřijde.

  • 10. 7. 2024 17:12

    Filip Jirsák

    Stačí když přijdou o půlku klientely a už budou zvažovat zavření.
    O půlku klientely přijdou v případě, že někdo té klientele nabídne lepší služby. Takže vám vadí, že by si pacienti polepšili?

    Jak jsem psal, pokud klientela té lékárny jsou pacienti, kteří chodí k lékaři ve stejné budově, musela by ta lékárna být hodně špatná, aby jí e-shopy přebraly klientelu. A pokud je to nějaká nezávislá lékárna, může bude moci díky té změně nabídnout lepší služby a získat další zákazníky.

    Furt v té krabici je příbalový leták a s ním ten škrabopis snad rozluštím.
    A když ten lék přiveze kurýr, tak tam ten příbalový leták nebude?

    Neřešitelný problém.
    Neřešitelný problém máte jen vy. Já už jsem popisoval, jak to může řešit ten e-shop – a jak to doufám budou řešit a převezmou to od nich i kamenné lékárny, protože je to daleko lepší řešení. Takže – dávkování a použití (to, co by mi lékárník sděloval ústně a zapomenu to dřív, než vyjdu z lékárny, nebo to načmárá nečitelně na krabičku), dostanu vytištěné a přibalené k tomu léku. Dávkování klidně může být vytištěné na štítku, který bude nalepen na krabičce – a bude to krásně čitelné. určitě se k tomu vejde i „před jídlem/po jídle“). No a pokud je potřeba těch informací víc, mohou být vytištěny vedle úplně samostatně (s názvem léku), nebo to třeba může být ke krabičce přilepeno stejnou formou, jako Post-It (tedy že to půjde snadno sundat nebo přendat jinam).

    Ten současný způsob předávání těchto informací (ústně a čmáranicí) je už desítky let překonaný, měl by se změnit tak jako tak – a pokud to bude pod talkem, e-shopů, bude to jedině dobře.

    Mimochodem, e-shopy s potravinami (které se jeví jako nejžhavější kandidáti na to, kdo by takové služby provozoval), mají vlastní kurýry, kteří se umí k zákazníkům chovat a jistě by zvládli i přerecitovat ty instrukce, které by k tomu byly – pokud to teda někdo potřebuje slyšet ústně.

    Ad ten váš poslední odstavec, já furt nevím, proč bych měl čekat na večer.
    Protože neznáte realitu, nedovedete si představit, že někdo bydlí v obci, kde lékárna není.

    Takže, bydlíte třeba v obci, která má pár set obyvatel, má ordinaci dětského lékaře, který tam ordinuje třeba i každý den, nebo třeba obden. Je vám třeba 16, je vám špatně a jdete k lékaři. Ten vám předepíše léky, a vy jdete domů – protože v obci lékárna není, i pokud máte v rodině auto a je doma, vy řídit nemůžete, a nejbližší spoj do sousedního města, kde lékárna je, jede za 4 hodiny. A z města zpět by pak jel za další 2 hodiny. A vám rozhodně není tak, že byste chtěl někde 3 hodiny venku courat (a ještě jezdit hromadnou dopravou a nakazit ostatní). Takže pošlete e-recept rodičům, ti lék vyzvednou cestou z práce v Praze a přivezou vám ho večer, až z práce přijedou. Díky e-receptu je to celé o celých 24 hodin kratší, protože dříve to znamenalo, že papírový recept dostali teprve ten první den večer, druhý den v Praze lék vyzvedli a přivezli ho až druhý den večer.

    Pokud vy se do nejbližší lékárny dostanete z domova pěšky, gratuluju vám. Ne každý ovšem má takové štěstí.

    Posílí to nadnárodní lékárny a vyrostou e-shopy. Lokální vůbec, těm to nejhůř ublíží.
    Posílí to ty, kteří budou schopni nabídnout lepší služby.

    Ale prezentovat se to bude tak, že to vyřídí místní lékárna na náměstí.
    Ale vždyť jí v tom nic nebrání.

    Jasně, on má lékárník kapacitu chodit na poštu, řešit štítky, lístky, provozovat eshop atd.
    Tvrdíte, ž emu ubyde klientela. Tak asi tu kapacitu bude mít. Chodit na poštu právě nebude – jeho výhoda nebude v tom, že by to posílal stejnou poštou jako Alza z centrálního skladu. Jeho výhoda je právě v tom, že je těm pacientům blízko, a může jim to dodat v řádu hodin. Provozovat e-shop také nemusí sám, stejně jako spousta malých prodejců neprovozuje svůj vlastí e-shop, ale používají hotové řešení.

