Česká obchodní inspekce provedla ve druhém čtvrtletí v rámci internetového obchodování o 15 % více kontrol než za 1. čtvrtletí letošního roku. Celkem udělala 193 kontrol, porušení právních předpisů přitom zjistila skoro v 80 procentech.
Zvýšený počet kontrol navazoval na omezení přijatá v souvislosti s výskytem koronaviru, kdy po většinu období byly zavřené tržnice i některé kamenné provozovny a lidé nakupovali hlavně na internetu. „Výsledky kontrol opět potvrdily, že v oblasti internetového prodeje je stále porušována platná spotřebitelská legislativa a tím i práva spotřebitelů. V důsledku výskytu koronaviru ČOI zaznamenala nárůst nových podnikatelských subjektů zabývajících se touto moderní formou obchodování,“ prohlašuje k výsledků kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
ČOI v období od 1. dubna do 30. června 2020 provedla 193 kontrol, soustředila se při nich především na dodržování povinností vyplývajících ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Porušení zákona zjistila ve 150 případech (77,7 %). Provozovatelé e-shopů například stále opomíjejí informovat spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo neposkytují informace související s uplatněním práva zboží reklamovat. Výjimečné ale nebyly ani některé nekalé obchodní praktiky při prodeji výrobků (poskytování nepravdivých, nebo částečně pravdivých informací), nebo skrývání informací důležitých pro rozhodnutí spotřebitele o koupi.
Nejvíce hříšníků bylo odhaleno v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, naopak nejlépe si vedl Plzeňský a Karlovarský kraj, zde ale proběhlo kontrol pouze sedem (tři se zjištěním), statistická váha je tedy v tomto případě menší.
Inspekce uložila 128 pokut v celkové hodnotě 1 125 800 Kč. Nejvyšší pokutu, v hodnotě 200 000 Kč, dostala společnost Deal Extreme Czech s.r.o., která se na stránkách www.ttop.cz dopustila nekalých obchodních praktik spočívajících v uvedení podstatných informací o právu na odstoupení od kupní smlouvy nejednoznačným způsobem, neinformovala o podmínkách reklamace a nezajistila, aby u výrobků byly uvedeny v návodu informace o použití, údržbě a nebezpečí v českém jazyce. Druhou nejvyšší pokutu (80 000 Kč), uložila společnosti LUKO, s.r.o., která provozuje internetový obchod www.luko.cz. Společnost na svých webových stránkách uváděla nepravdivé informace o materiálovém složení nabízených výrobků.