Hlavní navigace

FEL ČVUT dal veřejnosti k testování očekávanou aplikaci, která upozorní na shluky lidí

15. 4. 2020

Sdílet

FreMEn contra COVID

Tým vědců z Fakulty elektrotechnické na pražském Vysokém technickém učení dnes spustil očekávanou koncovou aplikaci k projektu FreMEn contra COVID, jmenuje se Nebojsa a poradí, jak se vyhnout frontám či velké koncentraci lidí.

Nebojsa vybírá optimální čas pro návštěvu místa na základě inteligentní predikce z předchozího komunitního sběru dat (prostřednictvím aplikace FreMEn Explorer, dostupná pod stejným odkazem) o koncentracích lidí na témže místě v různé denní době.

Aplikace zatím umí rozlišit (limitováno sbíranými kategoriemi dat) samoobsluhu, dětské hřiště, park či lékárnu. Vývojáři plánují zakomponovat do softwaru do budoucna další prvky jako například detailní podklady o jednotlivých místech nebo otevírací hodiny obchodů. Součást prognózy tvoří prognostický graf návštěvnosti místa na dva dny.

Souvislosti: Tomáš Krajník, Jan Blaha (ČVUT): Místo inteligentního domácího vězení nabízíme inteligentní prevenci

Předpovědi staví na anonymním sběru dat. „Sbíraná data jsou anonymní již na začátku cesty, sbíráme totiž pouze data o místech, a ne o lidech, v tom je asi hlavní rozdíl oproti projektům tzv. inteligentní karantény. Samotná sbíraná data nijak anonymizována nejsou. Jediné informace, které naše aplikace sbírá, jsou GPS souřadnice z místa, odkud jsme data dostali, časové značky, subjektivní hustota a odhadnutý počet lidí a typ místa. S žádnými dalšími informacemi se již nepracuje,“ prohlásil v rozhovoru pro Lupu duchovní otec projektu, Tomáš Krajník z laboratoře chronorobotiky Centra umělé inteligence ČVUT.

Po prvotní testovací fázi sběru dat autoři nyní vyzývají k aktivnímu zapojení širší veřejnosti. „Díky několik let vyvíjené umělé inteligenci (AI) stačí pro precizní předpověď obsazenosti míst malé množství dat. Každá komunita, parta sousedů nebo klidně jedna rodina může společnými silami zmapovat své okolí, a pak využívat předpovědi aplikace Nebojsa. Na vývoji s námi spolupracují dobrovolníci z řad odborníků. Většina z nich má obavy z nasazení tzv. ‘chytré karantény’, jejíž přínos je z pohledu epidemiologie diskutabilní, ale která efektivně propojuje data způsobem, jež je triviálně zneužitelný pro sledování opozice a likvidaci demokracie,” říká vedoucí projektu Tomáš Vintr.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).