    Proč byste objednával u místní lékárny? Kurýr to přiveze, rozbalíte a v tom stejný ATB (třeba) o 30kc dráž než z drmaxu. Nemluvě o ceně poštovného.
    Léky na recept mají regulované ceny. Cena poštovného bude právě u té místní lékárny nižší, protože to nepoveze kurýr z nějakého centrálního skladu v krajském městě, ale někdo místní objede okolí té lékárny.

    Třeba pizzerie nebo fastfoody mají často rozvoz v nějakém okolí provozovny zdarma. Nedělají to z dobrosrdečnosti, ale proto, že náklady na dopravu po blízkém okolí jsou podstatně nižší, než když to vozíte přes půl republiky. Není důvod, aby to u lékáren nemohlo fungovat stejně. Možná vám to přiveze ten samý člověk, co vozí tu pizzu, a možná vám to přiveze i s tou pizzou, protože když jste nemocný doma, nebudete trajdat venku po hospodách a ani nebudete mít náladu vařit.

    Takže závěrem: vyhraje eshop, nadnárodní lékárny, pojdou malé (zkrachují, dozijou se zakladatelem).
    Nějak jste v tom výčtu zapomněl na pacienty. Já si pořád myslím, že o ty má jít především.

  • 10. 7. 2024 0:45

    Melvi

    Jde o léky na předpis, takže by vás měl vyšetřit doktor (krev, výtěr, ...). Buď je výsledek hned, dostanete e-recept a jdete (měl byste jít) do nejbližší lékárny ho vyzvednout. Odhaduji z map, že každá obec má v blízkosti okresní město, kde je sdruženo více lékařů či poliklinika, takže tam bude i lékárna. Něco jiného je dlouhodobá léčba a to viz moje komentáře níže. A léky bez předpisu si můžete objednat z eshopu i nyní.

    Dobře, tak argument, co mě napadá... Máme tu kvalifikovaný lidi na pozici lékárníka, je to VŠ nebo VOŠka. Musí být v každé lékárně a ten smí vydávat léky na předpis (ta z volného prodeje ne). Když se to přesune na eshop (napr. Pilulka.cz), tak jich nebudete potřebovat tisíce, ale jen nižší desítky. Samozřejmě záleží jak se nastaví podmínky. Žijeme v Čechách, tak si nedělám iluze, že se to bude tlačit stylem "jen to rozšíříme na objednávání z webu, vždyť kamennou prodejnu stejně mají a tam je kvalifikovaný pracovník" a v reálu to bude jako Alza a výdej o svátcích "objednávka byla vytvořena na eshopu ne fyzicky u nás. My jen vydáváme"... Prostě se to seškrtá, pak se škrtají školy na minimum (někteří absolventi pracují jako laboranti), obor nebude atraktivní a máme tu problém s nedostatkem (tentokrát) lékárníků.

    Možná na tom eshopu nebudete potřebovat kvalifikovaného pracovníka. Půjde to přes API, dávkováni je v systému zavedeno od SÚKLu

  • 10. 7. 2024 11:42

    Melvi

    Přečetl.

    Ne, neplatí pro mě léky == Antibiotika. Byť v mém případě to je asi nejčastější položka v e-receptu. Taky mám v rodině cukrovkáře a ten je zván na pravidelné kontroly, stejně jako se u nás někdo léčí s vysokým tlakem a chodí také na pravidelné kontroly. A ti doktoři se ptají "Léky ještě máte?" "Noo.. už jen jedno plato.."

    Představa, že vám někdo napíše léky na doživotí a pak vás uvidí až v rakvi je utopie. Léky se pořád vyvíjí, váš zdravotní stav se mění (up, down), berete nové léky (které se můžou tlouct) a hlavně je tu odpovědnost lékaře za předepsání léku. Automatická obnova bez zbavení odpovednosti lékaře je nemožná (rok i půl rok je dlouhá doba, aby se u vás rozjelo onemocnění). A jestli to někdo takhle praktikuje, tak hraje ruskou ruletu. To je každého věc.

    Co se týká otravování lékaře, tak dnes existují způsoby jak s nimi komunikovat. Jenom oni to můžou změnit (objednání se na termín, potvrzení výsledků to by šlo nejhůř řešit emailem). Asi jim drnčení telefonu vyhovuje. Přitom by odfiltrovali, tak 70% dotazů? (Zbytek akut a důchodci, kteří s těmi technologiemi neumí)

  • 10. 7. 2024 13:10

    Melvi

    Mám zkušenost z hematoonkologie. Tam se to mění dost rychle.

