Šest českých společností a institucí uspělo v programu Evropské unie pro překlopení pokročilého vědeckého výzkumu do praxe. Evropská inovační rada (European Innovation Council, EIC) rozdělila 114 milionů eur (přes 3,1 miliardy korun) do 35 projektů v rámci programu EIC Pathfinder z oblastí jako umělá inteligence, robotika, energetika nebo biologické vědy a implantáty.
Jednou z podpořených firem je pražská GoodAI (1,99 milionu eur) zabývající se vývojem univerzální umělé inteligence. Ta se stala součástí projektu VeriDream ze sekce AI a pokročilé robotiky. VeriDream má vytvořit robotický systém s umělou inteligencí určený pro skladovou logistiku a také umělé asistenty.
Druhým projektem je BOW spadající do kategorie autonomních implantátů. Zde Česko reprezentuje firma Biodevice Systems (4,4 milionu eur) s tím, že má vzniknout magnetická kuličková zařízení potažená vrstvou napodobující extracelulární vezikuly.
Projekt HERMES spadá do sekce pro bezemisní energie a má prozkoumat výrobu tepla s nulovými emisemi u systémů s vodíkovými kovy. Součástí je výzkumné brněnské centrum CEITEC při Vysokém učení technickém (3,99 milionu eur).
Do stejné sekce spadá i projekt HiPowAR, kde se bude dělat na reaktoru pro přímou přeměnu paliva amoniaku na energii. Zde se opět zapojí Brno, konkrétně První brněnská strojírna a s ní i součást skupiny PBS Energo (3,99 milionu eur).
Posledním projektem s českou účastí je MARVEL spadající pod technologie pro biologické vědy a léčbu. Angažuje se společnost Amires (1,88 milionu eur), která má pomáhat s izolací extracelulárních vezikul za použití peptidů snímajících membránu.
Kompletní seznam projektů s jednotlivými zapojenými subjekty je k dispozici zde. Projekty jsou krátce představeny tady a tady. Akce spadá pod program Horizon 2020.