V jednoduchosti je sila a neznam obvodove jednodussi prijimac nez je ten na AM; svym zpusobem lze prijimat i na diodu+kondenzator+sluchatka.
V dobe krize nejake budouci bude vysilani s jedineho robustniho vysilaciho bodu, ktery pokryje velke uzemi, treba jedinym moznym prostredkem, jak lidem sdelit zasadni informace.
Bez sloziteho kodovani zvuku, bez IP adres, bez nutne infrastruktury; fakticky lze vysilat primo z mista vysilace na kusu kabelu.
CQ ...CQ ...CQ...
přiznám se: až ČT vypne AM vysílání vypovím platbu poplatků, i a za cenu veřejné projednávané žaloby.
ČS. rozhlas selže ve svém poslání a pokročí v likvidaci všeho dobrého, co ještě znamená (pokračujíce v likvidaci všeho, i vyslání na KV).
Amplitudově modulované vysílání, zachytitelné, i po zlikvidovaném výkonu vysílaček, je nejméně po celé Evropě, v nouzi na kus žiletky a tuhy
Lituji, ale DAB nepřekročí práh mé domácnosti.
Lituji, pokud si někdo myslí, že AM je zastaralé, a že jej nahradí nikým nechtěný DAB,sloužící pouze k promítání bookletů, na display digitálního (řekněme slušně) nerádia.
Solidní hardware vysílačů nahradí manažeři čímsi digitálním, co nikdo z mé (přiznám) krevní skupiny nechce.
FM je další na řadě ...
Vím, že vypnuli i Loran, tak proč ne AM ČRO2....?
Nedejte se, braňte a bojujte (už zbývají jen ty hory..., pláže jsme prošvihli)..
Nerad bych se dožila, abych mohla říci: došlo na má slova... (připadám si, jak ten, co vykřikl na balkóně ".....ať žije Koblenz" )
Sara
"AM; svym zpusobem lze prijimat i na diodu+kondenzator+sluchatka"
K cemu kondenzator? Brambora rulezzzzz ;-)
https://es-la.facebook.com/rozhlashradec/videos/1191246420911599/
Děkuji za ohodnocení :)
přiznám se, musela jsem si to najít: "Český rozhlas 7 – Radio Praha minulý týden ukončil vysílání na krátkých vlnách. Stalo se tak po 75 letech" - zpráva z 8.2.2011.
Tehdy naše veřejnoprávní organizace zlikvidovala systém, schopný zaslat zprávy (díky násobným odrazům od ionosféry) na libovolný kontinent, i v případě totálně nefunkčního netu.
Dnes v tom vesele pokračuje - středovlnné vysílaní ČRo, z Libic, dimenzovaných na výkon 1500 kW, bylo dostupné po celé Evropě, též i díky odrazům o ionosféru. Vybavené vysílači, nejspíše schopnými (díky elkám) přežít i sluneční bouři.
DAB vyžaduje, z principu šíření vln na VKV, hustou síť vysílačů s čistě lokálním dosahem.
ČRo deklaruje pokrytí 80 procent obyvatel - to není zrovna moc pokrok, ve srovnání s AM.
Jinak: srovnání činů ČRo s činy US Coast Guard, která v roce 2010 vypojila systém světové navigace Loran-c, byla mírná nadsázka.
Nicméně poté, co Severní Korea začala rušit v okolním regionu satelitní navigaci, letounům i plavidlům, začínají dotčené státy uvažovat o resuscitaci tohoto systému - nedá se snadno rušit a po technologickém vylepšení dosahuje přesnosti GPS.
Tak abychom také časem nezjistili, že jsme vylili vaničku i dítětem :)
S.
Údajně kdysi byly důvody ponechání AM dostupnost příjmu i pro populaci s jen starými SV a DV přijímači, jmenovitě důchodci či chataři a možnost příjmu v zahraničí. Oba tyto důvody již pominuly, díky naplnění trhu FM přijímači i nejlacinější kategorie dnes SV poslouchá jen mizivé procento populace a vzhledem k okrajovosti tohoto provozu jsou i vysílače méně výkonné, v zahraničí zachytitelné jen s obtížemi. Dnešní přijímače už mnoho let mají AM rozsah jen symbolicky pro formu a kvalita obvodů je minimální.Navíc nastupují masově jiné formy streamovaného příjmu přes internet. Co se týče DV Topolné, tam z ekonomických důvodů a též minimální poslechovosti fatálně snížili výkon a ponechali jej jen jako vykrývač Zlínska či Olomoucka, jelikož tam tehdy snad byly trable s pokrytím FM. AM provoz ve formě, jak jej známe, je v současnosti přežitek k ničemu. Kdysi byly návrhy o přechod na DRM na SV, ale nástup a tlaky na DAB tyto myšlenky utnul.
15. 4. 2020, 02:33 editováno autorem komentáře