Hlavní navigace

Čeští kybervojáci začínali jako startup. Dnes jich je 300 a do roku 2030 zvýší počty na 600

2. 7. 2024

Sdílet

Velitelství informačních a kybernetických sil, VeInKyS Autor: VeInKyS

Informační a kybernetické síly Armády České republiky mají novou strukturu. Skupina kybersil a InfoOps se mění na 91. skupinu informačního boje. Centrum CIRC a další kyber prvky se transformují do 92. skupiny kybernetického boje.

Velitelství informačních a kybernetických sil, které tomu všemu šéfuje, nově nebude vystupovat pod zkratkou VeKySIO, ale VeInKyS, tedy pod dalším krkolomným označením.

Velitelství má sídlo v Brně, 91. skupina zakotvila v Olomouci a vznikající 92. skupina bude rovněž alokována v Brně.

“Nově vzniklá 92. skupina prohloubí schopnosti armády efektivně působit ve virtuálním kybernetickém prostoru, bude monitorovat a chránit informační systémy armády a připravovat se na boj v informačním prostředí. Úkolem 91. skupiny bude i nadále zabezpečit civilně-vojenskou spolupráci v místě nasazení jednotek, podporovat strategickou komunikaci armády a informační operace.”

Armádní informační a kybernetické síly slaví pět let od svého vzniku. “V roce 2019 vznikalo velitelství jako startupová organizace, která měla jen několik desítek příslušníků. Dnes jich jsou tři stovky a rozrůstají se. V plánu je mít 600 specialistů do roku 2030,” uvedlo velitelství.

Kybernetické velitelství má od loňského roku nového velitele, stal se jím Radek Haratek, nahradil Miroslava Feixe (náš rozhovor). Skupina také hledá kybervojáky pro aktivní zálohy.

VeInKyS popisuje své aktivity následovně:

Velitelství má na starosti ochranu všech armádních počítačových systémů před kyberútoky doma i za hranicemi. Jeho specialisté používají k boji proti nepříteli různé nástroje, od narušování nepřátelských systémů a získávání informací o nich, monitoringu a vyhodnocování informačního prostředí, přes plánování mediálních kampaní až po účelové dezinformační úsilí na sociálních sítí. Klamou a mění myšlení nepřítele a tím chrání své jednotky a obyvatelstvo.

V případě potřeby jsou InKyS schopny podílet se i na civilních operacích. V roce 2021, kdy jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, například komunikační týmy informačních a kybernetických sil školily v mediální oblasti vojáky, kteří pomáhali místním s odstraňováním následků.

Po stažení mezinárodních sil z Afghánistánu se specialisté CIMIC (Civil-Military Cooperation) podíleli na evakuaci afghánských tlumočníků a jejich rodin a organizovali pro ně humanitární sbírky a zajišťovali jazykové kurzy, aby urychlili jejich integraci.

„S vypuknutím války na Ukrajině přibylo kyberútoků a krádeží dat pomocí phishingových emailů,“ popisuje brigádní generál Haratek. „Narostly také DDoS útoky, kdy se útočníci snažili o úplné přerušení síťového provozu z resortní sítě do internetu nebo o nedostupnost rezortních webových stránek. Tyto kybernetické bezpečnostní události okamžitě řešili odborníci z našeho podřízeného Centra CIRC. Cílenou aplikací bezpečnostních a organizačních opatření se tak dařilo služby v krátké době obnovit a úspěšně jim předcházet při dalších útocích,“ vyzdvihuje.

Po pěti letech své existence se Informační a kybernetické síly plně integrovaly do struktury armády a efektivně působí napříč všemi druhy vojsk.

Česká armáda hledá kybervojáky pro aktivní zálohy. Dodává je už třeba Cisco Přečtěte si také:

Česká armáda hledá kybervojáky pro aktivní zálohy. Dodává je už třeba Cisco

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).