České firmy považují za bezpečné skladovat svá data v cloudech, které mají fyzickou infrastrukturu v Evropské unii a samotné České republice. V obou případech se bezpečně cítí 80 procent dotázaných manažerů, podnikatelů a vedoucích malých a středních podniků. Stovky jich v rámci průzkumu pro zdejší IT společnost Algotech oslovila agentura STEM/MARK.
U dat ukládaných na území Spojených států už obavy rostou. Pouze devět procent oslovených uvedlo, že se v tomto případě cítí velmi bezpečně a dalších 48 procent sdělilo, že se cítí spíše bezpečně.
Nejhůře je na tom z dotazovaných zemí Čína. Rovných 81 procent respondentů ukládání dat na tamním území považuje za spíše rizikové a velmi rizikové. To ostatně odpovídá nepříliš úspěšným snahám Alibaba Cloudu zakořenit mimo Čínu a Asii.
Průzkum Algotechu zároveň ukázal, že čeští zákazníci často neznají konkrétní umístění dat. Výjimky tvoří lokální čeští poskytovatelé, kde je povědomí o fyzickém umístění dat vysoké.
“Na otázku, zda záleží na tom, v jaké zemi se jejich pracovní data fyzicky nachází, odpověděly kladně tři pětiny zástupců českých malých a středních firem a podnikatelů. Pouze 15 procent dotázaných uvedlo, že na fyzickém umístění dat vůbec nezáleží. Přestože shoda na důležitosti výběru lokality fyzického umístění dat panuje, pouze méně než polovina (44 procent) oslovených podnikatelů a podniků ví, v jaké zemi se jejich pracovní data skutečně nachází,” uvádí studie.
“Pro srovnání, povědomí o tom, kde poskytovatel cloudu oficiálně sídlí, je vyšší. Konkrétní stát v tomto případě umí identifikovat 60 procent z dotázaných, kteří cloudové řešení používají. Nejčastěji byly uváděny Spojené státy a dále následovalo Irsko a Česko, což odpovídá rozložení sil a aktuální situaci. Celosvětově totiž téměř 40 procent hyperškálových datacenter leží na půdě USA a spravuje je trojice amerických lídrů trhu (Amazon, Microsoft a Google), pro které je jednou z nejoblíbenějších evropských destinací právě Irsko. To platí, na rozdíl od Česka, za podnikatelsky a investorsky vstřícnou zemi. Česku nejblíže se nalézá nedávno otevřené datacentrum v polské Varšavě, které patří do cloudové infrastruktury Google,” shrnuje dále průzkum.
České firmy zároveň stále do značné míry používají jiné formy zpracování dat než cloud. Ty, které už tak činí, ho považují za bezpečný.
“U českých podniků nadále převažují tradičnější elektronické formy sdílení dat. Tři čtvrtiny dotázaných uvedly sdílení dat přes elektronickou poštu a více než 60 % využívá sdílených disků. Současně ani fyzické sdílení není přežitkem. V případě papíru je situace ve firmách rozpolcená a pro polovinu z oslovených firem jde stále o převažující formu sdílení dat. Nadto je pro 17 procent z dotázaných cloud využíván pouze okrajově. Z výhod cloudu, jakými jsou finanční úspora, dostupnost, bezpečnost a flexibilita, těží pouze necelá třetina českých firem. Cloud jako dominantní způsob práce s daty využívá 27 procent z nich,” konstatuje studie.
Prostor pro růst cloudového trhu je tedy v Česku nadále značný. Oblasti u nás prozatím jasně vládne Microsoft, kterému se podařilo zakořenit i u státního cloudu a e-government projektů běžících v Azure. Síly ale mobilizuje Google Cloud a Amazon Web Services u nás založil pobočku.