Pkud chcete vyvíjet CPU pro masy, musíte mít pod palcem nebo aspoň nasmlouvaný celý ekosystém (výroba HW, softwarový ekosystém, distribuce a prodej). Pokud ho nemáte, smůla, můžete mít sebelepší CPU a stejně krachnete, v historii najdete spoustu vynikajících CPU lepších než tehdejší mainstream které krachly.
Ale to bylo v dobách, kdy co procesor, to specifický systém s vlastním okruhem aplikací a prodejců.
Zatímco dneska CPU typu x86, ARM nebo tento RISC-V jsou široce kompatibilní platformy a počítač s nimi si můžete sestavit v podstatě sám z komponent. Na aliexpresu je desek, kam si CPU můžete osadit nebo zapájet hafo a poběží v tom každý linux (pokud je zkompilovaný pochopitelně, ale to můžete udělat na jiném stroji), android nebo třeba FreeRTOS.
O x86 nemluvě, toho máte hafo třeba i v Alze... Tady je jediný problém v tom, že RISC-V výkonné procesory pro desktop se zatím nevyrábí. Můžete si koupit jednočip typu ESP-32 ale v tom můžete provozovat malou aplikaci typu meteo stanice nebo ip camera. Ale ne něco, co by fungovalo jako HTPC jako třeba Raspberry Pi nebo Rock Pi. Doufám, že se to brzo změní...
Aby se vyplatil (a zaplatil) CPU kalibru M1, na to potřebujete vyrábět a prodávat v řádu milionu kusů měsíčně - to jako fakt nevytrhnou skládané sestavy, na to potřebujete hotové sestavy a hlavně notebooky s masově rozšířeným softwarovým ekosystémem (jako linux funguje, ale tuto podmínku fakt nesplňuje). Uvidíme jak dopadne Qualcomm, slibují ARMa s výkonem M1, i když tam je riziko že zabřednou do soudních sporů s Apple (mají ve vývojovém týmu ex-Apple lidi a Applu se to vůbec nelíbí)