Jestli vy považujete za normální nutit lidi platit za služby, které nechtějí využívat, pak jste levičák.
V tom případě je drtivá většina lidí levičáci, ne-levičáci je jenom pár extrémistů, kterým nedochází některé základní principy fungování lidské společnosti.
A ano, levičáctví já považuji za špatné. Dokonce bych řekl za svinsky špatné. Jde proti svobodě. Nebo vy máte rád svobodu?
Já mám rád svobodu. To vaše levičáctví nijak proti svobodě nejde. Dokonce je to právě naopak – pod svobodou si pravděpodobně představujete zejména ochranu základních lidských práv, což je levičácký vynález.
Stručně a zjednodušeně vám prozradím základní rozdíl mezi levicí a pravicí: Levice je přenesení odpovědnosti na stát výměnou za svobodu v rozhodování o vlastním životě. Pravice je minimální stát, maximální svoboda spolu s odpovědností za vlastní rozhodnutí.
To je sice stručně, ale hlavně blbě. Rozdíl pravice vs. levice není rozdíl mezi svobodou a nesvobodou.
A co vám na ní vadí víc, odpovědnost za vlastní rozhodnutí, nebo nemožnost kecat druhým do života?
Vám vadí ta nemožnost kecat druhým lidem do života, že? Tady je nějaký stát, 10,5 milionu lidí se řídí jeho zákony – a vy přijdete a začnete jim vnucovat, že vy to chcete jinak a tak to má být podle vás. Smiřte se s tím, že tu nejste svobodný jenom vy, ale je tu svobodných dalších 10,5 milionu lidí. Takže pokud se vám to, že tu máme stát, nelíbí, nekecejte druhým do života, sbalte se a svou představu realizujte někde, kde ostatním do života kecat nebudete.
Snaha vnutit lidem služby, které nechtějí, a ještě za ně musí platit, je klasicky levičácká.
Je rozdíl mezi „nechtějí" a „tvrdí, že nechtějí“. To, co úplně pomíjíte, je teorie veřejných statků. Klasický případ je pouliční osvětlení – když se zeptáte lidí, zda chtějí pouliční osvětlení, všichni budou pro. Ale kdybyste to nechal na tom, aby každý, kdo jde v noci po ulici, něco dobrovolně zaplatil, bude platit čím dál méně lidí. Ostatní se budou chovat jako černí pasažéři. Proto máme obce a státy, proto máme veřejné služby. Není na tom nic nenormálního – to, že k tomu směřují všechny společnosti na celém světě, vypovídá o tom, že to lidé chtějí.
já to považuju za vzorovou ukázku něčeho, co je koncepčně úplně špatně a patří to do minulosti
To je ovšem váš problém, že žijete někde na začátku dvacátého století.
Já prostě preferuju model: pokud něco chci, tak si za to zaplatím.
To je hezké, že máte takovou preferenci, ale nevnucujte to ostatním. Zvlášť když už je desítky let známé, že ten váš model v praxi nefunguje. Je shodou okolností stejně naivní, jako komunismus – stejně jako komunisti počítáte s tím, že lidé budou nesobečtí, nebudou podvádět.
A ano, ČT by sem pravděpodobně patřila taky, ale tady jaksi nemám možnost se rozhodnout, že ji využívat nebudu, protože se nemám možnost rozhodnout, zda si ji budu platit, nebo ne.
Tu možnost máte, dokonce ne jednu. Nemusíte mít televizní přijímač. Nemusíte bydlet v ČR.
varianta „zbavím se TV přijímače“ je špatná
Proč – musel byste nést důsledky svého rozhodnutí?
Jinak model, že platí vlastníci TV přijímačů, opravdu není ideální – služeb ČT využívají i ti, kteří žádnou TV nemají. Není to dokonalé, ale je to pořád lepší, než aby ČT závisela na penězích z daní, které by jí mohla každá vláda přiškrtit a tím ji vydírat.
je to stejně špatné jako třeba povinné ručení na každé auto, přičemž by se to pojištění mělo vztahovat na konkrétní osobu, protože jedna osoba naráz nemůže řídit víc aut
U fyzických osob se televizní poplatek platí za domácnost, takže to zrovna tomu povinnému ručení má dost blízko. Navíc povinné ručení vázané za auto je docela nesmysl, protože nehodu vždy způsobí nějaký řidič. Riziko nehody také podstatně závisí na schopnostech řidiče, proto jsou také různé bonusy a malusy, které jsou vázané na řidiče – přitom pojištění platí vlastník, ne řidič. Důvod, proč je povinné ručení vázané na auto a ne na řidiče je jediný – zjistit auto je obvykle bezproblémové, což úplně neplatí o řidiči.