Dezinformační scéna před 2. kolem prezidentských voleb výrazně zesilílila aktivitu, zjistil z analýzy nepravdivých příspěvků projekt Demagog.cz. Ten zkoumá šíření fake-news v období voleb pravidelně a ty letošní považuje v počtu sdílení lží za nadprůměrné.
Tři dny po konci 1. kola se na Facebooku začal šířit příspěvek s údajnými citacemi z twitteru Petra Pavla. Podle nich chtěl kandidát posílat na Ukrajinu bojovat české vojáky. Interní analýza Demagog.cz následně ukázala, že se tento hoax během několika hodin vyšplhal na 11 tisíc sdílení a reakcí a šířil se v mnoha verzích. „Reálná čísla budou vyšší. Hodně uživatelů příspěvek smaže poté, co ho ve spolupráci s Facebookem označíme za nepravdivý. Analýzu šíření dat jsme také z důvodu časového presu spustili až několik dní po označení,“ říká koordinátor projektu Demagog.cz Petr Gongala. Facebook přitom poskytuje jen omezené informace o tom, kolik uživatelů příspěvek vidělo.
Ten se navíc šířil také v řetězových e-mailech, na WhatsAppu a v telegramových kanálech. Demagog.cz pátral i po původu smyšlených citací. Zjistil, že šiřitelem je uživatel Aleš Svoboda, který rozhodně na dezinformační scéně není neznámou osobou. Již v minulosti se o něj zajímala policie kvůli podezření ze šíření poplašné zprávy. Na sociálních sítích má Svoboda více účtů s podobnými názvy a různé výmysly z nich rozesílá opakovaně.
Šest dní před druhým kolem se na Facebooku začala šířit další nahrávka, na které Pavel vyzývá ke vstupu do války s Ruskem. Šlo ale o sestříhané Pavlovy odpovědi spojené tak, že v nich zaznělo něco, co kandidát nikdy neřekl.
„Tento typ manipulovaného videa jsme ve volbách zaznamenali poprvé. Je vidět, že si s ním autor dal docela práci. Přestože při bližší zkoumání je tam vidět znatelný střih a zvuk pak neodpovídá obrazu, na první pohled nebo v horším rozlišení to není vidět,“ dodává k upravené nahrávce Gongala s tím, že takovému videu může naletět i poučený uživatel, který je jinak vůči online zpravodajství obezřetnější.
Nahrávka byla původně sdílena na platformě Telegram v kanále s názvem neČT24. Následně se rozšířila i na Facebooku. Dohromady měla na stovky tisíc zhlédnutí. U této nahrávky není jasné, kdo za ní stojí. Účet neČT24, kde se poprvé objevila, však začal fungovat bezprostředně po uzavření oficiálního kanálu Sputnik, který provozuje Ruská federace. Následná verze zablokovaného kanálu Sputnik pak přímo vybízela své čtenáře, aby kanál neČT24 sledovali. Minimálně tyto nepřímé indicie podle Demagog.cz ukazují na ruskou zpravodajskou agenturu Sputnik.
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Lupy? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.