Česká republika podporuje zachování zemského digitálního televizního vysílání v pásmu 600 MHz i po roce 2030. Informaci, kterou na konferenci Innovation Days prezentoval generální ředitel Českých radiokomunikací Miloš Mastník, potvrdilo na dotaz Digizone.cz ministerstvo průmyslu.
O využití pásma 600 MHz po roce 2030 se bude příští rok debatovat na Světové radiokomunikační konferenci (WRC). Mobilní operátoři tlačí na uvolnění frekvencí ve prospěch rozvoje vysokorychlostních datových sítí. Evropské země naopak většinou preferují zachování všeobecně volně dostupného televizního vysílání.
U nás vyvolaly velký rozruch výroky předsedkyně ČTÚ Hany Továrkové ze září 2021, že ve vyspělých zemích je standardem placená televize a měli bychom se přidat k zemím, které pásmo uvolní pro internet. Okolní státy však tuto problematiku nevidí tak jasně jako ona.
„Z hlediska problematiky pásma 470–694 MHz je shoda a podpora zachování zemského digitálního televizního vysílání i po roce 2030 (do roku 2030 se nepředpokládají změny). Ten postoj může být dále precizován s ohledem na další technologický vývoj a situaci zejména v okolních zemích, resp. EU obecně, neboť se předpokládá ke konci dekády, že by mohlo případně dojít k legislativnímu zakotvení harmonizovaného řešení na úrovni EU,“ sdělil redakci vedoucí tiskového oddělení ministerstva průmyslu Marek Vošahlík.
Jak dodal, „současná pozice České republiky se dá shrnout slovy ‚no change‘“. Tedy nic na využití pásma neměnit. Stejný pohled podporuje také provozovatel DVB-T2 Multiplexu 24, firma Digital Broadcasting.