Google dnes na své akci v Paříži představil několik novinek, které se týkají nasazení AI technologií ve vyhledávání, mapách či překladači Google Translate. Nejde nakonec o detaily k oznámenému nasazení konverzační AI Bard do vyhledávání, ale o novinky v dalších aplikacích.
První je rozšíření dostupnosti kombinovaného vyhledávání (multisearch) v rámci funkce pro vizuální vyhledávání Google Lens. Ta je součástí mobilních aplikací Google a umožňuje vyhledávání na základě zadaného obrázku a navíc upravit vyhledávací dotaz pomocí textu.
Kombinované vyhledávání bylo od loňského dubna k dispozici v betaverzi pro uživatele v USA, teď se dostupnost rozšiřuje na celý svět. Google také plánuje přidat další parametr: vyhledávání v blízké vzdálenosti od uživatele (near me). Tato možnost je nyní dostupná uživatelům v USA, celosvětově se má rozšířit v příštích měsících.
Úprav se dočkal i Překladač Google (Google Translate). „Tento měsíc začne uživatelům Překladač Google nabízet více možností překladu na základě kontextu. Takže ať si budete chtít objednat k večeři okouna (anglicky bass) nebo si večer zahrát na basu (anglicky také bass), překladač vám nabídne ta nejvhodnější slova, obraty a idiomy pro daný kontext,“ popisuje firma.
Kontextuální vylepšení ovšem bude nejdříve dostupné jen pro angličtinu, francouzštinu, němčinu, japonštinu a španělštinu.
Omezené použití budou mít zatím také představené novinky v Mapách Google. K těm patří zlepšení tzv. podrobného zobrazení (immersive view). Aplikace je uživatelům nabídne zatím jen ve vybraných městech (Londýn, Los Angeles, New York, San Francisco a Tokio).
„Řekněme, že plánujete návštěvu Rijksmusea v Amsterdamu. Díky podrobnému zobrazení se můžete nad budovu virtuálně vznést a podívat se, kde jsou například vchody. Pomocí časového posuvníku se můžete podívat, jak oblast vypadá v různých denních dobách a jaké bude počasí. Dozvíte se také, kde bývá nejvíce lidí, takže se můžete lépe rozhodnout, kdy a kam vyrazit. Dostanete-li hlad, můžete v podrobném zobrazení sjet dolů na úroveň ulice a prozkoumat podniky v blízkém okolí – a dokonce se podívat dovnitř na to, jaká je tam atmosféra ještě předtím, než si tam zarezervujete stůl,“ popisuje novinku Google.
Záběry pro podrobné zobrazení generuje aplikace metodou tzv. neurálního radiačního pole (NeRF), která umí proměnit klasické snímky do 3D modelů. V následujících měsících bude novinka dostupná pro další města, včetně Amsterdamu, Dublinu, Florencie a Benátek.
Map se týká i další novinka: vyhledávání Live View s použitím tzv. rozšířené reality. Aplikace při něm promítá do záběru kamery v reálném čase informace o památkách, obchodech, restauracích a dalších zajímavých místech, která se v záběru objeví. Live View funguje zatím v Londýně, Los Angeles, New Yorku, Paříži, San Franciscu a Tokiu, brzy má být dostupné i v Barceloně, Dublinu a Madridu.
Rozšíření se dočká také Live View uvnitř velkých veřejných budov jako jsou nádraží, obchodní centra nebo letiště. Google ji slibuje brzy zprovoznit v tisícovce nových míst, včetně letiště v Praze.