Hardwario z pražské burzy chce dostat soláry do paneláků a bytovek, využije internet věcí

1. 11. 2024

Sdílet

Pavel Hübner, Hardwario Autor: Hardwario

Liberecká společnost Hardwario, jejíž akcie se obchodují na pražské burze Start určené pro menší a začínající firmy, se pouští do nového byznysu se solární energetikou spojenou s internetem věcí (IoT). Společně s partnerskými podniky Evolwings a Volta­myt vytvořila joint-venture firmu Enerooo (web zatím nebyl spuštěn).

Enerooo kombinuje solární technologie a IoT zařízení a slibuje, že dokáže snížit náklady na energie až o 20 procent. Nabídka je určena pro panelové a bytové domy, do kterých přináší koncept komunitní energetiky. Ta podle Enerooo ještě není v Česku pořádně rozvinutá a proto je na trhu potenciál.

Nová firma v letech 2025 a 2026 očekává tržby v řádech nižších desítek milionů korun. “První zkušební instalace chytrých systémů proběhne už na konci listopadu 2024. Podružné Modbus elektroměry a bezdrátové LoRaWAN brány budou instalovány v panelových domech, aby bylo možné řídit a sledovat energetické toky v reálném čase,” shrnula Enerooo.

Hardwario se zaměřuje na vývoj hardwaru pro IoT (LoRaWAN, LTE-M, NB-IoT, Bluetooth LE), který si zákazníci mohou konfigurovat. Mezi zákazníky a partnery má Škodu Auto, E.ON, Skansku nebo Vodafone. Do Enerooo tedy bude dodávat tuto část.

“Komunikace do cloudu je buď přes lokální konektivitu, která již v objektu je k dispozici (přes Ethernet) se zálohou přes LTE. V rámci objektu pak budujeme lokální LoRaWAN síť, protože v rámci bytových jednotek budeme schopni rychle instalovat doplňující prvky bez dalších nákladů na provoz. Navíc systém bude autonomní a funkční i bez internetové konektivity,” popsal Lupě ředitel Hardwaria Pavel Hübner.

Evolwings je české vývojářské studio zaměřené na mobilní a webové aplikace a serverový back-end. Úkolem firmy v joint-venture podniku budou cloudové služby a vizualizace dat.

“Systém bude hostovaný přes managed Kubernetes clustery. Z pohledu cloud providera tedy nemáme lock-in. Volbě finálního poskytovatele jsme zatím nevěnovali pozornost. Vývoj nyní probíhá na infrastruktuře Digital Ocean,” navázal Hübner.

A Voltamyt přispěje montážemi solárních technologií či školením montážních partnerů. Enerooo chce budovat partnerskou síť integrátorů.

Dohromady má vzniknout nabídka kromě jiného zahrnující tyto služby: bezdrátové IoT sítě pro propojení chytrých zařízení, jako jsou odepínatelné zásuvky řízené podle výkonu solárního systému a nízkých tarifů zároveň, termostatické hlavice pro úsporné řízení vytápění s možností dálkového nastavení uživateli, odečet měřičů spotřeby energií v reálném čase pro okamžitý přehled, který pomůže obyvatelům bytových domů dále šetřit náklady.

Hardwario v Enerooo drží podíl 40 procent, stejně jako Voltamyt. Evolwings je na 20 procentech. Hardwario ovládá její spoluzakladatel Pavel Hübner, za Evolwings stojí Pavel Salva, Jan Kotráš a David Vaďura a Voltamyt je podnikem Stanislava Gabriše.

Akcie Hardwaria se na burze Start obchodují od roku 2022. Tržní hodnota firma tam je přes 120 milionů korun. Hodnota cenných papírů se za poslední rok propadla o více než 24 procent, od začátku o 50 procent. Hübner loni odkoupil podíly od Alana Fabika, Lukáše Fabika a Tomáše Moravy. Výroční zpráva za loňský rok je zde.

O2 začíná nabízet RedCap v privátních 5G sítích, veřejně IoT technologii uvolní příští rok Přečtěte si také:

O2 začíná nabízet RedCap v privátních 5G sítích, veřejně IoT technologii uvolní příští rok

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).