Nejčastější přešlap obchodů je porušování zákona o ochraně spotřebitele. „Konkrétně se jednalo o klamavé obchodní praktiky, které prodejci při této formě obchodování dlouhodobě používají,“ tvrdí šéf inspekce Mojmír Bezecný. Podle něj také ještě e-shopy nevzaly na vědomí povinnost zahrnout informace pro spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.
Nejvyšší z celkem 269 pokut dostaly obchody hobbyeshop.cz, mobilyatablety.cz a okay.cz. Hobbyeshop.cz musí zaplatit padesát tisíc za porušení zákonné povinnosti vytvořit podmínky pro výkon kontroly ČOI a poskytnout kontrolujícím potřebnou součinnost. Mobilyatablety.cz čeká čtyřicet tisíc za prodej nebezpečného výrobku, který mohl elektrickým proudem poškodit zdraví spotřebitele. A čtyřicet tisíc čeká i Okay.cz. „Prodávající v době nabídky výrobku nezajistil písemné informace o vlastnostech výrobku, způsobu užití, údržbě a o nebezpečí v českém jazyce,“ vysvětluje tisková zpráva ČOI.
Nedostatky inspektoři zjistili v 90 procentech kontrol, což je o pět procentních bodů víc než na začátku roku. ČOI se při kontrolách zaměřuje na problematické e-shopy.
Kontroly se zaměřily na rizikové obchody a vycházely i z podnětů spotřebitelů, kterých přišlo 1370. „Vysoký podíl kontrol se zjištěním nelze považovat za stav elektronického obchodování v rámci celé republiky,“ dodává mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.