Hlavní navigace

Google přichází s kompresí fotek až o 75 procent bez ztráty kvality

13. 1. 2017

Sdílet

Fanoušci startupového seriálu Silicon Valley už honbu za nejlepší kompresní algoritmus v centru amerického IT světa znají. Google ale představil svou novou technologii RAISR (Rapid and Accurate Super Image Resolution), která má podle blogu firmy snížit velikost obrázku až o 75 procent.


Zdroj: Google

Google využívá machine learning pro to, aby vytvořil něco jako instagramový filtr, který má oklamat oči uživatelů. Obrázek s nižší kvalitou se tak v praxi tváří jako plnoformátový. 

Vyhledávač cílí především na majitele chytrých telefonů, kteří často válčí s operátorskými datovými limity. Bohužel ale komprese funguje jen v rámci Google+. Google ale v následujících měsících plánuje rozšíření komprese i do dalších svých služeb. 

A tak to vypadá, že v reálném světě, na rozdíl od toho seriálového, nakonec Hooli porazilo Pied Piper.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 1. 2017 10:58

    peci1

    Neuveritelne... nejen, ze za tim nestoji Deep Neural Networks, ony za tim nestoji dokonce ani Neural Networks - v pozadi je hashovani a least squares... To me tesi, ze u Googlu uz nevyhodili vsechny "klasiske" "strojove ucitele" :)

  • 16. 1. 2017 13:13

    dino

    Nejde o "datový soubor", ale o fotografie, a "kvalitou" je míněno "jak to vnímá člověk", Jinak řečeno, nejde o "bezeztrátovou kompresi informace", ale o "bezeztrátovou kompresi estetického dojmu".

    Když se podíváte na příklady na https://research.googleblog.com/2016/11/enhance-raisr-sharp-images-with-machine.html, tak jim to funguje "až moc dobře", ty dopočítané obrázky jsou ostřejší než originály. Je to ztráta kvality či naopak extra zisk oproti originálu? Většina uživatelů nejspíš bude nadšená, protože pro ně "ostrá je dobrá".

  • 15. 1. 2017 22:32

    Honza (neregistrovaný)

    Buď neumíte číst ("až o 75%" neznamená "každý soubor zmenší o 75%") nebo nevíte, co je bezztrátová komprese. Ve skutečnosti je triviální navrhnout kompresní formát, který zmenší datovou velikost fotky až o 100%. Místo jedné konkrétní fotky vrátí prázdný soubor a všude jinde předřadí jeden bit. Ostatně tak nějak ta bezztrátová komprese i funguje. Skoro všechny posloupnosti bitů nepatrně prodlouží, ale ty podstatné, které se reálně používají, naopak podstatně zkrátí.

  • 15. 1. 2017 15:04

    krakonoš (neregistrovaný)

    Kdyby tato zpráva vyšla 1. 4. tak si řeknu: Apríl. Ale je půlka ledna. Sebrat z datového souboru 75% obsahu a nezhoršit kvalitu, je prostě nesmysl, pokud se současně s těmi ořezanými daty nepošle něco, co umožní je v cílovém zařízení bezezbytku a bez jakékoli změny obnovit. A také je otázka, co konkrétně je považováno za kvalitní obrázek, ať už jde o předlohu, či data, získaná přímo ze snímače, nebo výsledek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).