Možnost instalace solárních panelů se u nás řešila delší dobu. Máme velkou plochou střechu a vejde se tam toho hodně (a střecha to unese). Ale nedávalo to moc smysl. Na analýze spolupracoval člověk, který to samé dělal i pro jiné Společenství vlastníků. A ti do toho šli. A dnes jsme rádi, že my ne. Stálo je to velké peníze, prodělávají a mají s tím obrovské problémy. Legislativa a regulace jsou příliš komplikované. Dokud z toho byly peníze, tak se to dalo, ale dnes vás to peníze jen stojí.
Co by se vyplatilo je dát jen část panelů a v létě si tím ohřívat vlastní vodu. Cokoliv ambicioznějšího je prodělečné peklo.
A teď ještě co se vlastně v článku píše? Chtějí mít solární panely jen pro napájení IoT? Nebo chtějí aby domy měly komunitní sítě? Pokud celý panelák neodpojí od dodávek elektřiny, tak solární panely nemají smysl. Dnes ne. Ani při bezmála stovce bytů do nedává ekonomický smysl. Úspora je menší než náklady. A čím dál častěji neuspoříte nic, protože panely dodávají energii a vy ji musíte někam odvádět. V době, kdy je její výkupní cena často záporná. Takže dodavatelům energie platíte za to, aby ji někam odvedli. V tom má Trident pravdu. Bohužel.
-naprostá většina SVJ se nedohodne
-úspora vs náklady neuměrná
-v IoT minimální přidána hodnota pro spotřebitele
-návratnost daleko po konci životnosti
Dotáhneme to s těmi soláry "do vítězného konce". Počínaje oze daní, antidatovanými záznamy postavení elektrárnen. Ještě áni nebyli odškodněni " klienti malin a ddaších tunelářů".
"Hodila" by se zase nějaká "pobídka" ve formě dotace.
Co s tim ma spolecneho poplatek za OZE? To byl problem pred rokem 2010 a omezene az 2015. Uz temer dekadu jsou vykupni ceny trzni. Mnohdy i nulove ci zaporne.
Holt ale doplacime vsichni na spatna rozhodnuti predchozich vlad , protoze zavazky tehdy postavenych elektraren trvaji.
Kolik lidi u novych projektu prodava elektrinu za 4x-10x tolik co solarni baroni tehdy? Nikdo. U techto projektu nevidite z OZE ani korunu.
Tak si laskave vytahnete ruku z nocniku.
1. 11. 2024, 13:33 editováno autorem komentáře
Nulove a zaporne ceny, kdy je vam i placeno za odebranou elektrinu, je normalni jev nebot u dodavek elektriny musi byt +- stejny odber i vyroba. A to neni v case stejne. Sit musite nejak stabilizovat. Tech nastroju je vice a vykupni cena je jednim z nich. Pak jsou jeste dalsi sluzby site kdy nabizite kapacitu ulozist a dispecink rozhoduje jak s ni nalozi.
A to funguje od dob prvniho obchodovani s elektrinou v propojenych sitich. Coz je v pripade CR vic jak 70 let. Jen trhy nebyly transparentni a ceny fungovaly na urovni bilateralnich dohod mezi staty vlastnenymi spolecnostmi. No a jako uloziste pro rizeni site tehdy byly treba precerpavacky nebo domaci akumulacky ci velke bojlery uzivane dodnes.
Pametnici vzpomenou jiste na hodiny nocniho proudu ktery zacal byt nahrazovan primym rizenim HDO od 60 let a nastavovanim tarifu. Tim se resila stabilizace site pri prebytcich energie v dobe kdy soustruzi nesoustruzili.
Uz je to jen 3-5 let ( dle startu) nez zacnou koncit puvodni smlouvy. Jsem zvedavy jakou vymluvu pro zachovani POZE najdou.
Bohužel stále se ještě platí za projekty postavené podle starého zákona, i když už to dobíhá.
A jsou to nemalé částky!
1. 11. 2024, 18:48 editováno autorem komentáře
Rad bych ale ohledne zaporne ceny rekl i "B". Je to otazka rizeni. Jednim pokynem muzete automaticky snizit pretoky jen na technicke minimum ( nebudou temer registrovany elektromerem) a bud nebudete dodavat nebo sepnete treba spotrebic ktery odebere elektrinu v miste. Treba bojler, klimu, tepelne cerpadlo.
Nezapominejte ze na rozdil od otacivych zdroju energie muzete vykon solaru snizit prakticky okamzite a neni zde riziko poskozeni soustroji.
U bytovych domu byvaji takove spotrebice ktere by sly spinat i centralizovane.
