Jednání o reformě autorských práv v EU se opět odkládá. Zástupci členských států EU se v pátek 18. ledna neshodli na kompromisní podobě návrhu nové směrnice a původně plánované pondělní jednání trialogu tak bylo zrušeno, informoval deník Financial Times (FT, paywall).
Vyjednavači nedokázali najít shodu zejména na textu kontroverzního článku 11 a článku 13. Ten první dává médiím výlučná autorská práva k šíření jejich obsahu online a druhý stanovuje odpovědnost webů za sdílení obsahu, který na ně nahrají uživatelé.
O co v reformě jde: Jak filtrovat internet? Sporný článek 13 a celá reforma copyrightu míří do finále
Podle FT byla na pátečním jednání kamenem úrazu mimo jiné definice toho, jak dlouhé úryvky mediálních textů by měly bý autorským právem chráněny – zda by mělo jít o delší úseky článků, nebo například jen několik konkrétních slov.
Zástupci států se nedokázali shodnout ani na tom, jestli by z odpovědnosti podle článku 13 měly být vyjmuty malé a střední firmy (s obratem pod 20 milionů eur ročně, navrhuje Německo). A dohoda nepadla ani na tom, jak z filtrování autorského obsahu vyjmout například parodie a podobný uživatelský obsah.