Česko, Británie a USA odsoudily kyberútok Ruska na satelitní systém Viasat

11. 5. 2022

Sdílet

Ukrajina - válka - vojáci - ilustrační foto Autor: Pixabay

Rusko krátce před vojenským vpádem na Ukrajinu zaútočilo na satelitní systém KA-SAT provozovaný americkou společností Viasat. Informaci, o které se několik týdnů spekulovalo, nyní veřejně Rusku připsaly Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie. Tyto země vydaly společné prohlášení, připojila se k němu i Česká republika.

“Česko společně se státy EU a USA odsuzuje ruské kybernetické útoky proti satelitním komunikačním systémům na Ukrajině. Vyzýváme všechny státy k dodržování norem odpovědného chování v kyberprostoru,” uvedlo české ministerstvo vnitra.

Rusko primárně chtělo poškodit vojenské a další cíle na Ukrajině. Výpadek satelitního systému ale postihl i tamní běžné uživatele. Problémy s výpadky připojení se dostaly i do dalších zemí.

Podle Viasatu útočníci využili špatně nakonfigurované VPN k získání vzdáleného přístupu. Následně byli schopní se dostat do části sítě používané pro správu. Díky tomu bylo možné poslat příkazy do modemů SurfBeam2 a SurfBeam2+. Byla přepsána klíčová data ve flash paměti, což znemožnilo připojení modemů k síti. Viasat rozeslal přes 30 tisíc nových zařízení. Vyšetřování probíhá, podílí se na něm firma Mandiant.

Ukrajině výrazně pomohl satelitní internet Starlink, Elon Musk zajistil dodávky více než 600 terminálů. Starlink má v zemi 150 tisíc aktivních uživatelů denně. Tamní ministr pro digitalizaci Mykhailo Fedorov uvedl, že jde o klíčovou podporu země.

Prohlášení USA, Velké Británie a zemí EU zní takto:

Evropská unie a její členské státy spolu s mezinárodními partnery důrazně odsuzují záškodnickou kybernetickou činnost Ruské federace proti Ukrajině, jejímž cílem byla satelitní síť KA-SAT provozovaná společností Viasat.

Ke kybernetickému útoku došlo hodinu před nevyprovokovanou a neoprávněnou invazí Ruska na Ukrajinu dne 24. února 2022, čímž byla usnadněna vojenská agrese. Tento kybernetický útok měl významný dopad, který způsobil nevybíravé výpadky a narušení komunikace v několika orgánech veřejné správy, podnicích a uživatelích na Ukrajině a zasáhl i několik členských států EU.

Tento nepřijatelný kybernetický útok je dalším příkladem pokračujícího vzorce nezodpovědného chování Ruska v kyberprostoru, které rovněž tvořilo nedílnou součást jeho nezákonné a neoprávněné invaze na Ukrajinu. Takové chování je v rozporu s očekáváním, které všechny členské státy OSN, včetně Ruské federace, kladou na odpovědné chování států a jejich záměry v kyberprostoru.

Kybernetické útoky namířené proti Ukrajině, včetně útoků na kritickou infrastrukturu, by se mohly přenést do dalších zemí a způsobit systémové dopady ohrožující bezpečnost evropských občanů.

Evropská unie v úzké spolupráci se svými partnery zvažuje další kroky k prevenci, odrazování, odrazování a reakci na takové škodlivé chování v kyberprostoru. Evropská unie bude Ukrajině nadále poskytovat koordinovanou politickou, finanční a materiální podporu s cílem posílit její kybernetickou odolnost.

Rusko musí tuto válku zastavit a okamžitě ukončit nesmyslné lidské utrpení.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).