    Reagoval jsem na automatické posílání receptů. Nevím, jestli to je vázáno na konkrétní druh léků, ale existuje něco jako "opakovací" e-recept. Bude tam podmínka vydání v rozestupech. Může Vám to odbourat telefonát k doktorovi co 2,5 měsíce. Je otázka, proč Vám to lékař nechce napsat. Buď si chce vykázat práci nebo vydání léku musí předem schválit pojišťovna (i smluvní) a to se opakuje pro každý recept (formulář, zdůvodnění, vyjádření, ...). Zkušenost z hematoonkologie, jinak neproplatí lék (a nevím kdo by to platil).

    Také bych si přál odbourat telefony do ordinace. Dětská lékařka rozjela medevio, bohužel reakční doba je delší než by člověk dnes očekával. Alespoň něco. Akorát musí to chtít sám doktor, jako pacient ho můžete max prudit.

  • 9. 7. 2024 23:41

    Melvi

    Ad předepisování, to lze zařídit s e-recepty i dnes. Pokud používáte dlouhodobě lék, tak zpravidla se plánuje kontrola po nějaké době. A není nic jednoduššího než jí naplánovat týden před dobráním posledního plata.

    Není to bohužel plošný, je to na přístupu lékaře (míry vyhoření) a pacienta. Buď ty lidi má lékař vycvičený si volat o e-recepty nebo to hlídá lékař sám. Každopádně pacient by měl být ten poslední, kdo by se má ozvat. Přece jde o jeho zdraví. Druhá věc je dovolat se tomu lékaři, ale to snad vyřeší služby typu medevio.

    A pokud to má hlídat lékař, tak má být pacient hospitalizován.

  • 10. 7. 2024 12:46

    Melvi

    Nejde o to, že by se zrušily všechny lékárny a léky se jen zasílaly kurýrem.

    Já také nemyslím zrušit všechny. Ale ty malé lokální. Stačí když přijdou o půlku klientely a už budou zvažovat zavření. Zůstanou pak velké v nákupácích. Třeba do toho začne fušovat Alza (s alza premium... ty kráso).

    To dávkování nemusí lékárník vysvětlovat vám, ale [...]
    Furt v té krabici je příbalový leták a s ním ten škrabopis snad rozluštím. Rodinného příslušníka poučím, aby příště dával pozor (ale pravděpodobně vám vyzvedne stejný lék, co vám dochází). Neřešitelný problém. Pokud špatně vidím, mám brýle nebo žiju v pečovatélaku apod. I Před nástupem internetu byli lidi schopný se dopátrat informací. Asi to mám jinak, já se o svoje příbuzenstvo zajímám, oni o mě, vídáme se. Domu můžu jet zajížďkou kolem lékárny, když bude potřeba.

    Ad ten váš poslední odstavec, já furt nevím, proč bych měl čekat na večer. Buď je mi zle, jdu k doktorovi (prevít za mnou nepřijede), dostanu e-recept, vyzvednu v nejbližší lékárně, aby se mi asap ulevilo. Nejedu domu objednávat a čekat na kurýra. Pokud je to něco dlouhodobého, tak je to na mě se včas ozvat (pak spojím vyzvednutí s městem nebo přes rodinu). Když ne, moje blbost a snad se z toho poučím.
    Jinak online objednání s e-recptu by mělo fungovat u Benu (1x vyzkoušeno, ale stornováno - výpadek, dodáván byl dovoz pouze do nemocnic)

    Takže se bojíte, že to nakupování přes internet budou lidi využívat.
    Jak napsal Ja_uz_budu_hod­ny_dedecku. Posílí to nadnárodní lékárny a vyrostou e-shopy. Lokální vůbec, těm to nejhůř ublíží. Ale prezentovat se to bude tak, že to vyřídí místní lékárna na náměstí. Ona přece nekrachne, je to jen další kaná, má taky možnost (viz příspěvky ostatních)... Jasně, on má lékárník kapacitu chodit na poštu, řešit štítky, lístky, provozovat eshop atd. Pak tu bude kampaň dodání do druhého dne, poštovný za kačku. To asi taky neustojí ten malej lokální. Nebude mít ani vyjednávací páku na přepravní společnosti jako velkej hráč. (Přičtěte ještě slevy typu "léky bez doplatku").

    Proč byste objednával u místní lékárny? Kurýr to přiveze, rozbalíte a v tom stejný ATB (třeba) o 30kc dráž než z drmaxu. Nemluvě o ceně poštovného. Za rok se to nasčítá a dá to tisícíkorunu v rozdílu? Pro někoho nezanedbatelná částka.

