To je naprosto v pořádku, tato chudá firma si nemůže dovolit platit daně a je dobře, že politici EU napsali tak dobré zákony že ti nejchudší a nejprospěšnější daně tam kde vytvoří zisk platit nemusí :-)
za tohle asi nemůže EU, ale proč si nekopnout, co?
Politici EU aspoň docílili toho, že ty daně se musí platit v EU za všechny služby, které do EU Google prodá, což ve světě není pravidlem.
Jasne, že muže, zákony jsou takové jaké jsi politici EU udělají. V dnešní digitalizované době obzvlášt u tech firmy není problem, aby firmy s mezinárodním dosahem jasně deklarovali z jaké zemi eu dělají jaký podíl obratu a zisku a tam řádně ten podíl zdanili.
Ale jelikož se to polikum takto hodí z neznámých důvodu, tak to tak je.
Nakonec by se dalo dle této logiky říct že nikdo za nic nemůže. To že platí daně v Irsku, to asi ostatním státům eu kde generuje odhadem 95% obratu asi nepomůže, že? A je fuk co je ve světe pravidlem. Google tu chce být tak ať se řídí zákony stejně jako všichni ostatní.
je pěkné, jak přesně víš, že to "není problém" a přitom si na tom všichni zůčastnění druhou dekádu vylamují zuby.
Stejně tak se mi naprosto líbí, jak vyvozuješ, že prostě není problém vědět zisk pro každou zemi. Přitom to je naprosto nejtěžší věc a proto se deset let v EU mluví o dani z obratu a nikoliv ze zisku pro globální společnosti. Dohoda napříč tolika státy v mezinárodním právu je ale velice obtížná.
Už vidím, jak necháš počítat daň podle toho co Google "deklaruje". Už jen ten obrat zavání s tím, že vlastně nevíš, jak se počítají daně.
Samozřejmě vadí, že Google obešel daně přes Irsko a Irsko udělalo super podmínky, aby tam ty společnosti natáhlo, takhle to holt občas dopadne. Nikdo Google nenutil, aby měl pouze pobočku v Irsku, může jí mít klidně v každém státě, klidně může účetně si ty náklady rozpočítávat pro jednotlivé státy, ale nechce, prostě nechce. Rozpad nákladů, abys mohl vypočítat zisk je zase velice obtížné, stačí vidět, co dělá v Irsku, svoje náklady na provoz a vývoj v USA si určitou měrou uplatňuje v Irsku a není moc prostor jak mu to vlastně zpochybnit, on totiž ani ty zisky v Irsku nemá velké a přitom víme, že globálně má zisky astronomické.
Ne, tohle je naivní představa. Zkus si pročíst ty politické diskuze a práce, které se za poslední roky kolem toho udělali, zkus si přečíst stanoviska Komise (většinu máš přeloženou) a trochu se do problému ponořit, že tady začneš dělat závěry s "není problém".
Aha, takze google muze vyuzivat cizi zemi pro snizeni nakladu a optimalizace, ale lidem ukoncuje placene predplatne v ramci jine zeme zarizene pres vpn, kdyz si to optimalizovali. Uprimne v tom nevidim rozdil, proste klasicky dvoji metr.
To je pak presne ten pripad, kdy me absolutne netrapi jakekoliv blokovani reklam na youtube. Proste si clovek optimaluzuje svuj sitovy provoz, stejne jako google penize, ktere v nasi zemi vydelal a neodvedl z nich zde dan.
Ale to je zakladni princip evropskeho volneho trhu. Chcete ho zrusit? ;-) Tedy vratit celniky na hranice a pro kazdy nakup za hranicemi resit celni deklaraci? Ono se to tyka treba i nakupu z eshopu... kdy se treba z Polska da hromada veci poridit levneji. To se ten volny trh pak hodi... co? :-)
a hlavně by se mohli chytat migranti přímo na hranicích... :)
Čínské eshopy stejně tak obchází legislativu a neplatí daně, jak by měli (CLO, DPH, certifikace pro uvedení výrobků na trh). Opavaně jsem u elektrotechnických výrobků marně sháněl prohlášení o shodě s uvedeným výrobce a zkušební laboratoří.
Je těžké argumentovat lidem, kteří vlastně neví co jejich nápady způsobí a jak vlastně fungují mezinárodní vztahy, že nelze udělat A a nepřijít o B a C.
Velké čínské e-shopy daně platí. Clo platit nemusí, to máte platít vy. A co se certifikací týká, ano, a to je právě jeden z důvodů, proč tam člověk nakupuje, že... Navíc nevím, proč by měly řešit certifikace výrobků. To je váš problém, že si ze zahraničí objednáte necertifikovaný výrobek. Stejně dobře to můžete udělat třeba telefonicky.
4. 11. 2024, 07:11 editováno autorem komentáře