Dalsi moznosti je resit to obchodne. Jsou obchodnici kteri zaporne ceny resi tak ze vykup je za 0 a zahrnou ztraty to do vykupnich planu.
Spocitat si uz musite vy jestli se vam vyplaci pristoupit na nizsi vykupni ceny, fix vykup a nebo resit volatilitu cen automatizaci.
3. 11. 2024, 08:48 editováno autorem komentáře
Za takovou cenu to fakt nemá smysl. To ať si to každý radši dá na balkon.
Apropos smysl by to mělo jako komunitní ostrovní systém pro nabíjení elektromobilů obyvatel z domu. Ti kdo mají EV by to měli zvýhodněně a část poplatku by se mohla rozpočítat jako příjem ze kterého by se kompenzovaly platby ostatním. Za mně win-win pro každého. Ale musel by to být dům bez penzistů a prudičů, samozřejmě.
> jak vam zvedaji cenu za dustribuce OZE zdroje ktere do site nic nedodavaji( nebo ano nesmi) a je jen vlastni spotreba?
Kazde solarko pripojene do site znamena vyssi vykyvy kvuli pocasi. Kdyz jsem bezna domacnost co jen spotrebovava, tak je celkem dobre predikovatelna zatez site. Jakmile ale zacnu odebirat podle toho jak sviti slunce, zvysi se potreba na rychlou regulaci site. A tenhle zvyseny naklad nenese solarnik, ale vsichni odberatele elektriny.
Neuvedl jste detaily instalace a jake problemy s tim maji. Instalace jde provest mnoha zpusoby. Sdileni do spolecnych prostor, na otopne systemy nebo mezi jednotlivymi najemniky az k HDS. Tj. mate porad obchodni mereni s vasim tarifem a dodavatelem na kazde odberne misto (byt) a odecita se jen vyroba. Vzhledem k tomu ze posledni varianta je mezi vice odbernymi misty za jednou HDS mozna teprve 1,5 roku ( bez distribucnich poplatku vkastni vyroby) zajimalo by mne co to bylo za instalaci.
Ano byli kutilove co presli s celym domem na jedno odberne misto a jednotlova podruzna mereni. Nebo natahali extra draty pro kazdy byt coz byly silene naklady. Korunu tomu nasadil treba prechod celeho domu(protoze jedno odberne misto) na nevyhodny tarif.
To je ale chyba konkretni realizace v prve rade. Ne celeho systemu.
V druhe rade lidi zodpovednych za legislativu.
Existovaly i promyslene etapy instalaci kdy se resily spolecne prostory a az bylo legislativne mozne sdileni na vice odbernych mistech za jednou HDS doslo k uprave v ramci druhe etapy.
3. 11. 2024, 08:24 editováno autorem komentáře
Proč by to nemělo smysl? SVJ neplatí žádnou technologii, tzn. nemusí se na ničem shodnout. Mohou to využít jen ti, co mají zájem. Což je většinou drtivá většina.
20 let fixní cena je za mě naprosto super, když barák neřeší výkyvy a já můžu vesele obchodovat s komoditou. To je win-win, ne? Nebo proč by to nemělo smysl? Kór s rostoucí cenou distribuce.
Uspora vs naklady neumerna. Muzete to trochu rozvest u kterych reseni a typu staveb? Zalezi na kalkulaci a konkretni nemovitosti.
A,pak take technickem reseni. Neexistuje jedno reseni ktere vyhovi vsem.
Jsou i typy budov kde to tak vyhodne neni. Muze ale byt casem - flexi foliove clanky nebo oboustranne.
3. 11. 2024, 15:29 editováno autorem komentáře
Ta uz se zvysila resp. je skryta v cene kdy cena sdileni za distribuci je stejna jak za tou samou trafackou tak na druhy konec republiky. Chytre ne?
Na druhou stranu jak vam zvedaji cenu za dustribuce OZE zdroje ktere do site nic nedodavaji( nebo ano nesmi) a je jen vlastni spotreba?
Jak vam zvedaji cenu OZE zdroje s ulozisti nebo jen uloziste ktere poskytuji flexibilitu site?
Já vám na ten dům ty panely klidně nainstaluju zdarma. Elektřinu vám na 20 let prodám za max. 5 - 5,50 kWh (dle počtu bytů a predikované spotřeby) vč. distribuce a nemusíte cokoliv řešit.
Jediné, co chci, je garant, že těch 20 let za 5 - 5,50 Kč / kWh budete odebírat. Všechna rizika jdou za mnou, záporné ceny jdou za mnou, stejně tak ale zisk z řízení té elektrárny a z optimalizace toku elektřiny.
Berete?
2. 11. 2024, 00:58 editováno autorem komentáře