Není to jen o anténě, ale o celé signálové cestě a jejím nastavení, tak aby v místě připojení TVP byl kvalitní signál. Takže pokud bezhlavě měníte antény a nezměříte klíčové parametry, nemůžete čekat dobrý výsledek. Opravdu to nelze dělat, tak že koupíte anténu a od oka jí nastavíte. A už vůbec ne pokud jí nastavíte na nějaký vysílač Vodafone, ten nemá s televizním signálem nic společného. A ano po inovaci by se měl příjem zlepšit, ale s odpovídající instalací! Je to stejné jako byste se rozčiloval, že Vám na černobíle televizi nejde barevný obraz, když už vysílají barevně a mělo by to teda být lepší.
V některých případech jsou odrazy dokonce klíčové! Příklad, kdy je v přibližně stejném směru hlavního příjmu velmi silný odraz jehož úroveň může být proměnná (povětrnostní vlivy). Pokud neprovedete analýzu odrazů je dost možné, že bude obraz vypadávat a kostičkovat. Některé TVP dělají to, že se snaží zasynchronyzovat na odraz, který může být v jednu chvíli silnější, poté jeho úroveň poklesne, obraz vypadne a TVP se znovu zasynchronyzuje už na přímý signál z vysílače. Toto se děje v členitém terénu s více dostupnými vysílači a bez analýzy odrazů se to těžko eliminuje. Přitom stačí anténu trochu vychýlit z hlavního směru příjmu, sice poklesne úroveň, ale úroveň odrazu více.
Signál musí mít parametry v nějakém rozmezí s patřičnou rezervou, aby při změně příjmových podmínek nenastaly výpadky. Pozemní vysílání není citlivé na olistění stromů či změny počasí. Na místech s dobrým signálem lze mít anténu dokonce i na půdě. Něco jiného je satelit. Ten je tak citlivý, že za prudké průtrže mračen nefunguje snad nikomu.
Částečně máte pravdu, hodně firem bez jakýchkoliv znalostí hodí na střechu nějakou anténu , která pochází často z řetězců navíc s pochybným zesilovačem a ještě bez odrušení LTE. Taková anténa je dobrá akorát na vyhození do popelnice. Na druhou stranu si nemyslím, že je nějak zvlášť nutné řešit odrazy signálu. Na to už musí být hodně drahý měřák za nějakch 50 - 100 tisíc a ten musí být zákazníci ochotni zaplatit. Přece jen je to taky spotřební elektronika na pár let. V praxi stačí změřit sílu,odstup od šumu a chybovosti. A podle toho rozhodnout, zda stačí jedna anténa či dvě v různých směrech a polarizacích.
jsem z lokality Zlín konkrétně Lukov , bohužel po přejití na dvbt 2 jsme přišli o kvalitní příjem tv signálu, abonenti si stěžují že se jim po přejití na dvbt2 rozpadá obraz , kostečkuje , přitom dříve se signál chytal na vidle zapichlé v hnoji nebo na záclonu , po stížnosti mi bylo sděleno že mám nevhodnou anténu , nevím ale po inovaci by se mel příjem zlepšit ne zhoršit !!!! dáváme se přímo na vysílač Tlustá hora !!! taky na vysílač vodafone nebo převaděč, antén jsem koupil několik potíže stále přetrvávají, bohužel komunikace skončila tím že máme špatné antény !jak jsem napsal dříve na záclonu doslova !! 2000 jsem vyhodil za antény !!!
Tyto výše uvedené podmínky pro zaručení dokonalého příjmu jsou jistě správné a vyčerpávající, ale ještě jsem je neviděl v příloze k žádnému televizoru a TV anténě, jako podmínku pro jejich správnou funkci. Kde je tedy chyba?
U plynových spotřebičů bývá podmínkou bezpečného provozu instalace odborníkem, ale uveďte příklad, který výrobce a prodejce totéž uvádí u televizorů a TV antén. Není to i proto, že převážná většina případů takový způsob navrhování typu a instalace antény nevyžaduje?
Osobně stejně pochybuji, že i profi anténář s dokonalým vybavením může zajistit správnou anténu tak, aby při instalaci v zimě správně reagovala i na letní olistění stromů v okolí, aby byl eliminován vliv všech odrazů, které se s roční dobou a počasím mohou měnit.
V USA se mají jiné kmitočtové plánování než v ČR a též jiné povolené parametry. Takže u nás tento problém s 5G vzniknout prakticky nemůže. Je dobré nepřebírat hned všechno, co se píše jinde, ale také si dohledat relevantní informace. Protože pak se dozvíte, že v ČR je situace odlišná. Není 5G jako 5G. :-)
Právě kvůli takovým "odborníkům" jako Vy nastávají tyto problémy. Nekvalitní anténa nebo spíše nevhodná anténa může být anténa s nevhodným vyzařovacím diagramem. V místech s mnoha odrazy je nutné použít kvalitní směrovou anténu a pokud lidé používají stáré antény ještě z dob analogu jako třeba sítové antény, tak není divu, že mají problémy s příjmem. Toto vše by měl kvalitní anténní technika znát a mít k dispozici měřicí přístroj (odrazy, echo patterny, multi path propagation), pomocí kterého anténu a celou signalovou cestu nastaví a popřípadě poté i vybere lepší anténu. K tomu je nutností také použít kvalitní kabeláž, konektory a zajistit, aby byla v místě připojení TVP úroveň signálu dle normy. Samozřejmostí je v blízkosti BTS i použití LTE filtru a to dnes i pro pásmo 700 MHz. Tímto je pak způsobeno rušení kterému se divíte.
Bohužel dnes je stále mnoho takových antenářů/melouchářů bez dostatečných znalosti a vybavení, kteří to udělají od oka jak to dělali i dřív. Schrábnou velké peníze, občas to funguje, ale pokud je příjmová situace vzhledem k místu a vysílačům komplikovanější, tak to nejde. Poté nastává fráze: "Máte to rušené, zavolejte si na ČTÚ!"
Dokud to ruší jen televizní příjem, je to vlastně pohoda. Horší je, když to začne rušit výškoměr letadla…
To je jen blbě napsáno. U zdroje se píše: Výsledkem šetření stížností na špatný příjem TV byla v 61 případech závada zařízení diváka (nejčastěji technická závada přijímací antény).
Takže nejde o rušení, ale o špatně instalovanou nebo nevhodnou anténu na straně diváka, který si stěžoval na údajné rušení.