Intel ani ne po půl roce ukončuje program Pathfinder, který byl jedním z jeho kroků směrem k otevřené instrukční sadě RISC-V konkurující licenčně zatíženému ARMu. V rámci projektu rozjel spolupráci s brněnskou společností Codasip vyvíjející procesorová jádra postavená na RISC-V a dodává software pro polovodičový návrh.
Pathfinder je nástroj, pomocí něhož je možné vytvořit SoC (system-on-chip) využívající RISC-V. Intel do nástroje integroval technologie od významných hráčů v oboru včetně Cadence, SiFive, Siemensu, STMicroelectronics nebo právě Codasipu. Rozjet lze simulace nebo FPGA prototyp.
Intel nesdělil detaily, proč projekt zazdil. Uvedl pouze, že už nebude vydávat nové verze a opravovat chyby a doporučil, aby uživatelé začali využívat jiné nástroje.
“Je nešťastné, že Intel musel učinit těžké rozhodnutí o zrušení programu Pathfinder tak brzy, protože se teprve rozbíhal. Nemá to však vliv na naše další programy, na kterých se Intel podílí, jako je například Codasip University Program a naše iniciativa SecuRISC5 týkající se bezpečnosti a zabezpečení. Stále jsme aktivními partnery Intelu a navázali jsme partnerství s dalšími poskytovateli FPGA pro vývojové a testovací platformy,” řekla Lupě mluvčí Codasipu Tora Fridholm.
Je pravděpodobné, že v ukončení Pathfinderu hrají rolí obrovské problémy, do kterých se Intel dostal. Naposledy mu roční tržby klesly o pětinu a čistý zisk o 60 procent. Prodeje PC jsou nejhorší v moderní historii, což má dopady na prodej procesorů. V serverech si stále silnější pozici ukusuje lepší AMD. Firma začala snižovat výplaty. Obecně doplácí na strategii z minulosti, kdy neinvestovala do R&D a “hodnotu akcionářům” přinášela spíše skrze škrtání a kouzla v tabulkách.
RISC-V měl být jednou ze součástí pokusů firmu někam nasměrovat. V mobilech Intel prohrál s ARMem, v serverech to má teď těžké kvůli AMD, počítače se v post-covidové době příliš neprodávají. PC a servery jsou navíc nahlodávány ARMem, zejména u firem jako AWS nebo Apple. RISC-V naopak zespodu okusuje pozici ARMu, čemuž přispívají i americká čipová embarga na Čínu, která v RISC-V vidí licenčně nezatíženou naději.
Intel se o vstup do RISC-V začal více zajímat v posledních dvou letech. Za dvě miliardy dolarů chtěl koupit americkou firmu SiFive, která je v RISC-V zřejmě největším hráčem. Obchod nevyšel, Intel ale vstoupil do organizace RISC-V International.
Následně společně s Barcelona Supercomputing Centre oznámil investici 400 milionů eur do vývoje RISC-V procesorů ve Španělsku. Mají sloužit v budoucích superpočítačích o výkonu jeden a více zettaflops. Intel rovněž rozjel fond s miliardou dolarů, v rámci něhož chce podporovat startupy zaměřené na RISC-V.
Další strategií Intelu je stát se zakázkovým výrobcem čipů, podobně jako třeba TSMC (projekt Intel Foundry). Firma investuje desítky miliard dolarů do nových továren, včetně té ve východním Německu. Získala tam státní dotaci 6,8 miliardy eur. Nyní chce ještě více, protože zdražily vstupy a firma kvůli špatným výsledkům nemá tolik hotovosti.