Tahle povinnost mne štve, protože načíst mé otisky prstů mi zdrželo žádost o OP na desítky minut (a o pas jsem musel žádat nadvakrát): když se podařilo otisk načíst, nepodařilo se ho verifikovat.
IMHO by měla být možnost ten otisk tam nemít - ne kvůli nějaké ochraně osobních dat, ale proto, že někdy to nedává smysl.
Nepředpokládám, že by podle teď sejmutého otiskl mého prstu někdo něco spároval - a děsím se toho, že to někdy někdo bude kontrolovat.
To sice máte pravdu, ale pouze teoreticky. Kdysi jsem měl na starosti docházkový systém, který používal otisky. Už tehdy existovala studie EU, která konstatovala, že cca 6% obyvatel ze zkoumaného vzorku prostě nemá sejmutelné otisky. Což potvrzuji - lidé, kteří se často hrabou na zahrádce v hlíně, lidé v kancelářích, kteří pracují s papírovými dokumenty (ty působí doslova jako smirkový papír na prsty) atd., tam pokusy o sejmutí prostě byly marné. Takže to končilo zpravidla u tokenu nebo čipové karty.
Ono se to ale odviji i od kvality cteciho zarizeni.
prázdné vs. prázdné, pro nejednoznačnost jsem musel absolvovat znova,
Pane, vy nemáte obličej!;oD ) a zdlouhavé řešení, jak jsem pronikl dovnitř,
Takže pokud Evropský soud rozhodl že je špatně interpretovaný výklad nějakého nařízení tak se potom nemuže nic stát než že mi musí uřad vydat ten doklad i bez tohoto prvku ( sejmutí otisku prstu ) .Asi by mělo stačit aktivnímu uředníkovi doložit jen výpis z tohoto rozhodnutí a ten by ho masel akceptovat protože se jedná rozhodnutí které má vyšší právní moc !
Druhý odstavec zprávy: "V praxi se ale nic nemění. Soud totiž zároveň normu ponechal účinnou do doby, než evropští zákonodárci přijmou nové nařízení, které chybu odstraní. Dal jim na to lhůtu do konce roku 2026."
Ono se to ale odviji i od kvality cteciho zarizeni. Aneb ja treba s "urednimi" cteckami problem v zasade nemel, ale ctecka v mobilu to vzda celkem casto. Navic kdyz jste na tom urade, tak se ten scan overuje obratem pote, co ten prst nascanujete. Tam fakt nebude 6% chybovost... :-) Jasne, s odstupem casu to bude horsi, ale to zatim zda se nikdo moc neresi.
Face ID :)
To, že by nešlo rozumně použít je zas nějaká přísnost v EU.
Tam, kde obličej neprojde se prostě udělá další ověření jinak.
Ale záleží na implementaci. V Changi airport začli brát sken duhovky, a oproti Dubaji mají ty jejich skenery větší problém správně fungovat, i když jsou stejné... Asi jen kvůli tomu, že jsou ve špatné (nižší) výšce.
Jinak odbavení do letadla se dnes taky někde dělá přes Face ID a ne přes boarding pass.