    Třeba je skrytým cílem omezit vliv ČLnK. Nevím, jeslti v ní jsou členy Benu, Drmax a další.

    Takže závěrem: vyhraje eshop, nadnárodní lékárny, pojdou malé (zkrachují, dozijou se zakladatelem).

    Mějte krásné léto a přeji pevné zdraví.

  • 10. 7. 2024 22:29

    Vindis

    A jak se to liší s tím, co už platí dnes? Možnost doručení na adresu s tím moc nezamává. Jestli s tím malí lékárníci mají problém, tak ten problém mají už dávno. A přesto přes to všechno ještě existuji. Tak budou existovat dále, pokud to sami nezabalí.

    U nás ve vesnici máme výdejnu. Základ tam mají. To stačí tak akorát pro důchodce. Prostě nabídka, poptávka. Víc nemají. A když už je mají, tak kvůli vlastním nákladům je mají o něco dražší. A to je pro mnohé ten problém. Nejsou dostupné, tak musí do města do větší lékárny nebo do nemocniční lékárny. A ta cesta do města něco stojí. Právě proto někteří uvítají, když místo cesty do města si to nechají poslat kurýrem. A o tom to je. Proto tato varianta s tím moc nezamává, jak si ti malí myslí.

  • 10. 7. 2024 23:28

    Vindis

    Tak pro Vás asi ne. Ale skutečně je spousta chronických, kteří berou permanentně léky.
    Pravidelné kontroly pořád existuji, pokud to doktor usoudí. Ale u stabilizovaných pacientů je to tak, že doktor řekne, že další kontrola může být za rok. Jenže léky na jeden recept ten rok nevydrží. Pokud to není rovnou opakovaný s výjimkou na rok platnosti. Jinak platí jen 6 měsíců. Tudíž musí o ně zažádat v mezidobí. Co jsem zpozoroval, tak většina léků jsou dávkována (početně) na tři měsíce. Navíc jsem si u sebe všiml, že jeden můj lék má restrikci. Při poslední návštěvě mi doktorka místo dvou balení předepsala balení tři, aby to vydrželo do příští kontroly za půl roku. Jenže lékárna zarazila a mohla mi vydat jen dvě balení a další až za 3 měsíce. Takže mi to na ten půl rok stejně nevydrží. A musím pak telefonicky požádat o další dávku než se k ní zase vydám na kontrolu.
    A tomto to je. Pravidelné kontroly zůstávají. Ale četnost vydávání nemusí odpovídat četnosti návštěvy. V mezidobí by stejně šel jen pro recept, kdy kontakt s doktorem není nutný. A to další už je napsáno. Místo osobní návštěvy mít možnost si to poslat na adresu.

  • 9. 7. 2024 10:25

    ZS

    Svatá prostato, co je to za bláboly? Kromě toho že vláda před pár dny přiznala, že v tomto volebním období se to už určitě nestihne, venkovských lékáren co mají otevřeno třeba 4 - 5 hodin denně je spousta už dneska....

  • 14. 7. 2024 11:12

    petrph

    jestli bych si dovolil takovou poznåmku, k tomu ".. Cena poštovného bude právě u té místní lékárny nižší, protože to nepoveze kurýr z nějakého centrálního skladu v krajském městě, ale někdo místní objede okolí té lékárny."..
    Jenomže, oni to ti velcí dopravci dělají podobně. Ve větších městech mají vybudovaná depa, kam přiveze (třeba kamion) všechny zásilky naráz (centrálně ze skladu doslova z celého svéta), a odtud je pak rozvážejí místní dopravci po okolí. na adresy.
    Čili - i tohle se dá spočítat, co tvoří většinu té ceny, v rozpočítání na balíček. A dá se odhadnout že právě ten místní dovoz - na určenou adresu, s tím že ten dotyčný musí být doma, kurýr musí počkat než sjede třeba z 5.patra, musí třeba i doplatit, řešit co dělat když není doma,, atd...Náklady na placený čas toho kurýra). rostou, a rozhodně by to nebylo 30 Kč,, Jen pro porovnání - cena za dodání na adresu u velkych dopravců je přes 100 Kč, plus dalších 20-30 za za placení dobírkou,.. atd..
    'Takže - to ať si lékárníci spočítají, zda o to bude zajem. Je zde jistě druhå možnost, a jak jsem slyšel, že to tak dělají malé obce, že si vyberou od místních nemohoucích občanů recepty a pro ty jim společně sjedou do lékárny vyberou a dovezou, možná by to chtělo zjistit jaké jsou zkusenosti v tom.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).